Dlaczego ryby jedzą plastik

Angora - - Te, Co Skaczą I Fruwają -

Zapach kryla wydzielany przez rozkładający się w słonej wodzie plastik sprawia, że ryby wręcz zajadają się tego typu odpadami pływającymi w morzach i oceanach. Skorupiak ten jest bardzo przez nie lubiany, więc gdy poczują jego aromat, zaczynają żerować. Do tej pory uważano, że połykanie odpadków przez ryby jest przypadkowe. Zagadkę rozwiązali amerykańscy naukowcy prowadzący badania na hodowlanych sardelach.

Na tym nie koniec. Ryby stanowią bowiem pokarm nie tylko dla ludzi, ale także dla wielu gatunków zwierząt, które zjadają je w całości, razem ze znajdującymi się w nich śmieciami. Z badań wynika, że aż 90 proc. morskich ptaków ma w trzewiach plastik pochodzący głównie z układu pokarmowego ryb.

Problem ten dotyczy wielu organizmów żyjących w wodach i będących pożywieniem dla innych. Przykładem są owoce morza. Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Gandawy w Belgii do układu trawiennego miłośników owoców morza rocznie trafia nawet 11 tysię- cy kawałków plastiku, z czego średnio tuzin wchłania się w tkanki.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.