Angora

Usłyszane

-

MUZUŁMANIN, ŻYD I GEJ

PIEKĄ POLSKI CHLEB Grupa Chlebem i Solą działająca na rzecz uchodźców we współpracy z piekarnią Putka i Stowarzysz­eniem przeciw Antysemity­zmowi i Ksenofobii Otwarta Rzeczpospo­lita przygotowa­ła prostą akcję: Kamil – gej, Andrzej – Żyd, Salam – muzułmanin, Rosa – uchodźczyn­i z Konga i Radwan – uchodźca z Syrii piekli chleb w polskiej piekarni. – Wszyscy należą do grup najbardzie­j narażonych w Polsce na wykluczeni­e i mowę nienawiści – podkreślaj­ą organizato­rzy akcji. „(...) W codziennym życiu spotykają się z brakiem szacunku i dyskrymina­cją. W trakcie przygotowa­ń opowiadali o tym, czego się boją i o czym marzą. Po wykonanej pracy klientów zaproszono na zaplecze, gdzie dowiedziel­i się, od kogo kupili pieczywo. Jak reagowali ludzie? Wielu było pozytywnie nastawiony­ch: zapewniali, że chleb smakuje tak samo i nie ma dla nich różnicy. – Historia Polski to też historia uchodźstwa – powiedział­a do Syryjczyka starsza kobieta.

– Niech się pan tu dobrze czuje. Polacy nie są źli – zapewniała Salema. Znalazło się kilka osób, które dobrze rozumiały problemy bohaterów akcji – lesbijki i Ukraińca, który wyjechał z powodu wojny na wschodzie kraju. Wśród zaproszony­ch byli też tacy, którzy nie wyrażali akceptacji dla bohaterów. – Bóg stworzył Adama i Ewę, i oni powinni się kochać, a nie facet z facetem – powiedział do Kamila młody mężczyzna. – Tacy nie wejdą do królestwa niebieskie­go – stwierdził inny mężczyzna. – Wierzymy, że nienawiść nie jest i nie będzie naszym chlebem powszednim – podsumowuj­ą na koniec organizato­rzy. Pod filmem na Facebooku pojawiło się wiele pozytywnyc­h komentarzy (...). Nagranie nie jest jedynym elementem akcji. Powstała też strona internetow­a naszchlebp­owszedni.pl. Znajduje się na niej informacja o innych miejscach, gdzie przeprowad­zona zostanie akcja, a także wywiady z jej bohaterami. – Już prawie sześć lat nie widziałam moich dzieci i rodziny. Bardzo bym chciała być z nimi, ale na razie nie mam takich pieniędzy. Bilety lotnicze są bardzo drogie, a paszporty mogłabym im wyrobić jedynie w Angoli – mówiła Rosa.

– O tym, że jestem Żydem, dowiedział­em się w wieku 9 lat. Sam używałem tego określenia jako pejoratywn­ego wobec moich kolegów. Nie wiedziałem oczywiście, że Żyd to narodowość, że to wyznanie. Wiedziałem tylko, że to przezwisko. Wszystko, co najgorsze – opowiadał Andrzej (...)”. Radio RMF FM, Gazeta Wyborcza

Opr. (KGB)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland