Teraz boi się oswoje życie

Fakt - - Sport. fakt. pl - DOROTA BANDURSKA

POCZDAM Głowa Mahometa z dymiącą bombą jako turbanem – ten rysunek, opublikowany pięć lat temu w duńskiej gazecie, wywrócił jego życie do góry nogami. Muzułmanie z całego świata zapałali do niego straszliwą nienawiścią. Skazali go nawet na śmierć i próbowali zabić.

Od tej pory Kurt Westergaard drży o życie swoje i najbliższych. Dzień i noc pilnuje go policja. Mimo to nigdy nie chciał przeprosić za karykaturę. Przypominał, że żartowanie z symboli religijnych to ważny element chronionej w jego kraju wolności słowa. Nie zmienił zdania również wtedy, kiedy uzbrojony w siekierę i nóż Somalijczyk wdarł się do jego domu i omal nie pozbawił życia jego i wnuków.

Za tę imponującą odwagę i konsekwentną obronę swoich przekonań karykaturzysta został uhonorowany prestiżową nagrodą M100, przyznawaną przez stu redaktorów naczelnych europejskich mediów.

– Tajemnicą wolności jest odwaga – powiedziała podczas uroczystej gali w Poczdamie pod Berlinem kanclerz Niemiec Angela Merkel, która wygłosiła poruszające przemówienie na cześć laureata. Szefowa niemieckiego rządu, która 35 lat swego życia spędziła w komunistycznej, przeżartej zakłamaniem i donosicielstwem NRD, dokładnie wie, jak ważna jest wolność słowa i prasy. – Nigdy nie powinniśmy traktować tego dobra jako czegoś oczywistego. Dla mnie wolność jest najszczęśliwszym doświadczeniem życia – powiedziała Merkel podkreślając, że w krajach europejskich swoboda wypowiedzi ma wyjątkowe znaczenie.

– Dziękuję za te ciepłe słowa. Nigdy nie zapomnę t e g o d n i a – o d p a r ł wzruszony Kurt Westergaard. – To największe wyróżnienie, jakie kiedykolwiek otrzymałem.

Duński karykaturzysta Kurt Westergaard ( 75 l.) został uhonorowany przez szefów 100 największych europejskich gazet i rozgłośni

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wręcza Westengaardowi nagrodę dziennikarzy podczas uroczystej gali w Poczdamie. Obok niej stoi Joachim Gauck ( 70 l.), były szef Urzędu ds. Akt Stasi, dawnej bezpieki w NRD

Publikacja karykatur wywołała falę gwałtownych protestów wśród muzułmanów

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.