ostrym zakręcie

ca PiS, czy jedynie słuszne dyscyplinowanie niepokornych – zastanawiają się publicyści Faktu Nie będzie rozłamu Partia się wywróci

Fakt - - Opinie. fakt. pl - STANISŁAW JANECKI JANUSZ ROLICKI

Jak zareagowałby Donald Tusk, gdyby znani politycy PO chodzili po mediach i skarżyli się na wszystko, co się w partii dzieje? Co by zrobił, gdyby swoim kwękaniem żalami w gruncie rzeczy podważali jego przywództwo? Oczywiście zrobiłby z tym porządek. I wielokrotnie robił. Gdy to samo robi Jarosław Kaczyński, jest lament i trwoga.

Gdy zawieszany w prawach członka PiS był Jacek Kurski, wszystko było porządku. No bo kto wiodących mediach broniłby „ oszołoma”. Gdy zawieszana jest Elżbieta Jakubiak, te media podnoszą straszny lament. Bo taka sympatyczna i liberalna. Tyle że w partii czy firmie muszą obowiązywać jednakowe standardy. Gdy ktoś publicznie podważa politykę i kompetencje szefa, to albo zmienia pracę, albo powinien się liczyć z konsekwencjami.

Jakoś nikt nie odbiera Grzegorzowi Napieralskiemu prawa do robienia porządku z kontestatorami w SLD. Już ukarany został Wacław Martyniuk. Topór wisi też nad Wojciechem Olejniczakiem i Ryszardem Kaliszem. W dodatku klub Lewicy zmienił w lipcu regulamin, wedle którego posłowie są zobowiązani „ wypowiedziach publicznych prezentować stanowisko klubu”. I to jest w porządku.

Wbrew pozorom, PiS wcale nie było ostatnio przykładem zamordyzmu. Wręcz przeciwnie, to był wielki klub dyskusyjny. Gdy w PO lub SLD frakcje zaczynały prowadzić własną politykę, natychmiast to ucinano. W PiS każdy mógł wygadywać, co mu ślina na język przyniosła. A zaczęło się to od Ludwika Dorna, z jego bezczelnymi listami otwartymi. Marek Migalski nawiązał tylko do dobrze zakorzenionej w PiS anarchistycznej tradycji.

Wpartiach obowiązuje zasada, że gdy ktoś bawi się ogniem, to się może poparzyć. Malkontenci dobrze zatem wiedzą, czym ryzykują. I powinni wiedzieć, że lider, który toleruje anarchizowanie własnego ugrupowania, pokazuje słabość. Zresztą anarchia prowadzi do tego, że partia traci siłę, a ostatecznie często się rozwala. Tak było z UW, AWS, SLD i tak się stało Samoobroną.

Obrońcy Jakubiak w partii są przekonani, że anarchizmem jest im do twarzy, bo chwaleni w mediach i u konkurencji. I tak się to spodobało, iż nie orientują się, że często są podpuszczani. I kłapią dziobami to, czego nie powinni mówić. A że miło jest słuchać pochlebstw, więc w to brną.

Najzabawniejsze to, że anarchiści są przekonani, iż wszystko zawdzięczają własnemu geniuszowi. Nie pamiętają, że w roli liberałów najczęściej zostali po prostu obsadzeni, bo to było korzystne dla wizerunku partii. I byli nawet w tym za partyjne pieniądze szkoleni.

Zawieszenie Jakubiak było działaniem represyjnym, ale przede wszystkim prewencyjnym. Ani nie oznacza ono czystek w PiS, ani zapowiada rozłamu. Czystki są dla Kaczyńskiego wygodne, ale też nie są potrzebne. Ma to być sygnał dyscyplinujący. Sami anarchiści wiedzą, że nie mają dość siły, by dokonać rozłamu. I wiedzą,

że nie ma za bardzo życia poza PiS. Przekonali się o tym Dorn, Jurek czy Ujazdowski.

Jarosław Kaczyński najwyraźniej przestraszył się dezintegracji PiS. Ponieważ wyrzucenie Marka Migalskiego nie uspokoiło sytuacji, postanowił zastraszyć partię i zawiesił w jej członkostwie Elżbietę Jakubiak. Była minister przyprezydencka, a także minister sportu w jego własnym rządzie należała do najwierniejszych z wiernych na dworze jego brata i była filarem jego głośnego fraucymeru.

Jej grzechy, popełnione ostatnio, zdaniem prezesa PiS polegały na tym, że nieśmiało ujęła się za Migalskim, stwierdzając, że lubi Marka, i choć dodała, nade wszystko ceni prezesa Jarosława Kaczyńskiego – zbłądziła. Kara spotkała ją więc za to, że zamiast siedzieć cicho i trzymać ręce „ pa szwam” stanęła w politycznym rozkroku, zapalając świeczkę Panu Bogu ( prezesowi) i diabłu ( Migalskiemu) ogarek. Ta pozycja jest wielce niewygodna i trzeba mieć do niej wrodzone predyspozycje, których pani Jakubiak, jak widać, nie ma. Prezes PiS, zawieszając w sposób nagły najwyraźniej liczył, że jego parlamentarnej drużynie, a jest to przeszło 200 głów, zapanuje teraz jeśli nie cmentarna cisza, święty spokój.

Spokój ten jest gorąco zalecany, ponieważ prezes ma wiele świeżych, co wcale nie znaczy łatwych, pomysłów, między innymi dla określenia sytuacji i położenia, w jakim znajduje się nasz kraj. Po Polsce uznanej przez pana Kaczyńskiego za kondominium niemiecko– rosyjskie przyjdą najwyraźniej nowe szokujące figury stylistyczne, które już pewnie buzują w jego głowie. Każdemu niepowołanemu od krytyki wewnętrznej PiS będzie wara. Prezes, mocując się z historią, na której kartach najwyraźniej szuka miejsca dla swego brata, a potem pewnie i samego siebie, ostatnio znajduje je gdzieś koło Józefa Piłsudskiego. To zajęcie absorbujące i nie dziwi nikogo, że prezes nie zgadza się, aby mu w tym zbożnym dziele przeszkadzano.

Lekcja udzielona pani Jakubiak nie poszła, jak się okazało, na marne. Była minister wczoraj pospieszyła do pisowskiej Canossy i na ulicy Nowogrodzkiej w siedzibie PiS ukorzyła się przed panem prezesem. Pytana, czy złożyła samokrytykę, odpowiedziała prosto a szczerze: a jak pan myśli? Pani Jakubiak, wychodząc od prezesa, uznała, że spór na tym się zakończył. Karę wyznaczoną jej, choć jeszcze nieznaną, przyjmie z pokorą i popiera pogląd swego szefa, że o sprawach wewnętrznych należy mówić w samej partii unikając przy tym rozgłosu medialnego.

Sądzę, że ten sposób pan prezes osiągnął swój cel. Po pierwsze przestraszył swych wszystkich oponentów i wybił im z głowy psie figle kierowane pod własnym adresem. Wpoprzedniej jego partii, w Porozumieniu Centrum, taki bunt, jak pamiętamy, zakończył się rozłamem i zmarginalizowaniem samego Kaczyńskiego i jego partii. Zamiast komentarza więc powiem: mógłby być może szef opozycji liczyć na sukces, gdyby nie to, że obecnie on sam stanowi największe zagrożenie dla stworzonego i wypromowanego przez siebie PiS.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.