TAJEMNICE FILMOWEJ JESIENI

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

15 WRZEŚNIA. „The Square”: Nagrodzona Złotą Palmą czarna komedia Rubena Östlunda. W pełnej ironii opowieści o dyrektorze prestiżowego muzeum, którego poukładany świat zaczyna się sypać, Szwed wyśmiewa poprawność polityczną i język sztuki współczesnej.

20 PAŹDZIERNIKA. „Patti Cake$”: Historia białaski plus size z New Jersey, której marzy się kariera raperki. Próbuje dopiąć swego na przekór stereotypom i brakowi perspektyw. Niezależne kino świetnie przyjęte na festiwalach.

20 PAŹDZIERNIKA. „Ana, mona amour”: Dramat psychologiczny Calina Petera Netzera nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem. Wiwisekcja toksycznego związku dwojga studentów. Czy relacja przetrwa próbę doświadczeń, jakim jest postępująca choroba psychiczna dziewczyny?

27 PAŹDZIERNIKA. „Po tamtej stronie”: Czarna komedia Akiego Kaurismäkiego, w której może się przejrzeć dzisiejsza Europa. W opowieści o spotkaniu mieszkańca Helsinek z uciekinierem z Syrii fiński mistrz w charakterystyczny dla siebie sposób odnosi się do fali nacjonalizmu i języka nienawiści.

27 PAŹDZIERNIKA. „Inxeba. Zakazana ścieżka”: Kino przeciwko stereotypom. Bohater filmu walczy o osobistą wolność i kwestionuje sens wciąż praktykowanego w niektórych rejonach RPA rytuału męskiej inicjacji.

JESIEŃ. „A Ghost Story”: Rooney Mara i Casey Aff leck w starym domu na przedmieściach Dallas, czyli przewrotna, niepozbawiona humoru opowieść o duchach. Dawid Lowery snuje ref leksję nad przemijaniem i godzeniem się ze stratą. Kameralne, piękne kino.

JESIEŃ. „Miód dla dakini”: Śledztwo w sprawie zaginionej mniszki prowadzi ospałego policjanta do mieszkającej samotnie pięknej przybyszki. W tym bhutańskim filmie kryminał noir łączy się z poetyką buddyjskich przypowieści i zostaje przeszczepiony na grunt filozoficznego art house’u.

LISTOPAD/GRUDZIEŃ. „The Florida Project”: Jeden z najlepiej przyjętych filmów Cannes. Na obrzeżach Disneylandu rozgrywa się równie ciepła, co poruszająca ballada z udziałem sześcioletniej rozrabiary Moonee, jej matki z trudem wiążącej koniec z końcem i kierownika motelu, gdzie obie mieszkają.

1 GRUDNIA. „Nie jestem twoim Murzynem”: Nominowany do Oscara dokument prowokuje do gorzkich pytań. Raoul Peck dopisuje kontynuację niedokończonego tekstu, który James Baldwin zamierzał poświęcić trzem zamordowanym przyjaciołom, a zarazem ikonom walki o prawa Afroamerykanów.

29 GRUDNIA. „Powrót do Montauk”: Stellan Skarsgard u Volkera Schlöndorffa w roli pisarza, który oddzielił się od prawdziwego życia komfortową strefą fikcji i próbuje wrócić do przeszłości przez spotkanie z dawną kochanką.

AKTORSKIE POPISY I POJEDYNKI

8 WRZEŚNIA. „Tulipanowa gorączka”: Dramat kostiumowy ze zdobywcami Oscarów Alicią Vikander i Christophem Waltzem. Amsterdam czasów Rembrandta. Gdy zamożny kupiec zamawia u uznanego malarza swój portret z młodą żoną, pomiędzy artystą a dziewczyną rodzi się zakazane uczucie.

6 PAŹDZIERNIKA. „Fantastyczna kobieta”: Nagrodzona na Berlinale opowieść o hipokryzji i wykluczeniu. Reżyser prowadzi z widzem grę: walcząca o prawo do miłości i żałoby bohaterka zmienia się na ekranie w zależności od tego, kto na nią patrzy. Pozostaje dla widza tajemnicą.

20 PAŹDZIERNIKA. „Pomiędzy nami góry”: Kate Winslet i Idris Elba grają parę nieznajomych, którym udaje się przeżyć katastrofę samolotu. Uwięzieni wśród skutych lodem szczytów, bez nadziei na ratunek, zdani są wyłącznie na siebie.

27 PAŹDZIERNIKA. „Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem”: Finał Wimbledonu: John McEnroe chce zająć miejsce swojego idola Björna Borga. Emocje są ogromne. Zmagania dwóch legend tenisa śledzimy także poza kortem. W rolach głównych Shia LaBeouf i Sverrir Gudnason.

17 LISTOPADA. „Manifesto”: Cate Blanchett wciela się w trzynaście postaci – bezdomnego, gospodynię domową, reporterkę telewizyjną czy nauczycielkę, by wygłosić fragmenty słynnych artystycznych manifestów. Projekt powstał pierwotnie jako instalacja prezentowana w galeriach.

1 GRUDNIA. „Wonder Wheel”: Woody Allen zabiera gwiazdorską obsadę i widzów w podróż do nowojorskiej dzielnicy Coney Island lat 50. XX wieku. Jego nowy film zapowiadany jest jako opowieść o miłości, gangsterach i zdradzonych kochankach.

8 GRUDNIA. „Wojna płci”: Kolejny tenisowy mecz na ekranie. Twórcy „Małej miss” o starciu pomiędzy liderką światowych rankingów Billie Jean King a bezczelnie pewnym siebie byłym mistrzem Bobbym Riggsem. Emocjonowało nie mniej niż dziś aktorski pojedynek Emmy Stone ze Steve’em Carellem.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.