Szukamy ciągu dalszego – Nie narzekam

Maciej Rayzacher: Cokolwiek bym zrobił, to zawsze będę kojarzony z serialem „Czarne chmury”

Angora - - Kto Czyta, Nie Błądzi - Tekst i fot.: TOMASZ GAWIŃSKI

Macieja Rayzachera widzowie pamiętają głównie z serialu „Czarne chmury”.

krótko. Angażowałem się już w działalność polityczną. Miałem statystować w „Bolszewikach”, ale to mi nie pasowało, więc odszedłem. Na krótko znalazł się w STS-ie. Pojawiał się także w filmie. Jeszcze w szkole teatralnej wystąpił w „Lunatykach” Bohdana Poręby. – Grali tam młodzi ludzie. Podobnie jak w „Mężczyznach na wyspie” Jana Laskowskiego, gdzie występowaliśmy obok takich aktorów, jak Irena Laskowska, Mariusz Dmochowski, Mieczysław Czechowicz. Miałem tam ważny epizod.

Pierwszy bardzo ważny dla niego film to „Kontrybucja” Jana Łomnickiego. – Film ze słuszną wymową. Ostra krytyka politruków, ale w pozytywnej powieści. Zagrałem jedną z wiodących ról. Nigdy jednak nie miałem w filmie roli głównej.

Kiedy otrzymał propozycję zagrania w serialu „Czarne chmury”, miał wątpliwości. – Przeczytałem scenariusz i nie byłem pewien, czy przyjąć rolę kapitana Knothe. Nie był to zbyt pozytywny facet. Reżyser jednak uznał, że widzi mnie w tej postaci. Rola podła, negatywna, ale ciekawa i przez to zapamiętana. Do dziś ludzie mnie rozpoznają. Niektórzy pytają, gdzie pan służył w wojsku? Odpowiadam, że byłem w rajtarach. Film cieszył się ogromną popularnością. Interesująca historia, a dla aktorów przygoda. Wspaniałe plenery, augustowskie jeziora. Zdjęcia trwały dwa lata.

Co ciekawe, w klasztorze w Rytwianach w Świętokrzyskiem, gdzie również kręcono zdjęcia, a który kiedyś stanowił majątek Radziwiłłów, później przekazany kościołowi, utworzono muzeum serialu. – Założył je ksiądz Wiesław Kowalewski, wielki fan filmu. Ludzie chętnie odwiedzają to miejsce. Trzy lata temu, w 40. rocznicę powstania serialu, zorganizowano dużą uroczystość. Wzięli w niej udział aktorzy, którzy grali w serialu. Niestety, jest ich już coraz mniej.

Udział w „Czarnych chmurach” wspomina miło, choć rola niosła za sobą różne konsekwencje. Zdarzyło się, że ekspedientka pani Jadzia nie chciała mu sprzedać mleka, bo stwierdziła: „Pan gonił mojego ukochanego Dowgirda”. – Cokolwiek bym zrobił, to zawsze będę kojarzony z tym serialem.

Wystąpił jeszcze w kilku filmach. Sporo grał w teatrze, a także w telewizji. Po odejściu z Teatru Polskiego pracował w Powszechnym, kierowanym przez Zygmunta Hübnera. – Już wtedy działałem w podziemiu, namówiła mnie Halina Mikołajska. Rozpoczynałem od pracy w Biurze Interwencji Zofii i Zbigniewa Romaszewskich. Byłem wtedy współpracownikiem KOR. Inwigilowała mnie SB. Chodzili za mną, przeszkadzali. Często wzywali dyrektora Hübnera i opowiadali o moich działaniach. To była taka próba nacisku, żeby mnie wyrzucił. A on był zawsze w porządku. Po jakimś czasie powiedzieli mu, że nie mogę grać większej roli niż halabardnika. Kiedy się o tym dowiedziałem, odszedłem.

W jego mieszkaniu znajdował się skład podziemnego wydawnictwa i odbywały się spotkania Uniwersytetu Latającego. Esbecy przeszkadzali mu także w filmie. – Zabraniali występów, naciskając na kierowników produkcji. Potrafili przyjść na plan, kiedy stałem w kostiumie gotowy do zdjęć. Zdjęli mnie z trzech filmów. Ponosiłem konsekwencje pracy w podziemiu.

Coraz częściej występował w kościołach. Z internowania został zwolniony wiosną 1982 roku. – Siedziałem w jednej celi w Jaworzu z Bronisławem Komorowskim. Przetrzymywano tam opozycyjną elitę. Nie działał w podziemnej „Solidarności”. – Moja działalność miała charakter moralny, kiedy pojawiły się interesy polityczne, zrezygnowałem.

Po 1989 roku został animatorem i reżyserem w warszawskich rekonstrukcjach historycznych, inscenizował przyjazd komendanta Piłsudskiego do Warszawy. Coraz częściej angażował się w działalność społeczną. Od 1990 roku przez dwie kadencje był radnym na Ochocie. Pełnił różne funkcje w lokalnym samorządzie. Był m.in. wiceburmistrzem Ochoty. Przez kolejne cztery lata piastował mandat radnego w Radzie Warszawy z ramienia AWS-SKL. Potem już nie kandydował, bo jego zdaniem samorządność się skończyła.

W 1990 roku Bronisław Komorowski, który był wtedy wiceszefem MON, zaprosił go do współpracy. – Zostałem dyrektorem Departamentu Oświaty i Kultury w MON. Pracowałem tam dwa lata. Zaangażował się w pomoc siostrze Małgorzacie Chmielewskiej ze Wspólnoty „Chleb Życia” w otwarciu pierwszego w Polsce domu dla bezdomnych w Bulowicach, a potem kolejnych podobnych placówek. – Ta praca daje mi satysfakcję i wielką przyjemność.

Po latach przerwy zagrał m.in. w dramacie o księdzu Jerzym Popiełuszce „Wolność jest w nas”. A ostatnio w „Wyklętym” Konrada Łęckiego. – Czasem zapraszają mnie do jakiejś produkcji. Bywam też lektorem. Ale teatr to już rozdział zamknięty. Nie mam jednak na co narzekać. Mam co robić. togaw@tlen.pl

Drodzy Czytelnicy, zapraszamy Was do redagowania „Ciągu dalszego”. Prosimy o nadsyłanie na adres redakcji propozycji dotyczących tego, o czym chcielibyście przeczytać.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.