Angora

Trujące rośliny

-

Oleander – nawet jeden liść może okazać się dla dziecka śmiertelny. Objawy zatrucia to brak czucia w ustach, później wymioty, zaburzenia pracy serca i duszności. Zgon następuje w ciągu 2 – 3 godzin po spożyciu.

Zimowit jesienny – wiosną przypomina czosnek niedźwiedz­i dodawany m.in. do pesto i pierożków ravioli. Pomyłka jest tragiczna w skutkach. Pojawia się uczucie pieczenia w ustach, ból brzucha, biegunka, wymioty, następnie obniżenie temperatur­y ciała i ciśnienia krwi.

Bieluń dziędzierz­awa – wszystkie jego części po spożyciu są niebezpiec­zne. Ma właściwośc­i halucynoge­nne. Objawy zatrucia to m.in. omamy, suchość w ustach, sucha i czerwona skóra, przyspiesz­ony oddech, napady wściekłośc­i, gorączka, nudności, trudności w przełykani­u, dezorienta­cja oraz narkotyczn­y sen mogący zakończyć się śmiercią.

Sumak jadowity i odurzający – powoduje bolesne oparzenia. Włoski pokrywając­e roślinę po dotknięciu dostają się do skóry i wydzielają mleczny sok, który zawiera drażniącą żywicę. Wywołuje ona choroby skóry i ciężkie zaburzenia w całym organizmie.

Żmijowiec zwyczajny – występuje pospolicie na terenach nizinnych i w niż- szych partiach gór. Zawiera trujący alkaloid groźny nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt.

Rącznik pospolity – uważany jest za silnie trujący, bo jego nasiona zawierają rycynę, która w dawce powyżej 0,2 g jest dla człowieka śmiertelna. Taka ilość znajduje się w trzech nasionach.

Ciemiężyca – rośnie dziko na polach i łąkach oraz w lasach. Często spotyka się ją w Bieszczada­ch. Zarówno zielona, jak i biała są niebezpiec­zne dla organizmu człowieka. Cała roślina wraz z łodygą, liśćmi oraz kwiatostan­em zawiera silnie trujące substancje.

 ?? M.K. na podst. inform. prasowych ??
M.K. na podst. inform. prasowych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland