MIECHOWICKA GRUPA BIEGOWA

MODA NA BIEGANIE STAJE SIĘ CORAZ POPULARNIEJSZA, LECZ MIECHOWICKA GRUPA BIEGOWA NIE BIEGA Z POTRZEBY PODĄŻANIA ZA MODĄ – SĄ TO PRAWDZIWI PASJONACI BIEGANIA

Bytomski Polmaraton - - Pierwsza Strona - Beata Adamczyk-Nowak

Miechowicka Grupa Biegowa jest osiedlową grupą biegową - przyjaciółmi z jednej dzielnicy, z jednego miasta, ale zaangażowania i pomysłów niejedna większa grupa mogłaby im pozazdrościć. Miechowice otoczone są lasem, istnieją więc tam idealne warunki do biegania. Ulubionym miejscem treningowym MGB (tak popularnie nazywana jest grupa) Miechowicka Ostoja Leśna, gdzie rosną rodzime i egzotyczne gatunki drzew a krajobraz tworzą górki, dolinki i liczne strumyki, tworzące niewielkie malownicze stawy porośnięte roślinnością. W miechowickim lesie można biegać o każdej porze roku - wiosną obserwując jak wszystko budzi się do życia, latem schować się przed upałem w cieniu rosnących tam drzew, jesienią podziwiać pięknie zmieniające się kolory liści na drzewach, a zimą poczuć skrzypiący śnieg pod nogami.

SKROMNE POCZĄTKI

Oficjalnie grupa powstała od stworzenia grupy na Facebooku - 27 kwietnia 2014 roku. Nikt pewnie wtedy nie myślał, że stanie się silną i mocno związaną ze sobą grupą. Biegacze mijali się wcześniej na biegowych ścieżkach w miechowickim lesie oraz na zawodach. Właśnie na jednych z takich zawodów zakiełkowała myśl o wspólnym bieganiu. Początkowo na treningi przychodziło 4-5 osób, obecnie biegaczy jest tak dużo, że trudno ich zliczyć. Z czasem obcy sobie ludzie stali się dla siebie przyjaciółmi, którzy wspólnie biegają, jeżdżą na zawody oraz te zawody organizują. Biegają całymi rodzinami, prawie zawsze podczas treningów i na zawodach towarzyszą im dzieci. Celem grupy jest zarażać innych bieganiem, czerpać z tego radość oraz przede wszystkim, cieszyć się z tego, że ze wspaniałymi ludźmi mogą dzielić swoją pasję. Siłą grupy są ludzie tworzący tę niezwykłą społeczność.

GRUPA JEST BARDZO ZŻYTA I ŚWIETNIE ZORGANIZOWANA. NA ZAWODY WYNAJMUJĄ AUTOKAR LUB DWA I PRZYJEŻDŻAJĄ DUŻĄ I ROZEŚMIANĄ EKIPĄ, BY WSPÓLNIE PRZEKRACZAĆ KOLEJNE GRANICE I ŚWIĘTOWAĆ SUKCESY. NA ZAWODACH GRAND PRIX CITY TRAIL W KATOWICACH BYLI NAJLICZNIEJSZĄ DRUŻYNĄ

BIEGAJĄ, WSPIERAJĄ ORGANIZUJĄ,

MGB często włącza się w akcje charytatywne i sama takie akcje organizuje. Pierwszym takim poważnym egzaminem dla grupy był bieg DECRUN – Pobiegnij po marzenia innych (8 marca 2015 r.), gdzie zbierane były fundusze na protezę stopy dla chorego na nowotwór Mateusza Jacykowskiego. Natomiast już 25 kwietnia grupa zajęła się organizacją kolejnego biegu - Bieg DWUkilowatoGODZINNY 5/10/15+ km, który inaugurował akcję Honorowego Dawcy Energii Fortum. Jako Partner akcji HDEF promowaliśmy różne aktywności fizycznej bieganie, jazda na rowerze i nordic walking, zbieraliśmy watogodziny, by pozyskać wsparcie finansowe dla Bytomskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej. Ostatnią akcją była pomoc dla Andrzeja Grzeli, znanego jako Qńa – wokalisty Ryczących Dwudziestek. Z inicjatywą wyszedł Gregory, jeden z członków Stowarzyszenia, ale wyzwanie podjęli członkowie grupy. Tu panuje zasada „jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”. Podczas 24-godzinnego biegu Gregory przebiegł prawie 70 km a do puszki i na konto wpłnęło 3114,05 zł, które zostaną przeznaczone na rehabilitację Andrzeja. Ponadto grupa uczestniczy w biegach charytatywnych organizowanych przez Fundację „Biegamy z Sercem”, w Biegu dla Słonia, który organizowany jest dla upamiętnienia Artura Hajzera - himalaisty, zdobywcy siedmiu ośmiotysięczników, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy, uczestniczyła w biegu Przybij 5-tkę Ani! Bieg z Nadzieją..., Biegu Fair Play, brała też udział w międzynarodowym wydarzeniu jakim był bieg Wings for Life World Run w Poznaniu, gdzie celem grupy było pokonać własne granice i wybiegać wspólnie jak najwięcej kilometrów. Grupa zaangażowała się również w akcję Pomoc Mierzona Kilometrami. Swoją aktywnością fizyczną Miechowicka Grupa Biegowa postanowiła umilić także czas czworonogom ze Schroniska w Bytomiu-Miechowicach i z okazji Dnia Psa, który przypada 1 lipca wybrali się na wspólne wybieganie. Psy pomimo upału dotrzymywały kroku biegaczom i dla obu stron był to bardzo przyjemnie spędzony czas.

NAJLICZNIEJSI W KATOWICACH

Grupa jest bardzo zżyta i świetnie zorganizowana. Na zawody wynajmują autokar lub dwa i przyjeżdżają dużą i roześmianą ekipą, by wspólnie przekraczać kolejne granice i świętować sukcesy. Na zawodach Grand Prix City Trail w Katowicach byli najliczniejszą drużyną, natomiast w całej Polsce – trzecią najlicz- niejszą drużyną. Podczas tych zawodów, które odbywały się na przełomie listopada i marca zdążyli zaliczyć bieg w każdych warunkach atmosferycznych. W okresie 6 miesięcy jesienno-zimowych zawodów, musieli się zmierzyć się z wymagającą 5 km trasą nad katowickimi stawami. Udział w tych zawodach był więc dla nich motywatorem do treningu w zimę.

CHARAKTERYSTYCZNY KWIAT

Dziewczyny z grupy nazywane są Kwiatem Miechowic i na zawodach biegają z pięknym własnoręcznie zrobionym przez jedną z nich kwiatem. Na każdych zawodach udowadniają, że są Kobietami Na +5, najlepiej było to widać na Jastrzębskim Biegu Kobiet. Dziewczyny zdobyły puchar za najliczniejszą grupę biegową, a panowie z drużyny gorąco im na tych zawodach kibicowali. W tym roku wystartowało 47 kobiet, które w nazwie drużyny miały: „Miechowicka Grupa Biegowa”.

ROZPOZNAWALNY POMARAŃCZOWY

Puchar dla najliczniejszego Teamu Biegowego już łącząc siły damsko-męskie zdobyli w Gli- wicach, podczas 3. Pikniku Sportowego „Biegamy z Sercem”. Pomarańczowy kolor jest ich znakiem rozpoznawczym, dzięki koszulkom w tym kolorze, gdziekolwiek się pojawią wzbudzają zainteresowanie. W grupie jest mnóstwo pomysłów, zaangażowania i wzajemnego wsparcia. Grupa integruje się również z innym biegaczami z regionu i organizuje w miechowickim lesie biegi integracyjne zakończone wspólną biesiadą i ogniskiem oraz sami chętnie korzystają z gościnności innych grup biegowych. Z nimi nie można się nudzić, zimą trening biegowy został wzbogacony o... morsowanie w pobliskim zalewie Chechło.

BIEG ŚWIETLIKA

Z ich inicjatywy w Noc Świętojańską miechowicki las w tym roku już po raz trzeci „ zalało morze świetlików”, a to za sprawą organizowanego przez Miechowicką Grupę Biegową Biegu Świetlika. Bieg z czołówkami po ciemnym lesie robi wrażenie i jest niesamowitym przeżyciem dla wszystkich uczestników tego wydarzenia.

BIEG PRZEZ MIECHOWICE

To nie jedyna impreza organizowana przez MGB. Dwukrotnie zorganizowali 11 listopada Bieg Niepodległości w Parku im. Kachla w Bytomiu – towarzyski bieg w barwach biało-czerwonych. Dzięki nim Bytom, a szczególnie Miechowice zamieniają się na chwilę w sportowe miasteczko, a pozytywna „pomarańczowa energia” przenosi się na mieszkańców miasta. W tym roku 3 września organizują pierwszy komercyjny bieg – I Regatta Cross-MOL, chcą pokazać innym jak uroczym miejscem są Miechowice.

PRZYŁĄCZ SIĘ!

Jeśli chcesz wspólnie z nimi przeżywać biegowe przygody to zakładaj buty biegowe i w drogę do Miechowic. Miechowicka Grupa Biegowa zaprasza na wspólne bieganie w każdy wtorek i czwartek, a godziny zmieniają się zależnie od pory roku (jesienią biegamy od 18.00). Zbieramy się zawsze pod przychodnią MED8 na ul. Stolarzowickiej 108. Aktualny harmonogram oraz więcej informacji na: www.facebook.com/mgb.bytom oraz www.mgb.bytom.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.