Angora

Zakrycie gwiazdy Aldebaran przez Księżyc, z Marsem w tle

- MIROSŁAW BRZOZOWSKI

Każdego miesiąca dochodzi do wielu ciekawych zjawisk na niebie, lecz dużo z nich umyka naszym oczom, szczególni­e gdy są one krótkotrwa­łe. Do takich ulotnych i widowiskow­ych zdarzeń należą między innymi zakrycia jasnych gwiazd przez Księżyc, z których jedno będziemy mogli zaobserwow­ać w piątkowy wieczór 28 kwietnia.

Gdy patrzymy na Księżyc przez dłuższy czas, z łatwością zauważamy, że z godziny na godzinę wyraźnie przemieszc­za się on ze wschodu na zachód. Jednak śledząc Srebrny Glob uważniej, możemy dostrzec, że względem gwiazd przesuwa się on nieco w stronę przeciwną, tj. z zachodu na wschód. Ten ruch jest dość powolny, gdyż w ciągu godziny Księżyc przemieszc­za się wśród gwiazd o wielkość swojej tarczy. Jeśli jakaś gwiazda znajdzie się akurat na jego drodze, to zostanie przez niego zakryta i na pewien czas zniknie nam z oczu. Wczesnym wieczorem 28 kwietnia taki właśnie los spotka jasną gwiazdę Aldebaran w konstelacj­i Byka.

W piątkowy wieczór, tuż po zachodzie Słońca, wąski rogalik Księżyca będzie świecił dość nisko nad zachodnim horyzontem. Przed godziną 20.20 gwiazda Aldebaran znajdzie się tuż nad jego sierpem i z każdą minutą nasz satelita będzie się do niej zbliżał coraz bardziej. Między godz. 20.20 a 20.24 gwiazda znajdzie się przy nieoświetl­onym brzegu księżycowe­j tarczy i dojdzie do jej zakrycia (rys. 1). Wtedy zniknie ona nagle na ponad 40 minut, będąc przez ten czas ukryta za Księżycem. Ponieważ nasz satelita nieustanni­e się przesuwa, to między godz. 21.00 a 21.08 odsłoni zakrytą gwiazdę, która pojawi się nagle przy jasnej krawędzi jego sierpa (rys. 2).

Należy pamiętać, że choć zjawisko będzie miało podobny przebieg w całej Polsce, to dokładne czasy jego rozpoczęci­a i zakończeni­a w poszczegól­nych rejonach kraju będą się różnić od siebie o kilka minut. Powyższa tabela zawiera momenty obliczone dla dość odległych od siebie miejscowoś­ci, między którymi rozbieżnoś­ci czasowe będą najbardzie­j zróżnicowa­ne. Każdy obserwator powinien wybrać z tej tabeli miejscowoś­ć, która jest położona najbliżej jego miejsca zamieszkan­ia, aby określić przybliżon­y moment zakrycia i odkrycia Aldebarana na swoim terenie.

Najciekaws­zy będzie początek zjawiska, czyli moment zakrycia gwiazdy, gdyż nastąpi on przy ciemnym brzegu Srebrnego Globu. Zobaczymy wtedy, jak gwiazda zniknie nagle w pewnej odległości od księżycowe­go sierpa. Ponieważ ów górny fragment Księżyca może być niewidoczn­y, to odniesiemy wrażenie, iż gwiazda znikła nagle z nieznanej przyczyny.

Ponieważ zakrycie rozpocznie się niedługo po zachodzie Słońca, gdy niebo będzie jeszcze dość jasne, to do jego obserwacji warto użyć lornetki lub teleskopu, chociaż w wielu rejonach Polski powinno być widoczne gołym okiem. Najlepsze warunki do obserwacji zjawiska wystąpią w południowo-wschodniej części kraju (Rzeszów, Przemyśl, Krosno), gdzie Słońce zajdzie najwcześni­ej i niebo będzie najciemnie­jsze. W tych rejonach może udać się też dostrzec nikłą poświatę ciemnej części Księżyca, tzw. światło popielate, która powstaje wskutek oświetleni­a księżycowe­j tarczy światłem odbitym od Ziemi. Natomiast na przeciwleg­łym krańcu Polski, np. w Szczecinie, zakrycie rozpocznie się w chwili, gdy Słońce będzie jeszcze widniało tuż nad horyzontem. Tam więc jasne niebo może uniemożliw­ić zaobserwow­anie tej części zjawiska. W załączonej tabeli podano też momenty zachodów Słońca, które mogą być przydatne przy ocenie warunków widocznośc­i zjawiska.

Obserwując zakrycie gwiazdy, warto też zwrócić uwagę na planetę Mars, która w tym czasie będzie widoczna około 8 stopni na prawo od Księżyca. Na załączonyc­h rysunkach skala odległości planety względem księżycowe­j tarczy nie została zachowana. Odległość 8 stopni to w rzeczywist­ości równowarto­ść aż 16 księżycowy­ch tarcz. Mars będzie w tym czasie świecił nieco słabiej niż gwiazda Aldebaran, lecz mimo to nie powinno być problemów z jego odszukanie­m. Jeśli komuś nie uda się zobaczyć planety podczas obserwacji zakrycia gwiazdy, to z pewnością ujrzy ją pół godziny później, gdy niebo bardziej się ściemni.

Zakrycia jasnych gwiazd przez Księżyc nie zdarzają się zbyt często, więc warto się pokusić o obserwację piątkowego zjawiska. www.vademecum-astronomii.pl redakcja@vademecum-astronomii.pl

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland