KSIĄDZ, IMAM, RABIN ZAPRASZAJĄ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - MARTA KAŹMIERSKA

16 września W sobotę 16 września w Warszawie, Poznaniu i Krakowie odbędzie się trzecia edycja Nocy Świątyń. Organizatorzy w ten wyjątkowy wieczór będą przywoływać pamięć o tradycji tolerancji religijnej w naszym kraju. – Poprzez spotkanie twarzą w twarz z księdzem, imamem, rabinem oraz innymi duchownymi i członkami wspólnot chcemy dać ludziom możliwość rozmowy, zadania pytań, czasem także sprawdzenia swoich dotychczasowych uprzedzeń i stereotypów krążących na temat danej religii – zapowiadają.

Otwarte tego wieczoru budynki sakralne będzie można nie tylko obejrzeć, ale też spotkać się z ich przedstawicielami – duchownymi czy członkami danej wspólnoty. Każde miejsce przygotowuje program kulturalny: w tym roku zwiedzający będą mogli m.in. wysłuchać występów chórów i koncertów organowych, wypożyczyć „żywą książkę” (to spotkanie z człowiekiem narratorem i jego opowieścią), wysłuchać prezentacji i wykładów oraz wziąć udział w dyskusjach.

Noc Świątyń odbywa się w ramach obchodów Dnia Przeciwko Nietolerancji Religijnej i Islamofobii, Międzynarodowego Dnia Pokoju oraz Dnia Modlitwy o Pokój. Przypadają 21 września. Podczas pierwszej edycji, w 2015 roku, drzwi przed zwiedzającymi otworzyło 11 warszawskich świątyń. W kolejnym roku było ich już 21, a do Warszawy dołączył Poznań. W obu edycjach wzięło udział kilka tysięcy osób. Tym razem będzie można odwiedzić ponad 25 miejsc, a Noc Świątyń po raz pierwszy odbędzie się też w Krakowie.

Drzwi świątyń różnych wyznań otworzą się dla wszystkich, a Polak katolik będzie mógł zaprzyjaźnić się z Polakiem muzułmaninem.

Szczegółowy program wydarzeń – na Facebooku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.