TORUńSKI „KAMELEON”

DAWNIEJSZY POMORZANIN W NOWOCZESNEJ SWEJ HISTORII MIAŁ TYLU „SPONSORÓW TYTULARNYCH”, ŻE ROK PO ROKU POWINIEN ZDOBYWAĆ MISTRZOSTWO POLSKI. A TU NIC Z TEGO...

Bytomski Hokej - - 22 Grudnia 2015 (wt.) - Nesta Mires Toruń -

ZAsiedmioma górami, za siedmioma lasami mieszkała księżniczka, która kiedyś po dłuższej zadumie, z żalem do losu wykrzyknęła: - Dlaczego ja tak daleko mieszkam?!

PÓŁNOC - POŁUDNIE Hokeiści z Torunia też pewnie się nad tym zastawiają. Blisko, ale przecież nie za blisko, mieli do Gdańska, jednak Stoczniowiec elitę opuścił. Na chwilę, bo w nowym sezonie wraca, a wystarczyło mu do tego wygranie czterech, czyli wszystkich, meczów z UKS-em Dębica. To też taki urok naszego hokeja, gdzie sezon pierwszoligowy trwał dwa tygodnie, a na kolejne mecze o stawkę beniaminek będzie czekał do... września 2016! Generalnie brakiem gdańszczan w elicie nie martwiło się pozostałe jedenaście klubów, bo wszystkie są z dolnej części kraju. Patrząc na Polską Hokej Ligę geograficznie, to mamy Kraków, Oświęcim, Opole, Tychy, Jastrzębie, Katowice-Janów, Bytom, Sosnowiec, Sanok i Nowy Targ. Razem dziesięć, bo w Sosnowcu „stacjonuje” także Szkoła Mistrzostwa Sportowego U-20. I wszyscy musieli co najmniej dwa razy jechać do Torunia. Polonia oczywiście też, ale na osłodę trudów dalekiej podróży przywiozła komplet sześciu punktów.

ILOŚĆ TO NIE JAKOŚĆ Toruński klub to historyczny Pomorzanin, który powstał w 1935 roku i istniał do roku 1988. Wtedy to klub odniósł największy sukces - w 1968 r. został wicemistrzem Polski, a trzykrotnie był w lidze trzeci. W 1988 r. zaistniał Towimor, potem Metron, a następnie Filmar. W XXI wieku był Eurostal, ThyssenKrupp Energostal i następnie Nesta, która ewoluowała jako Nesta Karawela i obecnie Nesta Mires. To miały być zmiany na lepsze, a okazało się, że tylko Metron zdobył brązowy medal mistrzostw Polski (1996), a ThyssenKrupp zgarnął puchar naszego kraju (2005).

ZACHWYCIŁ JANKESA Być może najbardziej znanym hokeistą toruńskim był mocno zbudowany obrońca Ludwik Czachowski. Kiedy grając w reprezentacji Polski w meczu z USA (wtedy oczywiście bez graczy z NHL) czystym bodiczkiem wyrzucił jednego z rywali za bandę, tamtemu tak to zaimponowało, że po meczu i na bankiecie nie odstępował Czachowskiego na krok. Później z wysokich umiejętności dali się zapamiętać m.in. bracia Adam i Robert Fraszko, a dziś w Neście występuje syn Adama i bratanek Roberta, Bartosz, który w ubiegłym sezonie był zawodnikiem Cracovii.

TAM I Z POWrOTEM W czasach prosperity torunianie budowali zespół, sprowadzając krajowe gwiazdy, więc znaleźli się tam i bytomianie. Byli to: superstrzelec polskiej ekstraligi Mariusz Puzio (592 bramki w czterech klubach: w Polonii Bytom, w Unii Oświęcim, w Zagłębiu Sosnowiec i właśnie w Toruniu) i reprezentacyjny bramkarz Tomasz Jaworski. I właśnie z nimi w składzie Metron był w 1996 roku trzeci w lidze. W drugą stronę już we współczesnych czasach powędrował reprezentacyjny niegdyś skrzydłowy, Jarosław Dołęga. Najpierw wymieniał TKH Toruń na Zagłębie Sosnowiec, potem grał w HC GKS Katowice, a w sezonie 2013/14 w Polonii. Teraz znów gra w Neście. Mimo że Polonia jest faworytem wtorkowej potyczki, to na spacerek nie ma co liczyć. Znawcy tematu mówią, że sportowiec/trener/zespół jest taki dobry jak jego ostatni mecz. A jeszcze gdy jest to ostatni mecz w roku...

TABELA PHL

NAJBLIŻSZE MECZE TMH POLONII

OSTATNIE MECZE

TAK BYŁO W SEZONIE

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.