Krótka historia stacji benzynowej (Polska The Times)

Angora - - Kto Czyta, Nie Błądzi - MAREK PONIKOWSKI Wybrała i oprac. E.W.

Pierwsza stacja benzynowa, którą zobaczyłem w latach 70. po przekroczeniu granicy niemiecko-niemieckiej, wyglądała jak budowla z klocków Lego sprzedawanych za dewizy w sklepach Peweksu.

Polskie drogi do socjalizmu: droga benzyna, droga wędlina, drogi towarzysz Gierek... W miarę jak wizja drugiej Polski rozpływała się we mgle „przejściowych trudności”, było coraz gorzej. W okresie strajków na Wybrzeżu w sierpniu roku 1980 w dystrybutorach warszawskich stacji CPN zaczęło brakować paliwa. Aby dojechać do Gdańska, ustawiłem się w długiej kolejce przed małą stacyjką w śródmieściu, która jako jedyna w tej okolicy sprzedawała jeszcze benzynę 94-oktanową. Następnego wieczora, stojąc z żoną w deszczu przed bramą Stoczni imienia Lenina, słuchaliśmy w tłumie gdańszczan fascynującej transmisji: w Sali BHP Międzyzakładowy Komitet Strajkowy po raz pierwszy rozmawiał z wicepremierem Jagielskim i resztą delegacji rządowej. Nie pamiętam już, w jaki sposób zdobyłem paliwo na powrót do Warszawy, ale wielogodzinne oczekiwanie przed stacjami benzynowymi stało się wkrótce normą. Do 13 grudnia 1981 roku. Wtedy problem przestał istnieć, bo w pierwszym okresie stanu wojennego używanie prywatnych samochodów było zabronione. A potem zaczęła się reglamentacja. Wykorzystanie skąpych przydziałów stacje potwierdzały, stemplując dowód opłaty rejestracyjnej samochodu. Wkrótce zabrakło na nim miejsca na pieczątki, więc wydrukowano specjalne blankiety. Na kolejnym etapie skojarzono dni dozwolonego tankowania z ostatnią cyfrą numeru rejestracyjnego auta, aż wreszcie w 1984 roku wprowadzono kartki. Z czasem namnożyło się ich czterdzieści pięć odmian, więc powstało pole do najrozmaitszych kombinacji. Ludzie, którzy musieli sporo jeździć (a ja musiałem, bo w stanie wojennym pożegnałem się z dziennikarstwem i zostałem rzemieślnikiem), mieli dwa wyjścia: kupić używane auto z silnikiem Diesla, bo olej napędowy nie był reglamentowany, albo pozyskać względy „leja” ze stacji benzynowej. Na diesla nie było mnie stać, pozostawał wariant drugi. Z czasem udało mi się wkraść w łaski pracownika jednej z sopockich stacji CPN, który w miarę regularnie napełniał bak mojej Škody do pełna, oczywiście po cenie wyższej niż oficjalna. Stresujące okoliczności kupowania benzyny w latach 80. śnią się po nocach zapewne nie tylko mnie. *** Na miano pierwszej w dziejach stacji benzynowej zasługuje apteka w miasteczku Wiesloch w Badenii-Wirtembergii, w której Berta Benz piątego sierpnia roku 1888 kupiła benzynę ekstrakcyjną. Napełniono nią zbiornik trzykołowego wehikułu zbudowanego przez Karla Benza. Berta wraz z dwoma nastoletnimi synami wyjechała bez wiedzy męża z Mannheim do odległego o 106 kilometrów Pforzheim, by odwiedzić matkę. Nie bez kłopotów udało jej się dotrzeć do celu, a potem wrócić do domu. Oceniając ten wyczyn z dziejowej perspektywy, trzeba uznać, że stał się dowodem, iż pojazd z silnikiem spalinowym nadaje się do dalekich podróży, ale też, że rozwój motoryzacji będzie wymagał odpowiedniej infrastruktury. Nie tylko dróg z gładką nawierzchnią.

*** Pierwsze samochody konstruowali Niemcy i Francuzi, ale pierwszą stację benzynową otwarto w roku 1905 w Stanach Zjednoczonych. Znajdowała się przy Theresa Avenue w St. Louis w stanie Missouri. Paliwo przechowywane w naziemnych zbiornikach płynęło do samochodowych baków parcianym wężem ogrodniczym. Wkrótce jednak upowszechnił się XIX-wieczny jeszcze wynalazek mechanika nazwiskiem S.F. Browser. Skonstruował on system składający się z podziemnego zbiornika, z którego ciecz za pomocą ręcznej pompy była transportowana do szklanego cylindra w górnej części urządzenia. Po drodze jej przepływ poruszał turbinkę połączoną z liczydłem, co pozwalało na precyzyjne odmierzanie ilości. Po otwarciu zaworu ciecz ze szklanego cylindra spływała do naczynia. Właśnie: do naczynia, a nie do samochodowego baku, bo Browser skonstruował swoje urządzenie dla znajomego właściciela sklepu kolonialnego w Fort Wayne w stanie Indiana. Sklepikarz wykorzystywał je do sprzedaży nafty oświetleniowej. Konstruktor szybko opatentował wszystkie rozwiązania „pompy płynów”, co przyniosło mu fortunę, gdy zaczął się samochodowy boom. Niemal na całym świecie częścią miejskiego krajobrazu stały się żeliwne Browsery ze szklanym cylindrem na wierzchołku. Stały po prostu na chodniku, zwykle przed sklepem z olejami i akcesoriami. Pod koniec lat 20. było w USA już około dwustu tysięcy stacji benzynowych, w tym sporo przydrożnych typu „drive in”, z blaszanym dachem osłaniającym klientów od deszczu, śniegu i słońca. Takie stacje firma Standard Oil of Ohio zaczęła budować już w roku 1913. Z czasem wzbogaciły się o bary szybkiej obsługi i punkty serwisowe.

Pierwszą w Polsce uliczną stację benzynową otwarto w Warszawie w roku 1924. W roku następnym ruszyła stacja w Gdyni przy ulicy Węglowej. Spółka Standard Nobel w Polsce rozpoczęła budowę sieci własnych stacji ulicznych. Do końca lat 20. postawiono ich ponad trzysta, jednak jeszcze w przededniu drugiej wojny światowej przez znaczną część kraju można było podróżować samochodem tylko z dużym zapasem paliwa w bańkach i kanistrach. Oraz oczywiście z zestawem naprawczym do dętek.

*** Żelazna kurtyna podzieliła po wojnie Europę pod względem politycznym, ale i cywilizacyjnym. Pierwsza stacja benzynowa, jaką zobaczyłem w latach 70. po przekroczeniu granicy niemiecko-niemieckiej, wyglądała zupełnie jak stacja z klocków Lego sprzedawanych za dewizy w sklepach Peweksu. Była bajecznie kolorowa, niewiarygodnie czysta i obsadzona kwiatami. Po „naszej” stronie panowała monokultura CPN: obskurne stacyjki z dwoma dystrybutorami, z których jeden zwykle był nieczynny, kolejki, własnoręczne mieszanie benzyny z olejem do dwusuwów w brudnych i ciężkich bańkach, małe okienko, w którym regulowało się należność, stojąc na betonie pokrytym grubą warstwą czarnego mułu cuchnącego olejem napędowym i zużytymi smarami. Ostatnio pojawiły się wiadomości, że Państwowy Koncern Naftowy rozważa zastąpienie swej drugiej obok Orlenu marki Bliska nazwą CPN. Czy oznaczać to będzie również powrót do historycznego wystroju stacji? A może przy okazji i do kartek na paliwa?

Po raz pierwszy w historii Polska znalazła się w gronie 25 najbardziej rozwiniętych gospodarek – obok Niemiec, Japonii, Stanów Zjednoczonych czy Australii. Firma FTSE Russel, która dostarcza inwestorom informacji o światowych rynkach, podwyższyła nasz status z gospodarki zaawansowanej do rozwiniętej. – Polska posiada wszystkie zalety rynków rozwiniętych, m.in. bezpieczeństwo obrotu i usług posttransakcyjnych oraz rozwiniętą infrastrukturę. Giełda Papierów Wartościowych funkcjonuje w oparciu o nowoczesny system transakcyjny, a spółki (...) spełniają wysokie standardy w zakresie ładu korporacyjnego i komunikacyjnego – twierdzi prezes GPW Marek Dietl, który spodziewa się, że decyzja FTSE zwiększy liczbę podmiotów zagranicznych zainteresowanych inwestycjami w Polsce. Nowy status wejdzie w życie od września 2018 roku.

PAP Biznes Polski produkt krajowy brutto w III kwartale tego roku może wynieść nawet 5 proc. Na cały 2017 rok agencja ratingowa Fitch podwyższyła prognozy z 3,3 do 4 proc. Bank Inwestycyjny Morgan Stanley spodziewa się wzrostu o 4,1 proc. Gospodarka rośnie dzięki trzem milionom kreatywnych pracowników – twierdzi dr hab. Krzysztof Klincewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, autor opracowania „Klasa kreatywna w Polsce”. Termin ten, po raz pierwszy użyty przez amerykańskiego ekonomistę i socjologa Richarda Floridę, określa ludzi wykonujących najbardziej skomplikowane zadania, takich jak inżynierowie, programiści i artyści, oraz twórczych profesjonalistów, czyli m.in. prawników, nauczycieli, finansistów. Wspólne w obu grupach jest to, że nie wykonują pracy odtwórczej, ale wykorzystują wiedzę i umiejętności do rozwiązywania problemów, albo tworzenia jakiejś nowej jakości. To we współczesnej gospodarce ma niebagatelne znaczenie dla wzrostu PKB (...). Posługując się międzynarodową klasyfikacją zawodów i korzystając ze specjalnie przygotowanych i udostępnionych przez GUS danych, udało mi się ustalić w 2012 roku, że w Polsce klasę kreatywną reprezentował mniej niż co piąty pracownik, w sumie ponad 3 mln osób – wyjaśnia naukowiec. Podczas badań zauważył też, że w latach 2007 – 2013 liczba pracowników kreatywnych zwiększyła się, ale nie we wszystkich regionach. Niektóre wschodnie województwa, nawet te, gdzie podjęto duże inwestycje, zanotowały odpływ najbardziej twórczych mieszkańców.

Obserwator Finansowy

Fot. Zbyszko Siemaszko/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.