Na łasce wnuczki

Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej

Angora - - A To Polska Właśnie - PIOTR IKONOWICZ

Przyszła do nas, podpierając się balkonikiem, starsza pani. Miała wylew, ale zanim to się stało, wnuczka namówiła ją do oddania mieszkania w Warszawie i obiecała, że się nią zaopiekuje. 105 tys. zł wkładu budowlanego, które spółdzielnia oddała, poszło na konto wnuczki. Kiedy pani Wanda zaczęła zdrowieć, wnuczka z mężem oznajmili jej, że przygarnęli ją tylko dlatego, że sądzili, iż szybko umrze. I teraz ją wyrzucają. Próbowali umieścić ją w hospicjum. Ale pani Wanda się na tamten świat nie wybiera. Teraz jest dręczona przez młodych ludzi, którzy – gdy tylko wrócili z wycieczki na Teneryfę – nie dają jej spokoju i wciąż ją wyzywają.

Pani Wanda spędziła u nas większość dnia. To urocza kobieta, kulturalna i pełna godności. Z pewnością tego tak nie zostawimy.

Mieszkańcy wsi Słopsk, gdzie mamy działkę i gdzie mają dom młodzi psychopaci, odnoszą się bardzo życzliwie do pokrzywdzonej babci. Ponieważ pani Wanda upoważniła wnuczkę do odbierania emerytury, nie miała co jeść, więc sklepowa z naszej wsi ją karmiła.

Obiecaliśmy się zająć sprawą. Napiszemy pozew o cofnięcie darowizny ze względu na „rażącą niewdzięczność” obdarowanej. Czynimy też starania, by panią Wandę umieścić w jakiejś placówce, gdzie będzie mogła godnie żyć.

O życiu starszych ludzi „na wycugu” pisał już w „Chłopach” Reymont. Ich los po odpisaniu gospodarki był zwykle nie do pozazdroszczenia. Zdani na łaskę dzieci i wnuków żyli zwykle w nędzy i ciągłym upokorzeniu. Tu jednak mieszkańcy naszej wsi okazali się bardzo empatyczni i wyrozumiali dla pani, która oddała się pod opiekę wnuczki. A to wnuczka i jej mąż, ludzie z miasta, wykazali się okrucieństwem.

Do Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej zgłasza się wiele osób, które w zamian za dożywocie i opiekę przekazali swe domy, mieszkania młodszym krewnym, a nawet znajomym, i którzy nie dość, że są tej obiecanej opieki pozbawieni, to jeszcze często są rugowani z przekazanych nieruchomości. Cofnięcie darowizny w sądzie jest trudne, bo sądy wydają takie wyroki tylko wówczas, kiedy darczyńca udowodni, że stosowano wobec niego przemoc fizyczną.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.