GWIAZDORSKO

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Fin Greenall, czyli Fink, od początku związany jest z oficyną Ninja Tune, znaną z pionierskiej, imprezowej, ale też alternatywnej elektroniki. Z albumu na album Greenall coraz chętniej jednak zmierzał w stronę muzyki akustycznej, poszukiwał emocji w brzmieniach tylko pozornie łagodniejszych i wyciszonych, w których są cytaty z elektroniki, folku, bluesa, alternatywy. I z takim właśnie albumem, zatytułowanym „Fink's Sunday Night Blues Club, Vol. 1”powraca do Polski.

Gdańsk (16 września), Warszawa

(17 września), Kraków (18 września), Poznań (21 września) Przy całym swym szacunku do tradycji, piosenkarka jest bardzo czujna i rozeznana we współczesnej scenie muzycznej, do nagrania nowej płyty zaprosiła doskonałych instrumentalistów młodego pokolenia, basistkę Esperanzę Spalding czy pianistę Roberta Glaspera. Jej muzyka jest ponadczasowa, klasyczna i nowoczesna jednocześnie. Jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych amerykańskich wokalistek.

14 października Kraków

(ICE Congress Centre) Alternatywna scena muzyczna ma wielu bohaterów, którzy ukształtowali brzmienie rocka niekomercyjnego. Wokalista i gitarzysta Neil Halsted powiedział, że w Slowdive chodziło o to, by stworzyć coś wielkiego, pięknego, ponadczasowego.

2 października Warszawa

(Palladium) W muzyce pochodzącego z Detroit Protomartyr słychać duchy przełomu lat 70. i 80., kiedy postpunkowa szorstka rzeczywistość natchniona była mrokiem. Zespołowi towarzyszyć będzie przećwiczona w koncertowych bojach kanadyjska grupa Metz, znana z siania rockowej zawieruchy.

3 listopada Wrocław (Firlej), 4 listopada Warszawa (Hydrozagadka) Jeśli chodzi o nastrój mroku, przytłaczającej melancholii, przez którą przebija tajemnicza nostalgia, to Lanegan niewielu ma równych sobie. I to zarówno wtedy, gdy stał na czele doskonałej kapeli The Screaming Trees, jak i podczas solowej działalności. „Proszę, nie wyłączaj mojego radia / nie teraz, gdy sznur wciąż wisi / a z gardła wieczności dobywa się śpiew” – śpiewał Lanegan na świetnej, wydanej osiem lat temu, wciąż płycie „Blues Funeral”. Tym razem przyjeżdża, by przedstawić swoją nową płytę „ Gargoyle”.

11 listopada Warszawa (Proxima)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.