GDZIE NA ROLKI W WARSZAWIE?

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MICHAŁ SZAFLARSKI

Promenada na Stadionie Narodowym, bulwary nad Wisłą, kultowe Pole Mokotowskie albo nowa Rolkostrada w Wesołej – podpowiadamy, gdzie w Warszawie są najlepsze miejsca do jazdy na rolkach.

Jedną z najnowszych tras, a zarazem najbezpieczniejszych, bo przeznaczonych wyłącznie dla rolkarzy i nartorolkarzy, jest Rolkostrada w Wesołej. Położona w lesie, oddzielona od ruchu samochodowego i pieszego, z wygodnym asfaltem, powstała z inicjatywy Towarzystwa Narciarskiego ,,Biegówki” Wesoła w ramach budżetu obywatelskiego. – Na początku zbudowaliśmy 250 metrów trasy, bo tyle starczyło z budżetu partycypacyjnego, ale potem dzięki dofinansowaniu z urzędu miasta udało się dokończyć I etap projektu i wydłużyć ją do 715 metrów – mówi Paweł Topolewski z TN Biegówki. Rolkostrada na początku ma nachylenie nawet 11 proc., ale większość trasy jest płaska, dobrze nadaje się do nauki jazdy. – Podczas korzystania z niej trzeba przestrzegać regulaminu trasy, obowiązkowy jest kask, na trasie obowiązuje ruch prawostronny – dodaje Topolewski. Na Rolkostradzie organizowane są co jakiś czas zawody dla amatorów. W sobotę 9 września odbędzie się Rolkowisko – wyścigi na rolkach, wrotkach, hulajnogach i nartorolkach.

Rolkostrada, początek w pobliżu skrzyżowaniu Niemcewicza i 1.Pułku Praskiego przy przystanku Wesoła-Ratusz. Więcej informacji i regulamin korzystania na stronie Rolkostrada.pl.

Na Polu Mokotowskim kończy się remont starych ścieżek rowerowych i budowa nowych. Powstały między innymi nowe trasy północ-południe i wschód-zachód o długości ponad trzech kilometrów. Park na granicy Mokotowa, Ochoty i Śródmieścia to od dawna jedna z najpopularniejszych miejscówek dla rolkarzy. Trenują tutaj slalom lub rolkowe triki, pokonują dłuższe trasy albo umawiają się na wspólne przejazdy. Punktem zbiórki dla stałych rolkarzy jest kultowa już „ławeczka Krisa” po północnej stronie jeziorka.

W parku Szymańskiego na Woli powstała kilka lat temu trasa tylko dla rolkarzy. Tor rolkowy z elastyczną nawierzchnią ma długość około półtora kilometra, do dyspozycji rolkarzy jest też okrągły placyk, tzw. wrotkowisko,

Po oddaniu do użytku areny Euro 2012 pięć lat temu część środowiska rolkarzy i longboardzistów okrzyknęła tamtejszy asfalt najlepszym w Warszawie. Pomimo początkowych obaw, że Stadion Narodowy będzie zamknięty za płotem, okazało się, że na co dzień bramy obiektu są otwarte i można do woli korzystać z gładkich jak stół promenad. Dobre miejsce do jeżdżenia to też okolice stadionu i ścieżki na błoniach. Zimą rolkarze mogą jeździć na dużym terenie skateparku, który działa zwykle od listopada do marca na podziemnym parkingu stadionu.

Popularną miejscówką wśród rolkarzy są też ścieżki w parku Szczęśliwickim. Koło jeziorka jest placyk, gdzie można uczyć się jeździć.

Jeżeli ktoś lubi dłuższe trasy, to jedną z opcji jest wyprawa na południe Warszawy. Dobra do jeżdżenia nawierzchnia jest na Wale Zawadowskim, gdzie częściej można spotkać rowery niż samochody. Część asfaltowej ścieżki prowadzi samym wałem przeciwpowodziowym, po którym nie mogą jeździć samochody.

W połowie sierpnia oddano do użytku ostatni fragment nowych bulwarów nad Wisłą. Dzięki temu powstała długa na kilka kilometrów trasa, na której można spotkać coraz więcej rolkarzy. Zaletą jazdy po bulwarach jest fantastyczna sceneria między rzeką a centrum miasta. Trasa między mostem Gdańskim a mostem Poniatowskiego liczy cztery kilometry. Przy dobrej pogodzie, szczególnie w weekendy, trzeba uważać na tłumy pieszych i rowerzystów.

Oprócz stałych tras dla rolkarzy kilka razy w roku organizowany jest przejazd głównymi ulicami Warszawy pod nazwą Nightskating Warszawy. Bierze w nim udział po kilka tysięcy osób, impreza jest zabezpieczana przez policję, a na trasie nie ma samochodów. W tym roku rolkarze przejechali przez miasto siedem razy, zakończenie sezonu planowane jest na 30 września.

Informacje o trasie przejazdu będzie można znaleźć na stronie Nightskatingwarszawa.pl.

Rolkarze na Polu Mokotowskim

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.