DOBRE I KRÓTKIE NASZE SHORTY ZAWOJOWAŁY ŚWIAT

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - PIOTR GUSZKOWSKI

Dwie krótkometrażówki z Polski trafiły na Festiwal Filmowy w Cannes. Ale to niejedyne ostatnio sukcesy rodzimego krótkiego kina. Gdzie obejrzeć filmy podbijające festiwale?

Już samo zaproszenie do Cannes to wyróżnienie. A „Koniec widzenia” – dyplomowy film Grzegorza Mołdy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej – znalazł się w stawce dziewięciu tytułów wybranych spośród 5 tys. zgłoszeń do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. Bohaterką jest dziewczyna, która staje przed wyborem pomiędzy ojcem a swoim chłopakiem. Młodych ludzi poznajemy również w „Najpiękniejszych fajerwerkach ever”. Troje przyjaciół w obliczu konfliktu zbrojnego musi zmienić plany na przyszłość. Film Aleksandry Terpińskiej wyprodukowany przez Studio Munka zakwalifikował się do konkursu sekcji Semaine de la Ciritique. Werdykty poznamy w ten weekend.

W Polsce „Koniec widzenia” zostanie pokazany tuż po Cannes na 57. Krakowskim Festiwalu Filmowym

Na tym festiwalu warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie fabuły ze Studia Munka:

Narysowana pisakami animacja, w zabawny sposób podejmuje temat masturbacji. Zdobyła uznanie na wielu festiwalach, m.in. SXSW, w Clermont-Ferrand i na AFI FEST.

W ramach trasy objazdowej 23. edycji festiwalu Etiuda & Anima (najbliższa odsłona 23-26 maja w Elektroniku w Warszawie) zobaczymy m.in. nominowane do studenckiego Oscara „Lokatorki” Klary Kochańskiej i „Naukę” Emi Buchwald, która portretuje zmagania uczniów czwartej klasy podstawówki i ich rodziców z wierszem Tuwima.

Prawdziwa perełka dostępna jest na VoD.pl: dokument „Więzi” Zofii Kowalewskiej, studentki reżyserii dyskurs prawicowy, który mówi, że należy uszczelnić granice i bronić „czystości” europejskiej kultury za wszelką cenę. Z drugiej lewicowo-liberalny mówiący o tym, że naszym obowiązkiem jest pomaganie i otwieranie granic. Szwecja jest krajem z solidnym doświadczeniem w przyjmowaniu imigrantów i pokazuje ono, z jakimi problemami styka się kraj decydujący się na taką programową pomoc, np. jak wielokulturowość dotyka praw kobiet, jak często feminizm dotyczy tylko Europejek z klasy średniej, a zupełnie ignoruje imigrantki mieszkające w biednych dzielnicach, gdzie wciąż dochodzi do zbrodni honoru. To ciekawe spojrzenie na liberalno-lewicowe społeczeństwo opiekuńczego państwa, dla niektórych – ziemia obiecana, dla innych – biurokratyczny koszmar kraju, który się wtrąca.

Myślę, że to lektura obowiązkowa, zwłaszcza dla osób, którym nie jest obca twórczość reportera Macieja Zaremby- Bielawskiego, również obecnego w jednym z wywiadów Tubylewicz. Opowiada jej o swoich doświadczeniach i obserwacjach związanych z mieszkaniem w Szwecji z perspektywy kogoś pomiędzy obywatelem a obserwatorem, osoby o podwójnej, szwedzko-polskiej tożsamości.

Muzykę chyba najtrudniej mi polecić ze względu na to, że sama się nią zajmuję. W zeszłym tygodniu brałam udział w koncercie żeńskiej, postpunkowej formacji PMS, gdzie gra na basie (ale też śpiewa i pisze teksty) Sylwia Chutnik. Polecam je zwłaszcza ze względu na dosyć apokaliptyczną wersję świata roztaczaną w warstwie tekstowej. Myślę, że tego nam właśnie brakuje, tak samo jak stuprocentowych, żeńskich składów. Polecam obserwacji i liczę na szybkie nagranie materiału!

*Natalia Fiedorczuk, piosenkarka i autorka książki „Jak pokochać centra handlowe” Szkoły Filmowej w Łodzi. Bohaterami są jej dziadkowie. To spojrzenie na małżeństwo z 45-letnim stażem. „Więzi” znalazły się na oscarowej shortliście i w oficjalnej selekcji Sundance, zdobyły kilkanaście nagród na prestiżowych festiwalach.

W pakiecie O! Dokument na VoD.pl także wspomniana „Nauka” czy „Obiekt” Pauliny Skibińskiej – obraz akcji poszukiwawczej na taf li lodu i pod wodą. Plus wiele filmów sprzed lat. Można je oglądać za darmo do 30 czerwca 2018 r.

Świetne krótkie metraże ze Studia Munka są też na Ninateka.pl. To m.in. obsypane nagrodami filmy „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego i „Ciemnego pokoju nie trzeba się bać” Kuby Czekaja oraz „Ojcze masz” z Arkadiuszem Jakubikiem w roli zdeklarowanego punkowca, którego życie wywróci się do góry nogami po spotkaniu z przyjaciółką z przeszłości, czy „Psubrat”, w którym Maria Zbąska przenosi opowiadanie Etgara Kereta w scenerię warszawskiego blokowiska.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.