Twarde lądowanie

Potężne turbulencje ogarnęły tanich przewoźników

Angora - - Kto Czyta, Nie Błądzi - GRZEGORZ DRYMER Londyn

Narastają problemy tanich przewoźników.

To na pewno nie zmierzch tanich linii lotniczych, ale spiętrzenie kryzysów i przetasowań w ich gronie. Po bankructwie niemieckich Air Berlin w sierpniu, wrzesień przyniósł turbulencje w irlandzkim Ryanairze, a październik – lądowanie bez podwozia linii Monarch, najstarszego niezależnego brytyjskiego przewoźnika.

Monarch nie był kolosem, nie posiadał własnych samolotów, polegał na leasingu i w zeszłym roku przewiózł 0,8 proc. brytyjskich podróżnych, 6 milionów osób (dla porównania: tylko 800 tys. mniej niż LOT). Miał jednak wiernych klientów latających tanio po słońce już od 49 lat. Monarch nie dożył jednak pięćdziesiątki. W niedzielę 1 października wygasła licencja przewozowa linii, a nazajutrz ogłoszono jej upadłość. Jeszcze tego samego dnia pracę straciło 1858 osób spośród załogi liczącej 2100 osób. Reszta pozostała, aby podliczyć straty i zgasić światło.

Niespodziewany upadek linii – wraz z siostrzaną agencją podróży Monarch Travel – dotknęło 750 tysięcy pasażerów z już opłaconymi przelotami i wakacjami, głównie w Hiszpanii i Portugalii. Co gorsza, 110 tysięcy utknęło za granicą i trzeba ich teraz sprowadzić do kraju kosztem 60 milionów funtów wyjętych z kieszeni podatników.

Upadek linii Monarch to skumulowany efekt morderczej konkurencji w powietrzu nad Europą, terroryzmu w Tunezji, Egipcie i Turcji, gdzie latał Monarch, oraz Brexitu i spadku kursu funta. Już w zeszłym roku linie odnotowały w swoim budżecie stratę prawie 300 milionów funtów. W tym roku z końcem września w brytyjskiej pra- sie finansowej pojawiły się doniesienia o zagrożeniu cofnięciem im licencji przez brytyjski Zarząd Lotnictwa Cywilnego CAA i o wynajęciu przez zarząd Monarch wielkiej firmy konsultingowej KPMG, by szukała inwestorów lub partnerów do joint venture. Jednocześnie CAA zarezerwował prewencyjnie 10 samolotów, by pozostawionych turystów zwozić do kraju. Poza znawcami tematu nikt zdawał się jednak nie zauważać zbierających się chmur, a Monarch niemal do końca kusił nowych klientów wielkimi zniżkami cen biletów i wakacji.

Dylematy turystów uwięzionych za granicą przez bankructwa biur podróży są Polakom, niestety, dobrze znane. Nie przydarzyło się im jednak nic na taką skalę jak brytyjskim klientom Monarch. Ci, którzy wykupili nie tylko bilety lotnicze, ale i wakacje, byli przekonani, że są zabezpieczeni przez fundusz awaryjny ATOL, gwarantujący wypłacalność brytyjskich agencji podróży. Kiedy się jednak okazało, że biuro Monarch Travel nie zapłaciło z góry wielu hotelom w Hiszpanii, Portugalii i Turcji, ich właściciele woleli nie polegać na ATOL-u i zaatakowali tysiące urlopowiczów, żądając zapłaty i grożąc eksmisją na plażę.

Mike Heald z Manchesteru spędzający tydzień na wyspie Lanzarote z żoną i dwójką dzieci powiedział „Daily Mail”, że hotel zażądał odeń 3300 funtów, grożąc policją. Wielu turystów zastraszonych groźbą eksmisji – zapłaciło. Resztę próbował ratować personel ATOL, który w ciągu doby od bankructwa linii dzwonił do ponad dwóch tysięcy hoteli z wyjaśnieniami, że ureguluje należności. Taka pomoc nie przysługuje jednak tym klientom, którzy wykupili tylko przeloty. Ich straty pokryć mogą co najwyżej karty kredytowe, banki lub ubezpieczyciele.

***

Wydaje się, że nikt nie wynagrodzi też strat większości ofiar kryzysu w znacznie większych od Monarch liniach Ryanair, które dokonały bezprecedensowych w historii awiacji masowych cięć połączeń.

W zeszłym miesiącu dyrekcja Ryanairu zaczęła z pozoru chaotycznie odwoływać dziesiątki lotów. 18 września pod naciskiem wzburzonych podróżnych, mediów i rządów, ogłoszono kompletną listę połączeń zawieszonych do końca października – w sumie było ich ponad 2 tys. Ryanair pozostawił na lodzie 315 tysięcy niedoszłych pasażerów. Ale nie koniec na tym. 10 dni później zdetonował jeszcze silniejszą bombę, odwołując 18 tys. kolejnych połączeń od 1 listopada do końca marca przyszłego roku. Naturalnie, nie wszystkie miejsca w samolotach były już wykupione, ale do pierwszej grupy uziemionych podróżnych dołączyło kolejne 400 tysięcy.

Zarząd Ryanairu tłumaczy ten kataklizm... przepisami unijnymi. Dotąd przewoźnik udzielał pilotom urlopów w ramach roku rozliczeniowego, od kwietnia do marca, ale UE zmusiła firmę do przejścia na rok kalendarzowy i stąd nagłe spiętrzenie urlopów. Prawo nie zezwala na wykupienie czy przeniesienie choćby ich części na następny rok, uniemożliwia też pilotom pracę w godzinach nadliczbowych, stąd drastyczne cięcia połączeń, w sumie na 34 trasach. Chodzą słuchy, że Ryanair zatrudni pilotów zwolnionych przez Monarch, ale jeśli nawet, to nie zmieni to z dnia na dzień sytuacji, bo ci latali dotąd tylko na airbusach, podczas gdy irlandzki przewoźnik korzysta z boeingów.

Wróćmy jednak do zawiedzionych pasażerów Ryanairu. W pierwszym odruchu skąpstwa, jakiego należało się być może spodziewać po liniach planujących w swoim czasie miejsca stojące i pobieranie opłat za korzystanie z toalety w samolotach, nie udzielono im żadnych porad, co mają dalej robić. Ryanair nie kwapił się zwłaszcza z informowaniem ich o prawie do odszkodowań. Dopiero niemal po dwóch tygodniach te informacje pojawiły się na stronie internetowej linii, choć przewoźnik nadal wymigiwał się od pełnej odpowiedzialności za znalezienie alternatywnych połączeń lotniczych, proponując między innymi przewozy autokarami, koleją lub wynajętym samochodem. Wyśmiewanie się dziennikarzy z komfortowej podróży autobusem do Chorwacji było o tyle chybione, że szło jedynie o najkrótsze trasy na Wyspach Brytyjskich.

W zasadzie większości z 650 tysięcy zawiedzionych podróżnych Ryanairu nie należy się żadne zadośćuczynienie poza zwrotem kosztu biletu. Unijne przepisy lotnicze nakazują przewoźnikom wypłatę co najmniej 250 euro odszkodowania, ale tylko w razie odwołania lotu do dwóch tygodni przed datą startu. A Ryanair ubezpieczył się, anonsując z góry cięcia na wiele miesięcy naprzód, aż do końca marca. Ludziom pozostaje więc albo zmienić plany, albo szukać innych połączeń na własny koszt. Na otarcie łez Ryanair oferuje im zniżkę 40 euro na innych swoich trasach, ale tylko jeśli zdecydują sią na zakup w tym miesiącu, a polecą do końca marca, i to nie w okresie świątecznym.

Tymczasem ceny biletów lotniczych innych linii z i do Wielkiej Brytanii podskoczyły w tym miesiącu średnio o 23 proc., a na niektórych trasach nawet o ponad 40 proc. Jak na ironię ceny podniósł sam Ryanair, reagując na nagłe zapotrzebowanie po upadku Monarch. Przekonał się o tym czytelnik „Daily Telegraph”, który na stronie Ryanairu zaczął zamawiać bilety do Alicante za 138 funtów, ale zanim skończył, cena skoczyła do 199 funtów.

Ryanair zapewnia, że mimo zawieszenia 34 tras na jesień i zimę, 99 proc. jego pasażerów nie odczuje w ogóle kryzysu. Rozkłada się on jednak bardzo nierównomiernie. Zawieszono na przykład pięć połączeń z Hamburga, tyle samo z Sofii i aż siedem z Trapani na Sycylii. Kryzys uderzył też w polskich podróżnych, bo Polska, jak zresztą wschód Europy, to obszar szczególnej dominacji, a często monopolu irlandzkich linii. Na trasach krajowych Ryanair przestał latać między Warszawą a Gdańskiem i Wrocławiem, a na zagranicznych – z Warszawy do Salonik, z Katowic do Hamburga, z Gdańska do Newcastle, ze Szczecina do Edynburga i z Krakowa do Trapani.

Fot. Piotr Kamionka

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.