Nie wszyscy oszczędzają! KRUS kupi samochody Urzędnicy zamówili sobie auta z klimatyzacją

Fakt - - Polityka. fakt. pl - JUSTYNA WĘCEK, DP

Choć premier rządu Donald Tusk ( 53 l.) wezwał wszystkich szefów państwowych urzędów do zaciskania pasa, ta rozbuchana instytucja oszczędzać nie zamierza. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego właśnie szykuje się do sporych zakupów. Centrala ubezpieczalni, która wypłaca głodowe emerytury mieszkańcom wsi, chce sobie kupić 11 samochodów i właśnie ogłosiła na nie przetarg.

KRUS już teraz ma niemal 340 aut dla swoich urzędników. Ale wkrótce na parkingi KRUS trafi aż 11 następnych nowiutkich samochodów służbowych.

KRUS ma konkretne wymagania. Chce, żeby auta były wyprodukowane w tym roku, miały silniki o małej pojemności od 1,1 do 1,2 litra i były bardzo bezpieczne. Każdy samochód musi być wyposażony w poduszki powietrzne i system zapobiegający blokowaniu się kół podczas hamowania, czyli ABS. Komfort podróżujących tymi autami urzędników ma również zapewnić klimatyzacja.

– Oczywiście taka instytucja jak KRUS musi sprawnie funkcjonować i do tego potrzebuje także samochodów – mówi dla Faktu ekonomista Marek Zuber. – Ale przecież skoro tyle mówi się o zaciskaniu pasa, wszędzie szuka się oszczędności, zamraża się pensje pracownikom budżetówki, to takie wydatki powinny być w urzędach państwowych w najbliższym czasie po prostu wstrzymane.

Wielki kryzys najwyraźniej do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego nie dotarł i urzędnicy z zakupów nie zamierzają rezygnować. Ale trudno się dziwić. W przyszłym roku wszędzie planowane są oszczędności, Polakom rząd podniesie podatki, ale wydatki na pracowników Kasy nie zostaną obcięte. Fundusz administracyjny ma wynieść – uwaga – aż 442 miliony złotych. Dokładnie tyle, co w tym roku. Oszczędności więc nie będzie na pewno.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.