ToPolacy chcieli wojny

Fakt - - Polityka. fakt. pl -

W obrażaniu Polaków Erika Steinbach ( 67 l.) nie ma sobie równych. Ale tym razem już naprawdę oszalała. Szefowa niemieckiego Związku Wypędzonych zarzuciła Polsce, że to nasz kraj po części jest winien wybuchu II wojny światowej! Na spotkaniu polityków w Berlinie powiedziała, że to Polacy jako pierwsi zaczęli mobilizację. – To bzdury – oburza się historyk prof. Andrzej Paczkowski ( 72 l.).

Te obelżywe słowa Steinbach – według niemieckich m e d i ó w – rzuciła na spot k a n i u

frakcji CDU/ CSU – dwóch rządzących partii – w Berlinie. Steinbach obarczyła tam Polaków współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej.

Według niemieckich mediów, Steinbach miała powiedzieć, że „ przecież to Polacy jako pierwsi zaczęli mobilizację”. Później próbowała nieco łagodzić swoje zarzuty, tłumacząc, że na spotkaniu powiedziała dokładnie tak: „ Nic na to nie poradzę, że Polska mobilizowała się już w marcu 1939 roku”.– Te słowa, jakkolwiek brzmią, to bzdury! – oburza się historyk Andrzej Paczkowski. – Polska wstępną mobilizację rozpoczęła 26 sierpnia, a pełną ogłoszono 30 sierpnia 1939 roku – wyjaśnia. Zapewnia, że z historycznego punktu widzenia nie ma wątpliwości, iż to Niemcy wcześniej niż Polacy rozpoczęli przygotowania do wojny. – 28 kwietnia 1939 roku Niemcy wypowiedziały umowę o nieagresji z Polską i wtedy pełną parą ruszyły przygotowania do napaści na nasz kraj – podkreśla Paczkowski.

Czy Polska powinna zareagować na kolejny już obrzydliwy atak? – Erika Steinbach – nie jest to dla mnie sprawa interesująca. To jest sprawa wewnętrzna, niemiecka. Im więcej ona bredzi, tym lepiej dla nas – mówi Faktowi profesor Władysław Bartoszewski ( 88 l.), były szef MSZ, a obecnie minister w Kancelarii Premiera. Pytanie tylko, czy jeśli Steinbach będzie bezkarnie powtarzać swoje brednie, ludzie – szczególnie w Niemczech – nie zaczną kiedyś w nie wierzyć?

Historycy nie mają wątpliwości: to Niemcy wywołali II wojnę światową

Erika Steinbach ( 67 l.), szefowa Związku Wypędzonych

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.