POWRÓT NA WŁAŚCIWE TORY

PIERWSZA POŁOWA 2015 ROKU BYŁA DIAMETRALNIE RÓŻNA OD DRUGIEJ. OCZYWIŚCIE NA KORZYŚĆ TEJ OSTATNIEJ.

Bytomski Hokej - - Pierwsza Strona -

STYCZEŃ

• Hokeiści Polonii wrócili na swoje lodowisko. Pod koniec czerwca roku 2014 „Stodoła” została wyłączona z użytku z powodu złego stanu dachu. Od tego momentu „niebiesko-czerwoni” grali tylko na obcych lodowiskach. W tym czasie dach na Pułaskiego został wzmocniony i zabezpieczony, więc obiekt znów otrzymał licencję. Od ostatniego meczu naszych zawodników na własnym lodzie minęło 10 miesięcy. • Pod koniec miesiąca Polonia wygrała u siebie z Naprzodem Janów 7:3, czym bytomianie przerwali fatalną serię porażek. Poprzednie zwycięstwo miało miejsce 28 listopada 2014, w Katowicach z HC GKS 9:7, a na wygraną u siebie trzeba było czekać aż od 23 lutego 2014, ale to było spowodowane też niedopuszczeniem bytomskiego obiektu do gry. Kilka dni po pokonaniu janowian poloniści odnieśli drugie zwycięstwo z rzędu, 9:3 z HC GKS Katowice.

LUTY

• Zaproponowano zmianę w regulaminie PHL. Od sezonu 2015/16 w każdym zespole polski bramkarz ma rozegrać 50% meczów. Do gry w krajowej elicie zostanie dołączona reprezentacja kraju do lat 20, oparta na Szkole Mistrzostwa Sportowego. • Zmarł Józef Kurek - w wieku 82 lat. Był hokeistą, a potem trenerem. To on poprowadził w 1976 roku polską reprezentację do sensacyjnego 6:4 z ZSRR w katowickim „Spodku”. • Młodzi poloniści, pod wodzą trenera Mariusza Kiecy, zdobyli złoty medal XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Małopolska 2015 - w finale pokonali JKH GKS Jastrzębie 3:1, co było równoznaczne z tytułem mistrzów Polski. W drodze do sukcesu poloniści pokonali UKS Zagłębie Sosnowiec 12:2 (4:0, 1:0, 6:2), JKH GKS Jastrzębie 4:3 (0:1, 0:1, 3:1, 1:0) po dogrywce, Unię Oświęcim 7:1 (0:0, 3:1, 4:0), a w półfinale Sokoły Toruń 4:1 (0:0, 1:0, 3:1). Warto przyswoić sobie nazwiska chłopaków, którzy nie doznali porażki przez cały sezon: Robaszkiewicz - Mazurak, Schupp; Filip, Wcisło, Bajon Kamiński, Kawka; Domogała, Mularczyk, Gajdzik - Pszon, Waldman; Gryc, Sroka, Anklewicz - Ledwoń, Nowak; Latawiec, Rudnicki, Bogusiak.

MARZEC

• Hokeistki Polonii walczyły o finał play offu PLHK z Unią Oświęcim. W pierwszym meczu na wyjeździe nasze dziewczyny przegrały 3:4 po dogrywce, by w rewanżu u siebie wygrać 4:3. Trzeci, decydujący mecz zaczął się od 0:3 po I tercji, a na początku trzeciej odsłony było 2:5. Na 5 min przed końcem „niebiesko-czerwone” doszły na 4:5 i grały jeszcze w przewadze, jednak rywalki wybroniły się. Polonistki zakończyły sezon z brązowymi medalami. • Przed krakowskimi

mistrzostwami świata Dywizji IA Polski Związek Hokeja na Lodzie ubezpieczył reprezentację na wypadek... awansu! • Prezesem TMH Polonia został 39-letni Andrzej Banaszczak, ikona klubu, jeszcze w poprzednim sezonie czynny zawodnik i kapitan „niebiesko-czerwonych”. Członkiem nowego zarządu został Ryszard Kłaczyński, pierwszy prezes założonego w 2002 r. Towarzystwa Miłośników Hokeja.

KWIECIEŃ

• Zawodnicy GKS-u Tychy wygrali finałową rywalizację z JKH GKS Jastrzębie 4-2 i zostali mistrzami Polski. Po raz drugi po dziesięciu latach. • W Tauron Arena Kraków na inaugurację mistrzostw świata Dywizji 1A Polacy przegrali z Włochami 1:2. Potem jednak wrócili do gry po 2:0 z Japończykami. Z kolei 3:2 z Ukrainą nie tylko oddaliło od biało-czerwonych widmo spadku, ale dało niemałą szansę na awans. I mimo 2:3 z Kazachstanem, kolejny mecz - z Węgrami - miał decydować o promocji do elity. „Bratankowie” okazali się jednak lepsi - 2:1 - i oni awansowali wraz z Kazachami.

MAJ

• Młoda generacja hokeistów USA zdobyła brązowy medal mistrzostw świata po 3:0 z Czechami, gospodarzami imprezy. W finale Kanada rozgromiła Rosję 6:1, czego pokonani nie mogli przeboleć i zeszli z tafli bez pożegnania! • W Katowicach powstał pomysł połączenia HC GKS-u z Naprzodem Janów. Przygotowano list intencyjny, który nie został jednak podpisany, w związku z protestami kibiców, członka zarządu i sponsorów klubu janowskiego.

CZERWIEC

• Chicago Blackhawks zdobyli Puchar Stanleya po finałowym 4:2 z „Błyskawicami” z Tampa Bay. „Czarne jastrzębie” to najbardziej prestiżowe trofeum klubowe zdobyły po raz szósty.

LIPIEC

• W łódzkiej hali „Retkina” Polonia obroniła tytuł mistrza Polski w hokeju na rolkach. „Niebiesko-czerwoni” w pierwszym meczu pokonali 16:2 WTH Wrocław, a potem 7:6 Mad Dogs Stoczniowiec Gdańsk i 8:7 Niespełnionych Janów. W ćwierćfinale było 14:3 z Rollerem Chojnice, w półfinale znów z Mad Dogs tym razem 7:4, a w meczu o złoto 8:2 z Marsjanami Opole 8:2. Trenerem TMH został 49-letni Dariusz Jędrzejczyk, wychowanek Polonii, z którą zdobył mistrzostwo Polski w 1988 r. Jako szkoleniowiec przeszedł w Bytomiu wszystkie szczeble od minihokeja do juniorów. W seniorach był asystentem Emila Nikodemowicza i Mieczysława Nahunki. Teraz jego asystentem został Zbigniew Bryjak, a trenerem bramkarzy Zbigniew Szydłowski. Długoletnim kierownikiem drużyny jest Jacek Frycz. • Po raz pierwszy od wielu lat

poloniści wyjechali na obóz

• przygotowawczy - na 8 dni na Mazury.

SIERPIEŃ

• Nie za pierwszym podejściem, ale jednak Polonia otrzymała licencję na grę w Polskiej Hokej Lidze. • Ustalono, że w krajowej elicie w nowym sezonie zagra dwanaście drużyn. Nie wiadomo było wówczas jaki los spotka I ligę...

WRZESIEŃ

• Odnowiona Polonia bardzo dobrze rozpoczęła sezon 2015/16. Bytomianie między innymi „urwali” punkt Cracovii, wygrali dogrywkę w Oświęcimiu, pokonali Naprzód, Zagłębie i Nestę, a przede wszystkim po wielu latach ograli GKS Tychy - w Bytomiu 4:2.

Hokej to jedna z najszybszych gier zespołowych, ale bywa, że na dobre efekty trzeba czekać długo.

PAŹDZIERNIK

• Po Tychach w Bytomiu poległo Podhale 2:4 oraz Ciarko 2:5 i otworzyła się szansa na osiągnięcie przez Polonię miejsca w czołowej szóstce po rundzie zasadniczej. • Gdy TMH zacięcie rywalizowało o szóstkę, będące za bytomianami Ciarko otrzymało punkty walkowerem za 1:4 z GKS-em Tychy, bo u rywali zabrakło młodzieżowca. Ta decyzja wywołała wzburzenie nie tylko w Bytomiu.

LISTOPAD

• W przedostatniej kolejce rundy zasadniczej mecz Polonii z JKH GKS Jastrzębie trwał w Bytomiu zaledwie kilka minut. Jeden z rywali po czystym ataku wpadł na bandę i zrobił w niej dziurę. Mimo że została załatana, goście odmówili dalszej gry, a PZHL przyznał im rację. Gdy mecz powtórzono w Katowicach Polonia nie miał już szans na pierwszą szóstkę

GRUDZIEŃ

• W grupie słabszej w walce o miejsce w play offie Polonia w końcu pokonała Orlika Opole i to aż 8:1. Na koniec 2015 r. „niebiesko-czerwoni” tracili do opolan trzy punkty.

Dla takich scen warto pilnie trenować, a także przychodzić na mecze.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.