Zagłada poprzez książki?

Angora - - Aktualności -

Ostatnio wybrałam się na wycieczkę do księgarni. Po przekroczeniu progu dopadła mnie fala kolorowych i krzykliwych plakatów oznajmujących, że dzisiaj na każdą książkę jest rabat -20 procent, a jak się kupi dwie, to -30 procent. Podeszłam do półki znajdującej się najbliżej wejścia, podpisanej „Bestsellery”, ale żaden tytuł nie przyciągnął mojej uwagi. Postanowiłam zagłębić się dalej w tę dziką i nachalną puszczę. Zawędrowałam do działu, w którym według autorów powinny znajdować się pozycje dla osób w moim wieku (dla młodzieży). Przeszukałam wszystkie półki, przekartkowałam kilkanaście tytułów. Wśród tych wszystkich książek nie znalazłam ani jednej Książki. Trochę klasyki znajdowało się na małej, lichej półeczce nieśmiało zatytułowanej „Lektury”. Był tam jeden egzemplarz „Pana Tadeusza”, wydanie „Zemsty” z opracowaniem (dla leniwych i mniej inteligentnych), „Chłopi” i kilka egzemplarzy „O psie, który jeździł koleją”. Byłam załamana.

Dlaczego na półkach z powieściami dla młodzieży nie ma takich, które skłaniają do refleksji? Czy naprawdę nastolatkom wystarczają lekkie opowiadania przygodowe zamiast pięknej i wartościowej literatury? Od kiedy młodzież jest mniej wymagającym odbiorcą niż dorośli?

Przecież te osoby, które teraz czytają tego typu książki, za kilka lat staną się dojrzałymi, pełnoprawnymi obywatelami naszego kraju. Będą chciały zdobyć dobrą pracę, niektóre z nich będą miały duży wpływ na przyszłość Polski, świata. „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Właśnie w młodości zaczyna się kształtować charakter człowieka i jego gust. Jeśli teraz wybierze sobie zły ideał jako wyznacznik tego, co jest ciekawe, piękne, wartościowe, to później już go nie zmieni. Będzie ograniczoną istotą bez większych ambicji. Na świecie nie jest potrzebne społeczeństwo głupich, mało zaradnych ludzi.

Moja podróż do księgarni pokazała mi, że ludzkość powoli, bez pośpiechu, małymi, ale zdecydowanymi krokami sama siebie unicestwia. Może istnieje jeszcze cień szansy na poprawę tej sytuacji – biblioteka, gdzie użytkownik może przypadkiem zostać uwiedziony przez cudowną Książkę.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.