ZAPOBIEGAĆ PRZEZ SPORT

PŁYWANIE, BIEGANIE, JAZDA NA ROWERZE – TO TYLKO NIEKTÓRE Z MOŻLIWOŚCI, JAKIE DAJE NAM SPORT. AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA JEST BARDZO WAŻNA, ZARÓWNO W ŻYCIU MŁODYCH OSÓB, JAK I STARSZYCH. WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE UPRAWIANIE SPORTU NIE TYLKO WPŁYWA NA ŁADNĄ SYLWETKĘ I DOB

Bytomski Polmaraton - - News -

Bieganie jest zdecydowanie najłatwiejszą, najtańszą i najbardziej popularną formą aktywności fizycznej. Lista korzyści wynikających z biegania jest długa, ale aby w pełni z nich korzystać należy zadbać o właściwe odżywienie organizmu.

ZACZNIJMY OD KORZYŚCI

Badania pokazują, że wystarczy 30-40 min biegu 3 razy w tygodniu aby znacząco p oprawi ć swoje samopoczucie i stan zdrowia.

- stwierdza Lucyna Pająk, dietetyk Naturhouse. Regu- larny jogging wzmacnia serce i układ krwionośny, reguluje ciśnienie krwi, obniża stężenie trójglicerydów, korzystnie wpływa na układ immunologiczny, poprawia wygląd skóry, dotlenia organizm, poprawia jego wydolność, polepsza samopoczucie, przyspiesza metabolizm, redukuje tkankę tłuszczową…. To tylko kilka zalet biegania. Co zrobić, aby w pełniwykorzy skorzystać dobro płynące z uprawiania sportu? Wprowadź w życie rady dietetyka Naturhouse i ciesz się zdrowiem!

ZJEDZ WARTOŚCIOWE ŚNIADANIE

To podstawa nie tylko u osoby biegającej. Odpowiednio zbilansowane śniadanie zapewni zapas energii do działania. Zapomnij o bieganiu na czczo! Jeśli wybierasz bieg rano, 20 minut wcześniej zjedz banana, aby dostarczyć przynajmniej minimum paliwa przed biegiem. Co bie- gacz powinien wybrać na śniadanie? Węglowodany złożone (płatki owsiane, kasza jaglana, pieczywo pełnoziarniste) oraz odpowiednie źródło białka (jaja, twaróg, drób). Oczywiście nie może zabraknąć warzyw – im więcej tym lepiej!

PPAMIĘTAJ O 5 POSIŁKACH

D e je c la fo st n 4 Dostarczanie przez cały dzień energii w postaci pożywienia jest bardzo ważne. Dostarczając ją stopniowo i regularnie nie odczujesz spadku formy. Jedz w równych odstępach czasu – nie krótszych niż 2,5h, ale nie dłuższych niż 4h, optymalnie do 3-3,5h.

Z N ZADBAJ O ODPOWIEDNIE NAWODNIENIE

2 litry wody dziennie to niezbędne minimum… oczywiście plus woda wypijana w trakcie treningu. Sięgaj po niegazowaną wodę mineralną (nie źródlaną). W trakcie biegu pij domowy napój izotoniczny: 1 l wody + 2 łyżki miodu + szczypta soli himalajskiej – taka mieszanka doskonale nawadnia organizm.

PAMIĘTAJ O POSIŁKACH PRZED I PO TRENINGOWYCH

3 h przed treningiem zjedz pełnowartościowy posiłek: węglowodany złożone, które stopniowo będą uwalniać energię oraz białko i warzywa. Nie zapomnij o zdrowych tłuszczach jak oliwa z oliwek, avocado, olej lniany. Bezpośrednio po treningu sięgnij po węglowodany proste i białko ( proporcja 4: 1), aby szybko zregenerować organizm. Odpowiedni będzie koktajl na bazie owoców, miodu lub naturalnego kakao i jogurtu lub mleka. Do 3 godz. po treningu zjedz pełnowartościowy posiłek.

JEDZ DOBRZE ZBILANSOWANE POSIŁKI

Pamiętaj, aby twoje posiłki były różnorodne. Nie stawiaj tylko na kurczaka z ryżem i banany! Jest mnóstwo pomysłów na inne wartościowe dania. Jeśli brakuje Ci pomysłów odwiedź naszego specjalistę, który dobierze dietę odpowiednią do Twojej aktywności.

REGULARNY JOGGING WZMACNIA SERCE I UKŁAD KRWIONOŚNY, REGULUJE CIŚNIENIE KRWI, OBNIŻA STĘŻENIE TRÓJGLICERYDÓW, KORZYSTNIE WPŁYWA NA UKŁAD IMMUNOLOGICZNY, POPRAWIA WYGLĄD SKÓRY, DOTLENIA ORGANIZM, POPRAWIA JEGO WYDOLNOŚĆ, POLEPSZA SAMOPOCZUCIE...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.