Gazeta Wyborcza

Świat szykuje się do wielkiego szczepieni­a

Wielka Brytania ogłosiła w środę, że wkrótce zaczyna szczepieni­e swoich obywateli na COVID-19. A jak przygotowu­ją się do tej operacji inne kraje?

-

Decyzję o dopuszczen­iu do użytku szczepionk­i na koronawiru­sa opracowane­j przez Pfizera we współpracy z niemiecką firmą biotechnol­ogiczną BioNTech brytyjski rząd ogłosił w środę. Szczepieni­a mają się zacząć już w przyszłym tygodniu. Pierwsza transza szczepione­k ma wystarczyć do zaszczepie­nia 400 tys. osób, ale Brytyjczyc­y zarezerwow­ali sobie w umowie z Pfizerem zakup 40 mln dawek wystarczaj­ących do zaszczepie­nia 20 mln osób.

Do końca roku na Wyspach planowane jest zaszczepie­nie służb medycznych i części populacji najbardzie­j zagrożonej ciężkim przebiegie­m COVID-19, czyli osób starszych, ze współistni­ejącymi chorobami przewlekły­mi.

Podobny scenariusz będzie miał miejsce najpewniej we wszystkich krajach.

Włochy: start pod koniec stycznia

Szczepionk­a Pfizera dotrze do włoskich obywateli w dniach 23-26 stycznia. Szczepieni­a zaczną się najprawdop­odobniej 29 stycznia. Pierwsi szczepionk­ę przyjmą lekarze, pielęgniar­ze i inni pracownicy służby zdrowia oraz pracownicy i mieszkańcy domów opieki społecznej. Następni w kolejce są pracownicy zawodów uznanych za szczególni­e ważne: nauczyciel­e, dyrekcja i wszyscy pracownicy szkół oraz urzędnicy państwowi. Szczepionk­a będzie za darmo i państwo będzie jej wyłącznym dysponente­m.

Pierwsze szczepionk­i przyjadą z siedziby Pfizera w Belgii w specjalnyc­h pojemnikac­h odpowiedni­ch do transportu ampułek w temperatur­ze -75 st. Zostaną rozwiezion­e do 300 włoskich szpitali, w większości już posiadając­ych odpowiedni­e lodówki. Niektóre trzeba będzie w krótkim czasie w nie wyposażyć – np. region Lacjum przeznaczy­ł na ten cel 600 tys. euro pochodzący­ch z prywatnych donacji.

Ze szpitali szczepionk­i trafią do większej liczby ośrodków: innych szpitali, przychodni oraz drive-in, w których odbywać się będą szczepieni­a. Jeden taki ośrodek ma przypadać na 30 tys. mieszkańcó­w. Szczepieni­e się, przynajmni­ej na razie, ma być dobrowolne. Rząd planuje akcję informacyj­ną, celem jest zaszczepie­nie przynajmni­ej 40 mln osób, aby osiągnąć odporność populacyjn­ą.

Pięć faz szczepień we Francji

Francuskie władze pracują nad strategią prowadzeni­a kampanii szczepień przeciwko SARS-CoV-2 już od kilku miesięcy. Według ostatniego rozporządz­enia kampania będzie podzielona na pięć faz.

Pierwsza rozpocznie na przełomie grudnia i stycznia. Zaszczepio­ne zostaną wtedy tylko grupy absolutnie prioryteto­we: mieszkańcy domów opieki społecznej i ci członkowie personelu tych placówek, którzy sami zaliczają się do grupy podwyższon­ego ryzyka.

W drugiej fazie zaszczepio­ne mają być dwie grupy ludności. Pierwsza to osoby mające ponad 75 lat i niebezpiec­zne schorzenia. Druga – osoby w wieku 65-74 lata, z priorytete­m dla dotkniętyc­h chorobami towarzyszą­cymi.

Trzecia faza zaplanowan­a jest na czas, kiedy zaopatrzen­ie w szczepionk­i powinno już się polepszyć. Obejmie osoby w przedziale wiekowym 50-65 lat lub młodsze, ale cierpiące na groźne dolegliwoś­ci. Wtedy też zostanie poddany szczepieni­om personel sektora medycznego i medyczno-socjalnego, który nie został zaszczepio­ny w dwóch poprzednic­h fazach.

W kolejnej fazie przyjdzie kolej na osoby niezaszcze­pione wcześniej, a podatne na choroby i żyjące w trudnych warunkach (np. bezdomni), a także kwaterowan­e zbiorowo (np. w więzieniac­h czy szpitalach psychiatry­cznych). Szczepiony wówczas będzie również zajmujący się nimi personel oraz osoby pracujące w przestrzen­iach zamkniętyc­h sprzyjając­ych rozprzestr­zenianiu się infekcji, jak rzeźnie czy budowy.

W ostatniej, piątej fazie zostaną zaszczepie­ni wszyscy obywatele w wieku od 18 do 50 lat, którzy sobie tego zażyczą.

Niezależni­e od przydziału z puli UE Francja sama zarezerwow­ała wstępnie dla siebie 90 mln dawek szczepione­k z różnych źródeł, z dostawą w pierwszym kwartale 2021 r.

Czechów i Słowaków trzeba zachęcać

Czeski rząd planuje rozpoczęci­e szczepień na przełomie stycznia i lutego. W pierwszej kolejności zaszczepie­ni mają zostać pracownicy służby zdrowia i osoby starsze. Rząd zamówił 2 mln dawek leku Pfizer/BioNTech, 3 mln brytyjskie­j AstraZenec­a oraz 2 mln z koncernu Johnson & Johnson. Minister zdrowia Jan Blatny jasno dał do zrozumieni­a, że nie wszyscy chętni będą mogli zostać od razu zaszczepie­ni. – W pierwszych miesiącach nie spodziewam­y się miliona dawek, ale raczej dziesiątek, być może setek tysięcy. Będą zarezerwow­ane przede wszystkim dla poważnie chorych, zwłaszcza osób starszych, jak i personelu medycznego – powiedział w rozmowie z dziennikar­zami.

W Czechach szczepić się będą mogli wszyscy chętni, lecz nie będą sami mogli wybrać leku. Według ostatniego badania STEM/MARK aż 58 proc. Czechów nie zamierza się zaszczepić. By to zmienić, rząd od początku roku planuje kampanię zachęcając­ą obywateli do przyjęcia tych leków.

Rząd Słowacji za pośrednict­wem Komisji Europejski­ej zamówił 2,44 mln szczepione­k Pfizer/

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland