Afera w Westminsterze W. Brytania

Skandal seksualny może doprowadzić do upadku brytyjskiego rządu

Angora - - Nie Cudzołóż! -

Światem brytyjskiej polityki wstrząsa skandal. Wielu czołowych polityków Partii Konserwatywnej zostało oskarżonych o molestowanie i niestosowne zachowania wobec kobiet oraz mężczyzn. Rządowi dygnitarze drżą o swe kariery.

O problemie napastowania kobiet mówi się dziś w wielu krajach świata. Przyczyniła się do tego hollywoodzka seksafera Harveya Weinsteina. Kiedy zaczęto głośno mówić o występkach lubieżnego producenta filmowego, także asystentki parlamentarzystów i młode dziennikarki w Londynie postanowiły napiętnować grzechy polityków „niepotrafiących utrzymać rąk przy sobie” . Wspólnie sporządziły dokument wyliczający domniemane przewinienia deputowanych. Ta „lista wstydu” w ubiegłym tygodniu przedostała się do mediów. Znalazły się na niej nazwiska 42 torysowskich posłów, w tym zginął w zamachu, był 23-letni informatyk Nicholas Cleves. Przyjaciele opisują go jako człowieka z sercem, łagodnego, ciekawego świata. 32-letni Daren Drake z New Jersey każdą przerwę w pracy wykorzystywał na przejażdżkę rowerową. Zły los sprawił, że w Halloween wyruszył w trasę ostatni raz. Ojciec, Jimmy Drake, opłakiwał swego, jak powiedział, „doskonałego syna”.

Zamachowiec to 29-letni Sajfullo Sajpow z Uzbekistanu. Przybył legalnie do Stanów Zjednoczonych w marcu 2010 roku. Zieloną kartę uzyskał dzięki loterii wizowej. Rozgniewany Donald Trump napisał na Twitterze, że zwróci się do Kongresu o zakończenie programu loterii wizowej. W innym wpisie prezy- siedmiu urzędujących i ośmiu byłych ministrów. Trzynastu osobom zarzucono tylko romanse, w 25 przypadkach oskarżenia są poważniejsze. Rozpętała się burza, jakiej nad Tamizą dawno nie widziano.

Sir Michael Fallon, 65-letni minister obrony, przyznał się, że w 2002 roku podczas konferencji Partii Konserwatywnej kilkakrotnie położył ręce na kolanie dziennikarki Julii Hartley-Brewer. Przestał wtedy, gdy kobieta zagroziła, że uderzy go w twarz. Polityk przeprosił, dziennikarka wielkodusznie oświadczyła, że nie czuje się ofiarą, i sprawa jest zakończona. Mimo to 1 listopada Fallon podał się do dymisji. Uczynił to po rozmowie w cztery oczy z premier Theresą May, której wyznał, że wkrótce mogą zostać ujawnione inne seksafery w Westminsterze.

Jeśli wierzyć dokumentowi, wiceminister handlu zagranicznego Mark Garnier nazwał w obecności świadków swą sekretarkę Caroline Edmondson „słodkim cyckiem” i polecił, aby kupiła dlań wibratory. Były minister ds. pra- dent zagrzmiał: POWINIEN DOSTAĆ KARĘ ŚMIERCI.

Sajpow mieszkał w Tampie na Florydzie, potem w Paterson w New Jersey. W kwietniu 2013 roku poślubił 19-letnią Nozimę Odilową z Uzbekistanu, z którą ma troje dzieci. Pracował jako kierowca Ubera, prowadził firmy transportowe, ale rodzina często odczuwała brak pieniędzy. Dochodzenie wykazało, że młody człowiek zradykalizował się pod wpływem dżihadystycznej propagandy. Po zamachu niecałe trzy metry od furgonetki znaleziono napisaną po angielsku i arabsku deklarację wierności Państwu Islamskiemu. Sajpow oznajmił w niej, że ISIS „będzie trwało wiecznie”. W telefonie komórkowym zamachowca znaleziono 90 filmów i 3800 zdjęć propagandowych Państwa Islamskiego. Filmy przedstawiają m.in. zabijanie zakładników oraz instrukcje sporządzania materiałów wybuchowych. cy i świadczeń społecznych – 44-letni ojciec dwojga dzieci Stephen Crabb – wysyłał esemesy o jednoznacznie erotycznej treści do 19-letniej kobiety, która starała się o pracę w jego biurze. Wicepremier Damian Green, który jest podporą gabinetu Theresy May, korzystał jakoby z usług Ashley Madison, serwisu randkowego dla niewiernych małżonków. Kate Maltby, aktywistka torysów, napisała na łamach „The Times”, że polityk ten sugerował, iż romans z nim pomógłby jej w karierze politycznej.

Były wiceprzewodniczący Partii Konserwatywnej Michael Fabricant dopuścił się ponoć „niestosownego zachowania wobec dziennikarza mężczyzny w taksówce”. Deputowany o przezwisku Copperfeel znany jest jakoby z tego, że obmacuje zarówno panów, jak i niewiasty.

Pewien parlamentarzysta zmusił rzekomo asystentkę do aborcji, a jego kolega z Izby Gmin „płacił kobietom, żeby były cicho”. W dokumencie można przeczytać, że pewien polityk został sfilmowany w sytuacji, jak sikało na niego trzech panów, inny poszukiwał do zmysłowych uciech dżentelmenów skropionych damskimi perfumami. Pewien trawiony żądzą poseł zaproponował sekretarce: – Sprawdź długość mojego ku... Wpływowa parlamentarzystka torysów miała jakoby pozamałżeńskie romanse z młodymi asystentami. Zdaniem śledczych terrorystę zainspirowało nagrane na wideo przesłanie wygłoszone przez herszta Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadiego. Oskarżył w nim Amerykanów o zabijanie muzułmanów w Iraku.

Dochodzenie wykazało, że Sajfullo Sajpow przygotowywał zbrodnię przez rok. Działał według instrukcji dokonywania ataków samochodowych opublikowanej przez Rumijah, internetowy magazyn Państwa Islamskiego. Zgodnie z zaleceniami terrorysta zabrał do pojazdu dodatkową broń – noże. Na szczęście nie zdołał ich użyć. 22 października po raz pierwszy wypożyczył furgonetkę i ćwiczył zakręty. Kilka dni przed zamachem fanatyk rozpoznawał teren, jeżdżąc po Nowym Jorku autem Ubera. Furgonetkę wypożyczył w Passaic w stanie New Jersey. Godzinę później wdarł się na ścieżkę rowerową. Śledczy zakładają, że sprawca był samotnym wilkiem.

„Lista wstydu” wywołała zamieszanie wśród brytyjskiej elity władzy. Oskarżeni deputowani obawiają się, że Teresa May wyrzuci ich z rządu lub z partii. Skandal sięgnął opozycyjnej Partii Pracy. Ugrupowanie już zawiesiło posła Jareda O’Marę, oskarżonego o to, że wygłaszał w mediach społecznościowych mizoginiczne i homofobiczne komentarze. Nazwał m.in. pracownicę baru w Sheffield „szpetną suką”.

Niektórzy politycy zapewniają o niewinności. Pewien minister żalił się: – To sytuacja jak z Kafki. Zostałem oskarżony przez ludzi, których nie znam, o czyny, których nie popełniłem. Inni zapowiedzieli podjęcie kroków prawnych przeciw anonimowym autorom dokumentu. Premier Theresa May, i tak mająca coraz większe kłopoty z brexitem, zareagowała gniewnie na zataczający szerokie kręgi skandal. Wystosowała list do spikera Izby Gmin Johna Bercowa i liderów ugrupowań parlamentarnych z apelem o wzmożenie wysiłków na rzecz zwalczania molestowania seksualnego. Do mediów zgłaszają się kolejne domniemane ofiary występnych ustawodawców. Niektórzy obawiają się, że afera doprowadzi do upadku rządu. (KK) Niemniej funkcjonariusze FBI przesłuchali w związku z atakiem 32-letniego mężczyznę z Uzbekistanu, Muchammadzoira Kadyrowa.

Terrorysta nie odczuwa skruchy. Sajpow wyraził zadowolenie ze swego czynu i zażądał, aby w jego szpitalnym pokoju została umieszczona flaga Państwa Islamskiego.

Donald Trump zapowiedział na Twitterze, że będzie się starał, aby terrorysta stanął przed trybunałem w Guantánamo Bay. 1 listopada Sajpow przewieziony został jednak do cywilnego sądu federalnego. Skuty kajdankami siedział na wózku inwalidzkim. Został formalnie oskarżony o spowodowanie śmierci ośmiu osób i o wspieranie organizacji terrorystycznej. Dżihadysta może zostać skazany na dożywotnie więzienie lub na karę śmierci. (KK)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.