Bogacze się bogacą

W Azji nowy miliarder pojawia się co dwa dni

Angora - - Szczęście Niejedno Ma Imię -

Wszystko wskazuje na to, że najbogatszym ludziom na planecie powodzi się lepiej. Z najnowszego raportu wynika, że w ciągu minionych dwunastu miesięcy ich dochody wzrosły o 20 procent.

Najbogatsi miliarderzy w zeszłym roku zwiększyli fortuny do prawie sześciu bilionów dolarów. Być może mamy też do czynienia z początkiem „ery Azjatów”, bo po raz pierwszy okazało się, że to w Azji jest więcej miliarderów niż w Stanach. Na świecie jest obecnie 1542 miliarderów (licząc w dolarach), a ich majątek w sumie wzrósł o jedną piątą. Te informacje można znaleźć w dorocznym raporcie UBS/PwC Billionaires.

Josef Stadler, główny autor raportu, mówi, że majątek miliarderów zmalał w 2015, ale od 2016 interesy super- bogaczy znowu kwitną. „ W minionym roku odnotowaliśmy dramatyczny powrót do wzrostu”, napisał w raporcie. „Majątek miliarderów wzrósł w 2016 roku o 17 procent. Pomimo zwiększonej niepewności geopolitycznej ultrabogacze mają się dobrze”. W raporcie czytamy między innymi, że obecny „okres tworzenia wielkiego bogactwa” rozpoczął się w 1980 roku i trwa praktycznie nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.

Stadler przypomina, że rolę odgrywa tu gwałtowny wzrost liczby najbogatszych Azjatów. W tym regionie nowy miliarder pojawia się średnio co dwa dni. Wzrost gospodarczy Chin sprawił, że liczba azjatyckich miliarderów wzrosła do 637. Dla porównania, w USA mieszka dziś 563 miliarderów, w Europie – 342. Mimo to w USA skoncentrowana jest

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.