Jesienne cięc

Znając małą tolerancję Jarosława Kaczyńskiego

Fakt - - Opinie. . fakt. pl - MONIKA OLEJNIK

Przed nami gorąca polityczna jesień. Rząd zacznie wprowadzać swój program oszczędnościowy, czekają nas więc cięcia, podwyżki podatków, obniżki płac i liczby zatrudnionych w urzędach, czemu społeczeństwo bynajmniej nie przyklaśnie. Jesień zakończy też pewnie sporu o krzyż na Krakowskim Przedmieściu, tylko otworzy w nim nowy rozdział związany z budową pomnika, który miałby upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej. Temperatura podniesie się też wewnątrz samych partii politycznych.

W Platformie walczą ze sobą różne frakcje, które spierają się m. in. o miejsce Kościoła w polskim życiu publicznym. Część, jak politycy PO z Małopolski, gotowi są współpracować z hierarchami w związku nadchodzącymi wyborami samorządowymi, podczas gdy reszta zdecydowanie optuje za zachowaniem świeckości państwa. Poza tym rządowi coraz wyraźniej spadają notowania i pewnie nie obędzie się bez dyskusji na temat ewentualnych zmian strukturalnych.

Do boju szykuje się także SLD. Politycy Sojuszu przygotowują ofensywę przeciwko Kościołowi, pragnąc praktycznej i ostatecznej eliminacji politycznych wpływów kleru. Stąd też opowiadają się za zlikwidowaniem Komisji Majątkowej czy przyjrzeniem się pracującym na etatach w służbach państwowych kapelanom. Lewica po raz kolejny zapowiada też walkę o religię szkołach oraz obligatoryjne nauczanie etyki.

Wydaje się jednak, że jesienna gorączka polityczna najbardziej dotknie PiS, w którym frakcje tzw. liberałów i radykałów szykują się do ostatecznego starcia. I można sądzić, że na nieszczęście, sporą przewagę mają właśnie ci drudzy, którzy hołdują coraz ostrzejszemu kursowi partii.

Zbigniew Ziobro czy Jacek Kurski wychodzą z błędne-

Monika Olejnik, publicystka Radia Zet i TVN24

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.