NATALIA FIEDORCZUK

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Jako mama małych dzieci nie bardzo mam czas na chodzenie do kina, dlatego filmowych nowości szukam głównie na Netf liksie. A teraz, gdy seriale są tak samo dobre jak filmy, to wcale nie jest trudne.

Ostatnio jednym tchem połknęłam miniserial dokumentalny „The Keepers”, który z pewnością spodoba się osobom, które doceniły wcześniejsze true-crime spod znaku Netf liksa, czyli „Making The Murderer”. Innym, dość oczywistym skojarzeniem jest oscarowy „Spotlight”.

„The Keepers” to prawdziwa historia zamordowanej pod koniec lat 60. zakonnicy Cathy Cesnik, która uczyła w katolickiej żeńskiej szkole w Baltimore w stanie Maryland. Za jej śmiercią kryje się przerażająca historia wieloletniego wykorzystywania seksualnego uczennic przez władze szkoły, głównie księży. Amerykanie kilkukrotnie wracali do śledztwa – po samym morderstwie, w latach 90., na początku XXI wieku i obecnie – wszystkie szybko utykały w martwym punkcie ze względu na brak zaangażowania władz stanowych, policji, a także kontrowersyjne odsuwanie sprawy przez Kościół katolicki. W serialu poznajemy ofiary, ich rodziny oraz parę byłych uczennic, które uniknęły molestowania, ale od lat zajmują się badaniem tej historii. Myślę, że to bardzo ważny serial, który rzuca światło na Kościół jako jedną z absolutnych wręcz instytucji władzy.

Jeśli chodzi o książki, to niedawno skończyłam reportaż „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie” Katarzyny Tubylewicz, pisarki, która od kilkunastu lat mieszka w Szwecji. To reportaże i wywiady z osobami zajmującymi się w Szwecji między innymi kulturą, prawami kobiet i sprawami imigrantów. To bardzo ciekawa lektura, zwłaszcza w czasach ożywionej dyskusji o uchodźcach. Z jednej strony mamy zamknięty

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.