Złoto Janukowycza Szwajcaria

Na tropie majątku byłego prezydenta

Angora - - Kronika Tygodnia -

Władze Ukrainy namierzyły złoto, które potajemnie wywiózł z kraju były prezydent Wiktor Janukowycz. Ponad 500 kilogramów kruszcu ukryte jest w jednym ze szwajcarskich banków. Tak twierdzi prokuratura w Kijowie.

4 września zastępca prokuratora generalnego Ukrainy Jewhen Jenin udzielił wywiadu portalowi Insider. Powiedział, że kilka tygodni wcześniej ukraińscy śledczy otrzymali z pewnego europejskiego kraju informację o zajęciu przez tamtejsze służby ponad pół tony złota mającego należeć do Wiktora Janukowycza.

Ocenił, że machinacje byłego prezydenta i jego klanu spowodowały dla Ukrainy szkody oceniane na 40 miliardów dolarów. Poinformował, że w różnych krajach, przeważnie europejskich, zatrzy- mano już 200 milionów dolarów, które zagarnął były przywódca i jego ludzie. – Nie można twierdzić, że wyczerpaliśmy wszystkie możliwości odnalezienia aktywów, które ukradł reżim Janukowycza – podkreślił Jewhen Jenin. Wyraził nadzieję, że ludzie, którzy popełnili przestępstwa korupcyjne i uciekli za granicę, staną kiedyś przed sądem.

Kilka godzin później na konferencji prasowej wystąpił prokurator generalny Ukrainy Jurij Łucenko. Stwierdził, że szlachetny kruszec wytropiono w jednym z banków szwajcarskich. – Nie mogę na razie powiedzieć, do kogo należy skrytka ze złotem, żeby nie zaszkodzić śledztwu. Mogę jednak potwierdzić, że w Szwajcarii znaleziono dużą ilość złota, które należy do człowieka blisko związanego z tzw. rodziną Janukowycza.

„Rodziną” nazywane jest otoczenie byłego prezydenta, do którego w swoim czasie należało wielu wysokiej rangi polityków i gospo-

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.