Złapane w sieci

Angora - - Na Skróty -

KOŚCIÓŁ BEZ GITARY? Muzyka wyłącznie na żywo, zakaz gry na gitarze elektrycznej, perkusji, fortepianie czy syntezatorze – instrumentach, za pomocą których „wykonuje się muzykę świecką”. Takie między innymi zalecenia dotyczące oprawy liturgii zawarli polscy biskupi w „Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej”.

Matko Bosko! Wraca średniowiecze! Kopernik znów trafi na listę obok grzesznej gitary i fortepianu? (ziemowit)

To może jeszcze zakazać kapłanom (z Papieżem włącznie) używania mediów elektronicznych? Kolor skarpetek wiernych też zaczną regulować? Bitnikom wstęp do kościoła powinien być zakazany! (jacek)

Zakazali syntezatorów? To teraz niech powiedzą, w ilu kościołach są prawdziwe organy piszczałkowe lub chociażby Hammonda. Przecież w wielu świątyniach syntezatory zastępują organy! (Master Yoda)

Dla duchownych najbardziej ulubioną muzyką w kościele jest szelest. Banknotów na tacy. (jd.)

Po prostu koniec z gitaringiem i ogniskowym zawodzeniem nastolatek podczas mszy. (anna)

Teraz jeszcze należy zabronić grać marsza Mendelssohna – to również utwór świecki! (greg)

Na pewno wszyscy niedoszli nowożeńcy bardzo się ucieszą, że nikt im nie będzie mógł w kościele zagrać marsza Mendelssohna czy Wagnera w trakcie liturgii... ( galador)

A orkiestra symfoniczna? Krzysztof Penderecki może napisać takie dzieło, że będziecie żałować... (tadeusz) Tylko grzechotki... (czeladnik) Zobaczcie, jak śpiewają dla Boga Afrykanie, Anglicy – tam jest sama radość! U nas nawet jak kolędy śpiewa się w kościołach, to tak, jakbyśmy zaraz mieli się poprzewracać (...) (iwa)

Hamulcowy masoński episkopat! Jak tak dalej pójdzie, to trzeba uciekać z Kościoła, bo za chwilę wierni nie będą mogli nic zrobić, tylko wstawać, siadać, klęczeć i słuchać nudnej organowej muzy. A melodie jak przy grzebaniu zmarłych. (katarzyna)

A ja proponuję powrót do mszy po łacinie i tyłem do gawiedzi... Oj, gdzie te czasy, kiedy papieżem był nasz wielki Polak? (Pytek Lolek)

Nie ma nic gorszego na mszy od zawodzących a cappella wiernych w polskich kościołach. (ani)

Powiedzmy sobie szczerze, Kościół od dawna gra na cymbałach. (zwinka) www.spiewnik.katolicy.net, www.tvn24.pl,

www.tvp.info.pl, www.eska.pl, www.pch24.pl, www.koduj24.pl

(bin)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.