SPOTKAJ WŁADCĘ NOCY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /ZRÓB TO W WARSZAWIE/ - ŁUKASZ KAMIŃSKI

Nocami strzeże wejścia do Berghain, najpopularniejszego klubu w Berlinie. Pozostały czas, spędza robiąc fascynujące fotografie, zaglądając ludziom w głąb duszy. Wystawę prac Svena Marquardta będzie można oglądać w klubie Smolna od 4 do 9 września.

Jako bramkarz Marquardt, nazywany przez niemieckie media Władcą Nocy, dorobił się srogiej reputacji. Dla wielu jest cerberem XXI wieku. Od jego gestu zależy, czy wyczekujący w kolejce (tak długiej, że zawstydziłaby tę wijącą się przed wejściem do pewnej znanej warszawskiej naleśnikarni) klubowicze spędzą noc i dobrą porcję poranka w oficjalnie uznanej przez państwo za dobro narodowe imprezowej mekce, czyli klubie Berghain.

Dostać się do klubu wcale nie jest łatwo, w internecie powstają co jakiś czas poradniki z podpowiedziami dotyczącymi stroju, godziny, w której najlepiej się pojawić, zachowania. Ktoś nawet stworzył specjalną apkę z poradami. Sam pytany dziesiątki razy o klucz do wejścia wyznał w wywiadzie dla ,,Guardiana”: „Wystarczy się nie bać. Ludzie strachliwi zwykle nie potrafią się dobrze bawić”.

Marquardt to jedna z ikon współczesnego Berlina, postać nierozerwalnie związana ze stolicą Niemiec. Urodził się w 1962 roku we wschodnim Berlinie. Jako nastolatek wciągnął się w ruch punkrockowy, naprzykrzając się władzy na tyle, że miał zakaz pojawiania się w Mitte, czyli centrum Berlina. Oprócz kontrkultury fascynowała go fotografia, a w odnalezieniu własnego stylu pomogła mu ceniona fotograf ka Helga Paris.

Marquardt odnalazł swój świat, optykę, estetykę, formę – wykorzystuje kamery analogowe i światło dzienne, by nadać swoim fotografiom intymny wymiar. Kilka lat później o jego pracach Christoph Tannert, dyrektor artystyczny berlińskiego centrum kultury i sztuki oraz galerii Künstlerhaus Bethanien, pisał: „Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadchodzącej jesieni”. Jego prace znalazły uznanie zarówno w świecie mody – Marquardt jest prawdopodobnie jedynym bramkarzem na świecie, który projektował dla Hugo Bossa jak i w świecie kultury – Niemca od lat

Christoph Tannert, dyrektor artystyczny galerii Künstlerhaus Bethanien pisał: „Każde zdjęcie Svena Marquardta jest jak zapowiedź nadchodzącej jesieni”

Sven Marquardt

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.