FESTIWALE POSZUKUJĄCE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

To jedno z najważniejszych w Polsce wydarzeń poświęconych muzyce folkowej, etnicznej. Podczas 13. edycji Skrzyżowania Kultur zabrzmi muzyka m.in. z Indii, Kolumbii, Francji, USA, Turcji, Albanii i Węgier. Wystąpią m.in. BaBa ZuLa, spadkobiercy tradycji tureckiej muzyki psychodelicznej lat 60. i 70., Marta Gomez, która jest przedstawicielką młodego pokolenia artystów kolumbijskich, czy Kondi Band – porozumienie afrykańskich muzyków odkrywających na nowo korzenie. Nie zabraknie artystów z Polski. Podczas koncertu ,,Sounds Like Poland” wystąpią Adam Strug oraz świętująca 20. urodziny Kapela ze Wsi Warszawa. Kapela przygotowała na tę okazję program zapowiadający jej płytę ,,Re:Akcja Mazowiecka”.

23-30 września Warszawa mistrz improwizacji Kazuhisa Uchihashi. Avant Art zawsze stawiał na artystów, którzy potrafili wciągać, zaskakiwać, których sztuka wykraczała poza dźwięki i była doświadczeniem wielozmysłowym. Z okazji dziesiątego jubileuszu festiwalu odbędzie się on zarówno we Wrocławiu, jak i Warszawie.

27 września – 13 października Wrocław i 2-11 października Warszawa Wpływowy portal muzyczny Resident Advisor uznał właśnie krakowski Unsound za najważniejsze wydarzenie października, uzasadniając swoją opinię słowami: ,,prawdopodobnie bardziej niż jakiekolwiek inne wydarzenie, Unsound swoim programem odzwierciedla wyjątkowy klimat swoich czasów. I muzycznie, i w szerszym rozumieniu”. Możemy tylko przyklasnąć i w pełni się zgodzić, bo festiwal od lat jest niezwykłym maratonem muzycznym (i nie tylko), w trakcie którego uczestnicy mają szansę zagłębić się w świat brzmień z pogranicza klasyki, elektroniki, jazzu, metalu i tego wszystkiego, co intryguje.

8-15 października Kraków

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.