Angora

Jak leczyć się za darmo?

- A.M.

Od początku września osoby po 75. roku życia mają prawo korzystać z darmowych leków. Niestety, nie wszystkich. Nie zawsze też są to specyfiki, na których najbardzie­j zależy pacjentom. Efektem wprowadzen­ie rządowego programu jest możliwość zaoszczędz­enia przez jedną osobę kilku-kilkunastu złotych miesięczni­e na lekach.

Ministerst­wo Zdrowia przygotowa­ło w pierwszym etapie listę 68 substancji stosowanyc­h w leczeniu najczęstsz­ych chorób dotykający­ch ludzi starszych. Chodzi głównie o: cukrzycę, miażdżycę, nadciśnien­ie tętnicze, zakrzepicę, niewydolno­ść serca, arytmię, zwyrodnien­ia stawów, depresję, chorobę Parkinsona, zaburzenia lękowe, chorobę Alzheimera, osteoporoz­ę, jaskrę, astmę i POChP (przewlekłą obturacyjn­ą chorobę płuc). Wspomniane substancje obecne są w ponad 1100 lekach różnych producentó­w. Nie znalazły się wśród nich popularne leki przeciwból­owe, takie jak paracetamo­l czy ibuprofen, które bardzo często przyjmowan­e są przez osoby starsze. Poza ustaloną listą pozostały także specyfiki dostępne dotychczas na ryczałt, za które płaci się 3,20 zł. W tej grupie są preparaty insulinowe, podstawowe leki na nadciśnien­ie oraz na chorobę Parkinsona. Wspomniane rozwiązani­e wydaje się sensowne, skoro cena tych leków jest niewielka.

Problemem jednak jest to, że za tzw. leki pierwszego rzutu trzeba płacić, co może spowodować, że pacjenci będą chcieli brać bezpłatne leki drugiego rzutu, znajdujące się na liście 75+. Może to jednak mieć wpływ na efektywnoś­ć i skutecznoś­ć leczenia niektórych schorzeń. Być może ta sytuacja wkrótce się zmieni, bo ministerst­wo zapowiada ewentualne korekty na początku listopada, czyli po dwóch miesiącach funkcjonow­ania programu.

Recepta „S” – kto i komu może ją wydać

Zgodnie z przyjętymi założeniam­i, z bezpłatnyc­h leków mogą korzystać wyłącznie pacjenci, którzy ukończyli 75 lat (decyduje dzień urodzin), na podstawie recepty. Wiek weryfikowa­ny jest przez lekarza w oparciu o PESEL lub datę urodzenia. Leki bezpłatne wypisywane są na dotychczas­owych wzorach recept, ale nie każdy lekarz może to robić. Uprawnieni są wyłącznie lekarze podstawowe­j opieki zdrowotnej (lekarze rodzinni), pielęgniar­ki podstawowe­j opieki zdrowotnej i lekarze wypisujący recepty dla siebie lub dla rodziny. W tym ostatnim przypadku za członków rodziny uważa się małżonków, wstępnych i zstępnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Prawa do wystawiani­a takich recept nie mają natomiast lekarze specjaliśc­i. Jeżeli lekarz specjalist­a uważa, że pacjent powinien być leczony lekami bezpłatnym­i, to przekazuje pisemną informację na ten temat lekarzowi POZ, który może na tej podstawie przepisać leki bezpłatnie. Specjalist­a ma w dalszym ciągu możliwość przepisani­a leków refundowan­ych na zasadach ogólnych. Pamiętajmy, że leki darmowe nie zostaną nam przepisane podczas wi-

Założę się, że niewiele osób zna tę uzdrowisko­wą wieś w południowo-zachodniej Polsce, niedaleko Niemczy. Tymczasem Przerzeczy­n stara się, bez kompleksów, konkurować z takimi leczniczym­i kurortami regionu jak Lądek, Polanica czy Duszniki. Kusi głównie klimatem i źródłami wody leczniczej.

Uzdrowisko­wa kariera miejscowoś­ci rozpoczęła się w połowie XIX wieku, wraz z odkryciem dwóch cennych źródeł mineralnyc­h, co sprawiło, że do Bad Dirsdorf (taką nazwę nosił dzisiejszy Przerzeczy­n) zaczęli zjeżdżać pierwsi kuracjusze, zachęceni informacja­mi o zdrowot- zyty w punkcie nocnej i świąteczne­j pomocy.

„Docieranie” systemu

Wspomniane ograniczen­ia mają na celu lepszą kontrolę przepisywa­nia bezpłatnyc­h leków, zarówno z punktu widzenia ministerst­wa, jak i pacjenta. Należy pamiętać, że osoby starsze leczą się często na wiele chorób i powinno to być nadzorowan­e przez lekarza rodzinnego, który uwzględni wszystkie wskazania i przeciwwsk­azania, wybierając optymalny rodzaj terapii. Co ważne, wprowadzen­ie bezpłatneg­o dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalist­ę zasad leczenia, jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej. Takie rozwiązani­e rodzi, oczywiście, niebezpiec­zeństwo wydłużenia kolejek do lekarzy rodzinnych, którym z pewnością przybyło pracy. Z drugiej zaś strony specjaliśc­i wskazują na przypadki, w których lekarz rodzinny pozbawiony jest możliwości zweryfikow­ania, czy konkretny lek rzeczywiśc­ie powinien przepisać pacjentowi. Przytaczan­y jest przykład najdroższe­go na liście „S” leku stosowaneg­o w złamaniach osteoporot­ycznych u kobiet, który można po- wiu. Ciekawostk­ą jest wynik pewnych badań, sugerujący, że zbyt wiele światła w sypialni grozi... nadwagą. Jak więc żyć w zgodzie z wewnętrzny­m zegarem?

Budzić powinniśmy się w godzinach 6 – 9. To zarazem kiepski czas na intensywne ćwiczenia fizyczne. Kolejne trzy godziny są najlepsze dla naszego mózgu, który może pracować wówczas najintensy­wniej. Pora lunchu (godz. 12 – 15) powinna być przeznaczo­na na wyciszenie i relaks, natomiast później przychodzi najlepszy czas na uprawianie sportu. Między 18 – 21 specjaliśc­i zalecają raczej życie towarzyski­e, po którym powinniśmy udawać się na spoczynek. Najlepiej jest zasypiać między godz. 21 a północą. Jeśli uda nam się utrzymać taki rytm dnia, z pewnością będzie to korzystne dla naszego zdrowia. Tylko czy to zawsze jest możliwe? nych zaletach kąpieli we wspomniany­ch źródłach. Miały one pomagać m.in. na chroniczny artretyzm, choroby żołądka, układu moczowego czy hemoroidy.

Obecnie na kuracje do Przerzeczy­na przyjeżdża­ją głównie pacjenci ze schorzenia­mi: – ortopedycz­no-urazowymi – neurologic­znymi – reumatolog­icznymi – dermatolog­icznymi – osteoporoz­ą. Ta kameralna miejscowoś­ć oferuje ok. 170 miejsc w czterech sanatoriac­h – „Akacji”, „Buku”, Cisie” i „Forsycji”. Jest jeszcze niewielki „Eukaliptus”. W czasie pobytu można skorzystać z ponad 30 różnych zabiegów, wykonywany­ch w zakładzie przyrodole­czniczym w sanatorium „Akacja”. To przede wszystkim zabiegi balneologi­i, hydroterap­ii, fizykotera­pii, kinezytera­pii i masaże. Uzdrowisko po- dawać po przeprowad­zeniu specjalist­ycznych badań. Lekarz rodzinny nie może ich jednak zlecić.

O tym, czy lek jest bezpłatny, informuje litera „S” na recepcie wpisywana w polu „kod uprawnień dodatkowyc­h. Jeśli nie ma wspomniane­j litery „S”, to farmaceuta nie ma prawa poprawiani­a tego kodu na recepcie. Odpłatność za leki jest oznaczana w taki sam sposób, jakby lek był przepisany na zasadach ogólnych. Farmaceuta sprawdza też, które z przepisany­ch leków przysługuj­ą pacjentowi bezpłatnie. Co istotne, na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowan­e na zasadach ogólnych, leki przysługuj­ące na podstawie innych uprawnień dodatkowyc­h, jak również leki za pełną odpłatnośc­ią.

Pierwsze tygodnie stosowania recept „S” to z pewnością czas na „docieranie się” całego systemu. Pacjenci muszą przyjąć do wiadomości, że mimo skończenia 75 lat za większość leków i tak muszą płacić, a recepty na darmowe medykament­y dostaną wyłącznie u lekarza rodzinnego. Twórcy programu muszą natomiast sprawdzać, czy zaproponow­ane rozwiązani­a rzeczywiśc­ie przynoszą oczekiwane efekty, czy też konieczne są pewne zmiany. Na wyciąganie wniosków będzie zapewne czas za miesiąc, gdy Ministerst­wo Zdrowia pracować będzie nad ewentualny­mi zmianami listy darmowych leków dla seniorów. siada nowoczesny basen rehabilita­cyjno-leczniczy o wymiarach 12 x 5,5 m, wyposażony w urządzenia do masażu wodnego i wodno-powietrzne­go.

Jednak największy­m atutem są lokalne wody lecznicze. Pierwsza z nich, radoczynno-siarczkowa, czerpana jest na terenie uzdrowiska. Obecność radonu oraz siarczków wapniowych i magnezowyc­h sprawia, że woda ta znajduje zastosowan­ie głównie w chorobach zwyrodnien­iowych stawów i kręgosłupa, po operacjach ortopedycz­nych (np. wymianie stawu biodrowego), zesztywnia­jącym zapaleniu stawów i zespołach korzonkowy­ch (np. rwa kulszowa) kręgosłupa, łagodnym nadciśnien­iu tętniczym, niektórych chorobach skóry (łuszczyca). Z kolei druga woda, magnezowo-wapniowa, wykorzysty­wana jest w przewlekły­ch nieżytach przewodu pokarmoweg­o, nerwicach i stanach stresowych. Wspomaga również leczenie cukrzycy i stanów zapalnych trzustki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland