W DROGĘ CZAS, CZYLI W TRASIE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Właśnie ukazała się jej najnowsza płyta „Światło nocne”, czyli mocny głos, połączenie intymnej poezji z bluesowo-rockową estetyką. Podobnie jak w przypadku poprzednich płyt artystki, najnowszy album jest doskonałym zaproszeniem, obietnicą tego, co może się wydarzyć na koncertach.

Białystok (12 października), Toruń

(13 października), Sopot (14 października), Poznań (15 października), Kraków (22 października), Katowice (27 października), Zielona Góra (3 listopada), Wrocław (4 listopada), Szczecin (6 listopada), Łódź (18 listopada), Częstochowa (2 grudnia), Bydgoszcz (8 grudnia), Lublin (13 grudnia), Warszawa (16 grudnia)

Lublin (4 listopada), Toruń (9 listopada), Gdańsk (10 listopada), Koszalin

(11 listopada), Warszawa (17 listopada), Wrocław (22 listopada), Kraków (23 listopada), Poznań (29 listopada) i Kraków (30 listopada). Sukces Hańby tkwi nie tylko w muzyce i tekstach (autorskich i zaczerpniętych z Tuwima, Brzechwy, Broniewskiego), ale też samym pomyśle na zespół. Muzycy przekonująco wcielają się w role przedwojennych muzykantów komentujących społeczno-polityczne życie II RP, z jej całym brunatnym nalotem, biedą, niesprawiedliwością, oderwaniem elit od reszty społeczeństwa. I przy okazji podstawiają nam współczesnym pod nos lustro, w którym się przeglądamy z rosnącą zgrozą. Podczas 5. Zbuntowanej Trasy Objazdowej Hańba wystąpi m.in. w Berlinie czy Bratysławie, a potem w Polsce.

Nowy Sącz (14 września), Białystok (21 września), Koło (6 października), Warszawa (7 października), Olsztyn

(12 października), Ostrowiec Świętokrzyski (19 października), Łódź (20 października), Gdańsk (21 października), Katowice (27 października), BielskaBiała (29 listopada), Wrocław (6 grudnia), Poznań (7 grudnia), Serock (8 grudnia), Elbląg (9 grudnia). Od koncertów po operę, wystawy i instalacje audio art, spotkania, dyskusje i warsztaty. To wszystko ze ścieżką dźwiękową opartą zarówno na klasyce XX-wiecznej jak i na tym, co w muzyce najnowsze, najbardziej aktualne. W tym roku usłyszeć będzie można m.in. francuskich artystów z projektów Dedalus i Muzzix oddających hołd jednemu z największych ekscentryków zeszłego wielu, czyli Moondogowi.

26 września – 1 października

Kraków Kiedyś muzyczna wizytówka Polski, teraz po gorszych nieco latach znów próbuje wrócić do świetności. A sądząc po tegorocznym programie jest na najlepszej drodze. Wśród bohaterów Jazz Jamboree będą m.in. Bill Laswell we wspólnym koncercie z Kapelą ze Wsi Warszawa, James Carter we wspólnym koncercie z The Power of the Horns czy Nels Cline,, Lovers” we wspólnym koncercie z Mateusz Smoczyński Ensamble.

2-5 listopada Warszawa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.