POLAK CZY WNUK POLAKA?

OD TEGO SEZONU OBOWIĄZUJE PRZEPIS, WEDŁUG KTÓREGO W KAŻDYM ZESPOLE LIGOWYM BRAMKARZ ZAGRANICZNY MOŻE ROZEGRAĆ MAKSIMUM 50% MECZÓW

Bytomski Hokej - - News -

Przepis ten wzbudził kontrowersje już w momencie 2. wprowadzenia, a na koniec rundy zasadniczej może stać się 3. tzw. kością niezgody. A chodzi o Franka Slubowskiego, golkipera 4. Orlika Opole.

PYTANIE O ZASADY W połowie stycznia zarząd TMH Polonia wysłał do Polskiego Związku Hokeja na Lodzie pismo z zapytaniem: na jakich zasadach Frank Slubowski występuje w naszej ekstralidze, oraz z prośbą o przesłanie dokumentu potwierdzającego polskie obywatelstwo opolskiego bramkarza. Bytomscy działacze są przekonani, że Slubowski naszego obywatelstwa nie ma, a wszystko opiera się na jego polskim pochodzeniu. W piśmie czytamy m.in., że: „Zgodnie z przepisami prawa polskiego cudzoziemiec może nabyć obywatelstwo polskie w następujący sposób: 1. Przez nadanie (przez prezydenta RP) Przez uznanie (pod wieloma warunkami) Przez przywrócenie (tym, którzy je kiedyś stracili)”. Nie wdając się w rozwinięcia poszczególnych punktów dotyczących uzyskania obywatelstwa, w Bytomiu panuje przekonanie, iż PZHL nie ma żadnych podstaw, by Franka Slubowskiego uważać za obywatela Polski.

ODPOWIEDŹ WYMIJAJĄCA PZHL tak Polonii odpisał: „Wedle posiadanych przez Związek informacji rzeczony zawodnik (Frank Slubowski) nie jest zawodnikiem pochodzenia polskiego, jak też nie był stroną postępowania w sprawie nadania obywatelstwa polskiego. Wedle przedłożonych PZHL dokumentów zawodnik ten jest obywatelem polskim, zaś obywatelstwo polskie nabył z mocy prawa, na podstawie przepisów ustawy o obywatelstwie polskim. Zgodnie z przepisami tej ustawy (art. 14), poza innymi przypadkami, „…małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, w przypadku gdy co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim”. Wobec przedłożenia dokumentów potwierdzających, że dziadek zainteresowanego był obywatelem polskim, także zawodnik Slubowski nabył obywatelstwo poprzez urodzenie. Według posiadanych przez PZHL informacji, zawodnik wystąpił do odpowiedniego urzędu o wydanie decyzji potwierdzającej (a nie nadającej) obywatelstwo polskie. W tym stanie rzeczy stanowisko, zgodnie z którym PZHL i PHL uznają zawodnika za obywatela polskiego w rozumieniu przepisów RWS oraz Regulaminu Rozgrywek PHL, jest prawidłowe”. Pismo, które cytujemy prawie w całości, podpisał sekretarz generalny związku, Janusz Wierzbowski.

˚˚ Przepisy dotyczące obywatelstwa są bardzo precyzyjne i nie pozostawiają pola na własną interpretację

POLONIA NIE USTĘPUJE Jednak to pismo działaczy Polonii nie przekonało. Uważni Czytelnicy od razu zauważyli dlaczego. Ale po kolei: „Po zapoznaniu się z pismem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie w przedmiocie uznania zawodnika Orlika Opole Franka Slubowskiego za zawodnika obywatelstwa polskiego, nie podzielamy tego stanowiska” - czytamy w odpowiedzi na odpowiedź. „Ustawa nie operuje pojęciem „rodzic pochodzenia polskiego” lecz jednoznacznie określa, iż rodzic musi być obywatelem polskim. W tym kontekście przywołanie przez PZHL, iż dziadek Franka Slubowskiego był obywatelem polskim jest bez znaczenia, bowiem ustawa nie operuje domniemaniem obywatelstwa rodziców (rodzica), lecz wymogiem ustawowym posiadania takiego obywatelstwa przez jedno z rodziców zainteresowanego. W przypadku potwierdzenia obywatelstwa Związek powinien dysponować kopią wniosku złożonego przez zawodnika u właściwego Wojewody, a nie opierać się na informacjach. Procedura nadawania, potwierdzania obywatelstwa jest procedurą bardzo sformalizowaną, bowiem jej skutkiem jest nabycie, bądź nie, obywatelstwa polskiego. Tym samym w chwili obecnej w naszej ocenie, nie można uznać, iż zawodnik Frank Slubowski jest obywatelem polskim”.

KTO MA RACJĘ? Naturalnie w tym wszystkim chodzi o to, że bramkarz Orlika, Frank Slubowski, rozegrał w opolskich barwach ponad 50 procent meczów ligowych. Jeżeli nie zostanie ponad wszelką wątpliwość udowodnione obywatelstwo polskie tego zawodnika, opolanom grożą walkowery, a to oczywiście zmieni układ sił w grupie niższej Polskiej Hokej Ligi. Do play offu pozostały trzy tygodnie, więc związek będzie miał wszelkie możliwości, by sprawę dogłębnie wyjaśnić...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.