Cotak Jakub

Fakt - - Polityka. fakt. pl -

Polityczne trzęsienie ziemi w PiS wybuchło nagle! Tak samo nagle, jak znana posłanka, zaufana zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego († 61 l.) i jedna z twórczyń kampanii prezydenckiej Jarosława Kaczyńskiego ( 61 l.), Elżbieta Jakubiak ( 44 l.) została zawieszona w prawach członka partii. Czy odejdzie, czy za nią pójdą inni i jaki sygnał chciał dać swym podwładnym szef PiS?

Polityczny thriller z zawieszaniem Jakubiak jak dobry dreszczowiec miał wiele zwrotów akcji. Zaczęło się od środowego lakonicznego komunikatu: Elżbieta Jakubiak zawieszona. Tylko tyle. – Nie wiem, co się stało – mówiła Faktowi załamanym głosem Jakubiak. I rzeczywiście, wiedzieli dziennikarze, a nie wiedziała większość posłów PiS.

Jakubiak wieczorem zapowiedziała, że choć nie dostała oficjalnej informacji o zawieszeniu, będzie walczyć i chce rozmawiać z prezesem. Natychmiast murem stanęła za nią posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska ( 47 l.), szefowa sztabu wostatniej kampanii. – Czuję się odpowiedzialna za Elę, to ja ją namówiłam do pracy w sztabie, oczekuję takiej samej decyzji wobec mnie – oświadczyła. I nie wykluczyła odejścia z partii...

Oco chodzi?

Wieczorem telefony posłów PiS po prostu się grzały. Wszyscy gorączkowo rozprawiali o powodach zawieszenia Jakubiak.

– Prezes Kaczyński i tak wykazał świętą cierpliwość. Długo nie reagował na ich występy, dyskusje o sytuacji w partii – mówi nam jeden z bliskich współpracowników prezesa.

– Sygnałem od prezesa był list do członków partii. Albo lojalność, albo droga wolna. Jeśli ktoś tego nie zrozumiał, to albo jest głupi, albo udaje głupiego. A Ela po tym znowu polazła do mediów i solidaryzowała się z Migalskim, którego prezes ukarał – tłumaczył nam kolejny polityk PiS.

Posłanka Jakubiak, podobnie jak Kluzik-Rostkowska czy Paweł Poncyljusz ( 41 l.), po przegranej kampanii wyborczej zaczęła głośno mówić o tym, że PiS powinno iść tą drogą, którą właśnie oni wyznaczyli w kampanii. Bo tylko tak da się wygrać następne wybory. Ale zaufani prezesa narzucali inny ton: rozliczanie katastrofy smoleńskiej, atak na politykę zagraniczną rządu i prezydenta Bronisława Komorowskiego ( 58 l.).

Za co to zawieszenie?

– Prezes od dłuższego czasu widział, że ta grupa: Jakubiak, Poncyljusz, Kluzik, gra na siebie w mediach. Czas z tym skończyć – mówi członek komitetu politycznego PiS. – Posłanka została zawieszona za postawę – tłumaczył zaskoczonym dziennikarzom szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ( 41 l.). – Nie może być kakofonii przekazu – dorzucał wiceszef PiS Adam Lipiński ( 54 l.). Konkretów nie podali.

Wczoraj od rana pod warszawską siedzibę PiS ściągali najwierniejsi żołnierze Jarosława Kaczyńskiego ( 61 l.). Żaden z partyjnych kolegów Elżbiety Jakubiak nie stanął w obronie zawieszonej posłanki. Nikt spo-

Elżbieta Jakubiak ( 44 l.) po wczorajszym spotkaniu z prezesem partii nie chciała ujawnić powodów jej zawieszenia. – To wewnętrzna sprawa partii – oznajmiła i odjechała

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.