„Miasto grzechu” w morzu krwi

Angora - - Kto Czyta, Nie Błądzi - CEZARY STOLARCZYK

Masowe morderstwo w Las Vegas.

Las Vegas: Disneyland dla dorosłych. Mruga, pulsuje, błyszczy. Tłumy roześmianych ludzi, korowody aut. Ekscytacja, beztroska, ubaw. Tak było w Vegas do godz. 22.07 w niedzielę 1 października. Potem w sekundę „miasto grzechu” przeistoczyło się w pandemonium zbrodni i śmierci.

Trzydniowy festiwal muzyki country Route 91 Harvest Festival dobiega końca. Koncert wieńczy gwiazda, Jason Aldean. Na placu Las Vegas Village, który przylega do bulwaru Strip, występu słucha 22 tys. stłoczonych osób. Nad widownią i sceną, po przeciwnej stronie ulicy, złota bryła ponad 40-piętrowego hotelu Mandalay Bay Resort and Casino. Ludzie, głównie młodzi, zawiani, słuchają, biją brawo, gwiżdżą, popijają, pogadują. Aldean jest w trakcie gitarowej solówki, gdy przez dźwięki muzyki przebijają się ostre, szybkie: paf-paf-paf! – To fajerwerki! Ludzie, spokój, spokój! – krzyczy mężczyzna. Ktoś inny twittuje trafniejszą diagnozę: „Jestem prawie pewien, koło mnie rozgrywa się atak terrorystyczny. Jestem w Mandalay Bay”. W miejscu, którego dosięgają pierwsze kule, widzowie wpadają w panikę.

Zespół gra jeszcze 10 sekund... Potem w ciszy słychać wyraźnie: trrrrrrrrrrr. Teraz mało kto wątpi: to serie z broni maszynowej. Muzycy uciekają ze sceny, gaśnie na niej światło. Do widzów dociera, że już nie ma koncertu,

jest masakra.

Rozglądają się z osłupieniem. Serie tną powietrze przez 10 minut, w krótkich sekwencjach przerywanych momentami ciszy. W Stanach większość ludzi wie, jak to interpretować: zmiana magazynka. Po każdej serii trrrrr nowi ludzie padają na ziemię, krzyczą, zalewają się krwią.

Pojawiają się policjanci i ochroniarze. – Na ziemię! Na ziemię! – krzyczą. Pokazują miejsca, gdzie można się chować: niski murek, stragany gastronomiczne, bar-namiot. Jakaż to ochrona... kule dużego kalibru przebijają metalowe ściany. Część widzów usiłuje się chować, inni w panice biegną przez nieosłoniętą przestrzeń, lżej ranni czołgają się. Widać mężczyzn zakrywających ciałami leżące kobiety. Niektórzy usiłują ratować rannych: wtykają palce w dziury po kulach, blokują krwotoki. Rannych i konających jest zbyt dużo, chaos się nasila.

Zanim grzechot strzałów ustał, niektórzy spostrzegli towarzyszące im krótkie rozbłyski ognia na wysokim piętrze Mandalay Bay. Pod wieżowiec zajeżdżają oddziały szturmowe policji SWAT. Hotel ma 3309 pokoi. Wykrycie sprawcy może zająć godziny. Funkcjonariusze sprawdzają pokój po pokoju. Stwierdzają, że strzały dobiegają z narożnego, podwójnego apartamentu nr 32135 na 32. piętrze. Pod drzwiami komando przygotowuje się do akcji. Ze środka seria kul, przez drzwi. Ładunek wybuchowy je wywala, wpadają do środka. „Potwierdzamy: jeden podejrzany nie żyje. To aktywne dochodzenie, proszę się nie zbliżać do rejonu Strip” – tweetuje policja o godz. 23.58.

Na placu koncertowym horror, chaos: w biało-pomarańczowej łunie świateł i neonów uciekają ludzie, wyją syreny, ziemia usłana ciałami leżącymi pośród pustych butelek i plastikowych kubków. Za mało karetek; ludzie układają rannych na ciężarówkach, wiozą do szpitali, tam się teraz przenosi

epicentrum grozy.

Dwa oddziały pogotowia wypełniają się zalanymi krwią ludźmi. Bieganina, podniesione głosy; mieszają się komendy i jęki. Pielęgniarka krzyczy raz po raz: – Jezus! Jezus!

Kilka godzin po egzekucji w Las Vegas ujawniono tożsamość gościa pokoju 32135. Zaprzeczenie typowego terrorysty: 64-letni biały, bogaty emeryt Stephen Paddock, były księgowy... Zarabiał dużo, inwestując w nieruchomości, miał kilka domów w kilku stanach. Hazardzista. W tygodniu poprzedzającym swój czyn obstawiał dziennie po 10 – 30 tysięcy dolarów. Nie wiadomo, czy wygrywał, czy przegrywał. Ojciec Paddocka był kryminalistą, rabował banki. Jego syn przyjechał ze swego domu wartości 400 tys. w Mesquite, 1,5 godz. od Vegas. 28 września zameldował się w Mandalay Bay, użył karty identyfikacyjnej partnerki, z którą mieszkał, Azjatki Marilou Danley, zatrudnionej w kasynie. Podczas masakry była na Filipinach, w środę wróciła, jest przesłuchiwana. Brat zbrodniarza, Eric Paddock, w domu w Orlando na Flory- dzie zapewnia reporterów: normalny facet... żadnych asocjacji z ekstremalnymi ugrupowaniami politycznymi ani religijnymi... nie mam pojęcia, co mu odbiło.

Sąsiedzi z Mesquite niewiele mają do powiedzenia. Odludek, milczek, w domu zawsze zasłonięte okna; znikał na dłuższy czas. Konserwatysta, obsesja na punkcie broni – dodają znajomi. W pokoju hotelowym Paddocka były 23 bojowe karabiny maszynowe, liczne magazynki. 12 automatów przerobiono na strzelanie seriami; sprzedaż takiej broni jest w USA zakazana, lecz przeróbki – legalne. Wnosił karabiny do hotelu przez kilka dni, rozłożone, w 10 walizkach. W willi w Mesquite wykryto ponadto 19 sztuk broni, tysiące naboi, materiały wybuchowe. Paddock kupował broń legalnie, w Newadzie i sąsiednich stanach. Snajper nie udzielał się na portalach społecznościowych, nie był karany, nie pozostawił memorandum wyjaśniającego motywy czynu. Liczba śmiertelnych ofiar i rannych rosła przez kilka dni: 59 zabitych, 489 rannych. Strzelec wybił młotkiem dwie szyby w pokoju, miał idealny widok na tereny koncertowe. Strzelał z 500 metrów. Poniżej zbity tłum, nietrudno w kogoś trafić. Kule karabinowe, o impecie trzy razy większym niż pistoletowe, trafiały ludzi w głowy, szyje, rozrywały ciała, powodując masywne krwotoki. Nie- których rannych stratowali uciekający. Tuż przed wtargnięciem (o godz. 23.20) oddziału SWAT do pokoju Paddock strzelił sobie w usta.

Dwa miesiące wcześniej zarezerwował dwa pokoje w chicagowskim hotelu „Blackstone”, których okna wychodzą na Grand Park. Odbywał się tam festiwal Lollapalooza. Pośród 400 tys. widzów była córka Obamy, Malia. Paddock nie pojawił się w hotelu. Dwa tygodnie temu usiłował zrobić rezerwację w wieżowcu Ogden w Las Vegas na czas, gdy poniżej trwał festiwal Life is Beautiful (45 tys. widzów). Nie było wolnych pokoi.

Kilka godzin po tragedii – największej masowej strzelaninie w USA z zarejestrowanych dotąd 1949 – ruszył teatr politycznych reakcji. Demokraci: nie godzimy się, by znów załatwiły sprawę minuty ciszy, zapewnienia o łączeniu się w myślach i modlitwie, na tym się zawsze kończy. Trzeba ukrócić

szaleństwo wolności

posiadania broni. Republikanie robią, co im każą producenci broni, inaczej nie dostaną od nich funduszy na kampanie. Gdyby sprawcą był muzułmanin, prawica by szalała, uchwalała nowe represje.

Prawicowa TV FOX mówi o Paddocku „gentleman”. Rada republikańskiego senatora Johna Thune: „Ludzie powinni sami zadbać o swe bezpieczeństwo. Chronić się w sytuacjach takich jak ta. Skulić się”. Opinia publiczna (zaszokowana, lecz nie na tyle, by wymóc na kongresowych reprezentantach uchwalenie bardziej restrykcyjnych przepisów; dostatecznie jednak, by stać osiem godzin w kolejce i oddawać krew, by w ciągu dwóch dni zebrać dwa miliony na pomoc dla poszkodowanych): czuwania przy świecach, balony, łzy, modły. Trump: Akt czystego zła, Ameryka musi się zjednoczyć. Paddock był chory, miał demencję. Konserwatyści religijni, pastor, były prezydencki kandydat Pat Robertson: To dlatego, że „nie szanujemy prezydenta Trumpa ani hymnu. Bez bożej wizji ludziom odejmuje rozum”.

326 mln Amerykanów posiada 273 mln sztuk broni; 42 proc. tego, co jest w prywatnych rękach na świecie. Połowę arsenału USA posiada trzy proc. ludzi – średnio po 17 sztuk broni. W ciągu dekady w USA zabito lub zraniono z niej ponad milion osób. Dzień po masakrze w Las Vegas ceny akcji producentów broni poszły na giełdzie w górę. Wzrósł znacznie popyt na magazynki dużej pojemności. W roku 2016 republikanie dostali od lobby producentów broni NRA 52,6 mln dolarów, a demokraci – 269 dolarów.

Fot. PAP/EPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.