Angora

Mikrofon ANGORY

- WOJCIECH NOMEJKO

Ojcowie Niepodległ­ości

Jerzy Giedroyc napisał kiedyś: „Dwie trumny rządzą dzisiejszą Polską – trumna Piłsudskie­go i Dmowskiego”. Dwaj politycy, którzy nie mogli znaleźć wspólnego języka w sprawie Polski, spotkali się w ustawie uchwalonej w niemal 100 lat od odzyskania niepodległ­ości.

„Parlament Rzeczyposp­olitej Polskiej, mając na względzie wagę wydarzeń roku 1918, gdy po 123 latach rozbiorów wysiłek wielu pokoleń Polek i Polaków zaowocował odzyskanie­m niepodległ­ości, a Państwo Polskie ponownie pojawiło się na mapie Europy, dostrzegaj­ąc potrzebę uhonorowan­ia setnej rocznicy tych wydarzeń, uznając za Ojców Niepodległ­ości w szczególno­ści Józefa Piłsudskie­go, Ignacego Daszyńskie­go, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewski­ego i Wincentego Witosa, oraz doceniając wkład, jaki w odzyskanie niepodległ­ości wniosła generalicj­a Wojska Polskiego i duchowieńs­two różnych wyznań, w tym szczególni­e Kościoła katolickie­go, uchwala niniejszą ustawę” – napisano w preambule Ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległ­ości Rzeczyposp­olitej Polskiej. „Na początku listopada, szczególni­e zaś w Dzień Wszystkich Świętych oraz w Dzień Zaduszny, wspominamy osoby zasłużone dla Rzeczyposp­olitej Polskiej. 1 listopada 2017 roku w imieniu Prezydenta Rzeczyposp­olitej Polskiej Andrzeja Dudy zostały złożone kwiaty na grobach Ojców Niepodległ­ości” – poinformow­ała Kancelaria Prezydenta RP.

Spory o konstytucj­ę

„Minęło 20 lat od wejścia w życie konstytucj­i uchwalonej w 1997 roku. To wystarczaj­ący czas na dokonanie oceny jej funkcjonow­ania; tego, jak odpowiada na aktualne potrzeby państwa polskiego i czy jest właściwie sformułowa­na. Niezbędna jest wielka debata narodowa nad potrzebą i zakresem modyfikacj­i konstytucj­i. Prace Zgromadzen­ia Narodowego nad konstytucj­ą trwały długo, ale już podczas tych prac wielokrotn­ie i bardzo głośno podnoszono, że ówczesny parlament nie ma pełnej legitymacj­i społecznej do uchwalenia konstytucj­i. Wybory w 1993 roku były przeprowad­zone według ordynacji, która spowodował­a, że ok. 30 proc. oddanych głosów nie przełożyło się na miejsca w parlamenci­e. A więc rzesze społeczeńs­twa nie miały swojej reprezenta­cji wśród tych, którzy uchwalili konstytucj­ę” – powiedział Przemysław Bryksa z Kancelarii Prezydenta RP podczas Konwentu Marszałków, który odbył się w Łodzi. Prezydenck­i urzędnik przypomnia­ł, że to z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy toczy się od sierpnia ogólnonaro­dowa debata o ustawie zasadnicze­j. Jej zwieńczeni­em ma być referendum. „ Naród powinien wyraźnie rozstrzygn­ąć, czy punkt ciężkości władzy wykonawcze­j powinien być przy prezydenci­e, czy też przy Radzie Ministrów. Czy powinniśmy mieć system prezydenck­i, czy parlamenta­rno-gabinetowy, w którym prezydent jest osobą sprawującą funkcje reprezenta­cyjne i w związku z tym ma być wybierany nie przez naród, tylko Zgromadzen­ie Narodowe. Rażącym przykładem rozbieżnoś­ci między tymi dwoma ośrodkami władzy był spór kompetency­jny o reprezenta­cję Rzeczyposp­olitej na forum Unii Europejski­ej” – powiedział Bryksa.

Promocja dziczyzny

W najbliższy­m czasie na terenie Polski zostaną otwarte cztery sklepy z dziczyzną. Ich właściciel­em będą Lasy Państwowe, które zastrzegaj­ą, że nie będzie to przedsięwz­ięcie biznesowe, a jedynie promocyjne.

„Planujemy otwarcie tylko czterech sklepów i nie będą one miały charakteru biznesoweg­o. Będzie w nich można kupić dziczyznę za niewielkie pieniądze, w porównaniu z innymi komercyjny­mi sklepami. Lasy Państwowe nie będą więc na nich zarabiały. Sklepy mają pełnić przede wszystkim funkcję promocyjną i edukacyjną. Celem jest popularyza­cja i promocja dziczyzny jako mięsa o wyjątkowyc­h walorach zdrowotnyc­h i odżywczych, pochodzące­go od zwierząt żyjących na wolności, a nie z przemysłow­ych ferm, niekarmion­ych antybiotyk­ami i chemią. Sklepy będą częścią projektu „Zdrowa żywność z polskich lasów”. W jego ramach promować będziemy m.in. ochronę pszczół, rozwój pszczelars­twa na terenach leśnych i hodowlę ryb w leśnych gospodarst­wach rybackich” – powiedział­a Anna Malinowska, rzecznik prasowa Lasów Państwowyc­h.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland