iego zrobiła iak?

Fakt - - Polityka. fakt. pl -

śród tych, którzy przyjechali na naradę, nie powiedział, że nie zgadza się z decyzją o zawieszeniu. Posłowie albo milczeli, albo zapewniali, że decyzję podjął sam prezes, a oni decyzji prezesa nie podważają. Joachim Brudziński ( 42 l.), Maks Kraczkowski ( 31 l.), Krzysztof Jurgiel ( 57 l.), Wojciech Szarama ( 55 l.), Marek Suski ( 52 l.), Arkadiusz Mularczyk ( 39 l.)... Wszyscy przechodzili koło tłumu dziennikarzy z tymi samymi odpowiedziami i znikali w budynku, gdzie za chwilę miało się rozpocząć posiedzenie komitetu wykonawczego PiS.

– Prezes ma rację – powiedział Jurgiel. – Jeżeli ktoś nie postępuje zgodnie z zasadami, to musi ponieść konsekwencje – dodał Szarama.

Sam prezes Kaczyński, otoczony ochroniarzami, pod siedzibę PiS podjechał o godzinie 11.20. – Kto następny, panie prezesie? – pytali dziennikarze. Kaczyński nie reagował. Wreszcie na spotkanie z prezesem przyjechała sama Jakubiak. Rozmawiali półtorej godziny. Gdy Jakubiak wyszła, nie mogła się przebić przez mur kamer i aparatów fotograficznych. Ale nie była rozmowna. Konkretnych powodów zawieszenia nie podała. Powiedziała jedynie, że jej partii potrzebna jest jedność przekazu i że złożyła samokrytykę. – Nie należy o sprawach wewnętrznych partii rozmawiać na zewnątrz. Tak się umówiliśmy. Musimy być zdyscyplinowani jak Platforma – mówiła, lekko się uśmiechając. Po czym wsiadła do auta i odjechała.

Co dalej?

– Zawieszenie to był sygnał alarmowy i dla Eli, i dla innych. Jeśli się nie podporządkują, droga wolna, nikt ich nie będzie trzymał. Jeśli sami postanowią odejść, nikt po nich nie będzie płakał, a podzielą los kolejnej kilkuosobowej kanapowej frakcji w Sejmie – komentował po tej rozmowie jeden z członków władz PiS.

Czy możliwe są kolejne zawieszenia? – Nie wiem – przyznał Adam Lipiński.

Na konferencji, na której PiS oceniał dwa lata rządów Platformy w Warszawie, prezes PiS wystąpił z Jakubiak u boku. Na ważne wystąpienia Jarosław Kaczyński zawsze dobierał zaufanych ludzi

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.