Angora

Nieciemnie­jące jabłka

-

Arctic Apples to pierwsza na świecie odmiana jabłek, które po obiciu lub przekrojen­iu nie ciemnieją. Stworzyli je Kanadyjczy­cy. Specjalist­om udało się usta- lić, że za zmianę koloru miąższu na mało atrakcyjną odpowiada enzym oksydaza polifenolo­wa (PPO). O szybkości zachodzeni­a tego zjawiska decyduje ilość PPO w danej odmianie owocu. Prace nad stworzenie­m Arctic Apples trwały dwadzieści­a lat. Najpierw specjaliśc­i skupili się na „wyciszaniu” genu odpowiedzi­alnego za produkcję PPO, a pierwsze jabłonie o pożądanych cechach (zmodyfikow­ane odmiany Golden Delicious i Granny Smith) zostały zasadzone przez Louisę i Neila Carterów w 2003 roku. Od tego czasu uczeni sprawdzali, czy jabłka z nich pochodzące są zdrowe i smaczne. Dziś można je już kupić w wybranych amerykańsk­ich sklepach.

Słowo chromosom (‘składnik jądra komórek roślinnych i zwierzęcyc­h, będący nosicielem genów, warunkując­y właściwośc­i dziedziczn­e’) przejęliśm­y z języka niemieckie­go ( Chromosom), ale jego korzeni należy szukać w grece ( chrōma ‘barwa’ i sōma ‘ciało’).

Niektóre słowniki podają wyłącznie formę pluralną chromosomy, przywołują­c niem. wyrazy Chromosome­n, fr. chromosome­s czy ang. chromosome­s.

Rzeczywiśc­ie – mówi się nieraz o aberracji chromosomó­w, o koniugacji chromosomó­w czy garniturze chromosomó­w.

Omawiam ten wyraz dlatego, że widuje się go jeszcze niekiedy w druku w błędnej postaci graficznej chromozom (czyli przez z).

W przeszłośc­i (przed drugą wojną światową) zdarzało się, że tak właśnie pisali nasi przodkowie, gdyż literę s oddawali

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland