Banda „Blondyna” idzie w zaparte Włochy

Po gwałcie w Rimini

Angora - - Bez Litości -

uwagę na to, iż gwałciciele na narządach intymnych mieli piasek.

Zeznania Polaków też „mrożą krew w żyłach”. Takiego sformułowania użył sędzia ds. śledztwa z trybunału dla nieletnich w Bolonii. Butungu zbliżył się do pary, zagajając, skąd przyjechali. Gdy padła odpowiedź, stracił zainteresowanie konwersacją i nakazał wyda- sadnione względami humanitarnymi, ważne do 2018 roku. Przygarnięto go w spółdzielni Labirynt, w liczącej 600 rezydentów miejscowości Acquaviva di Cagli, proponując kurs zawodowy kelnera i warunki, aby został na dłużej. Mieszkał w Pesaro, miał dobrą opinię. Nie potrafił jedynie wytłumaczyć, skąd czerpie środki, aby płacić za mar- med przebywa w miejscu zamieszkania nielegalnie, za co otrzymał karę pozbawienia wolności, którą odbywa w areszcie domowym. To on naciskał synów, dla których marzył o karierze policyjnej, aby sami się zgłosili.

Matka Nigeryjczyka nie nakłaniała syna – miłośnika jointów – do skruchy. Przyjęła inną taktykę: wysłannikowi Il Corriere della Sera powtarzała, że nie ma on nic wspólnego z gwałtami. − Był ze mną następnego dnia rano na zakupach w supermarkecie − przekonywała bezradnie, świadoma, iż ojciec chłopaka nie zamierza brać go w obronę, i że na razie pozostanie z nią tylko 13-letnia córka.

Za udział w gwałcie zbiorowym we Włoszech grozi kara od 6 do 12 lat pozbawienia wolności, natomiast w Polsce od 3 lat (przy szczególnym okrucieństwie od 5 lat). Za kwalifikowaną formę rozboju (z użyciem niebezpiecznego narzędzia) grozi w Polsce od 3 do 15 lat więzienia, podczas gdy w Italii, w świetle obowiązujących od czerwca przepisów, od lat 5 (lub 6, jeśli okoliczności obciążających jest więcej niż jedna) do 20. Czy normy te znajdą zastosowanie do wszystkich aresztowanych? Podstawą będzie ustalenie, czy niepełnoletni oskarżeni, na tle art. 85 włoskiego kk, będą ponosić odpowiedzialność karną. Jej warunkiem jest posiadanie w chwili popełniania czynów zabronionych zdolności rozumienia i wolnej woli. Dla kategorii wiekowej 14 – 17 lat sądy każdorazowo ustalają status nieletniego: czy może być on pociągnięty do odpowiedzialności karnej, czy nie. Decydują sędziowie z psychologami i psychiatrami. W postępowaniu karnym młodociany wiek jest przesłanką do obniżenia kary, a potem do skierowania skazanego do instytutu penitencjarnego dla nieletnich.

Nie wiadomo, jak sąd odniesie się do kwestii złamania przez Polaków rimińskiej uchwały dotyczącej kąpielisk, wprowadzającej zakaz wejścia na plażę w godz. od 1 do 5. Wyjątkiem od zakazu są objęci koncesjonariusze z pracownikami, posiadacze zezwoleń, uczestnicy autoryzowanych imprez oraz manifestacji pod patronatem administracji miejskiej. Do przestrzegania uchwały „jest zobowiązany każdy”. Nieletni zwalają winę na Butungu, twierdząc, że byli mu posłuszni jak psy, bo dawał im alkohol i narkotyki. „Blondyn”, wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, odpiera zarzuty: − Napiłem się i spałem. (ANS)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.