STOLARKA I KODOWANIE U KRÓLA MACIUSIA

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

„U Króla Maciusia” to duża przestrzeń z mnóstwem kolorowych puf, poduszek, krzesełek w kształcie koników, kredek, książek i zabawek. Jest tu wspólny blat i budowla zwana labiryntem – z otworami, skrytkami i szuf ladami, w których poukrywano gry i zabawki.

Codziennie oprócz wtorków w godz. 15-18 dzieci mogą tu przyjść z rodzicami lub opiekunami, skorzystać z materiałów edukacyjnych i zabawek. Wstęp wolny. Edukator pomaga, wyjaśnia i proponuje zabawy.

Nazwa miejsca nawiązuje do bohatera książki Janusza Korczaka „Król Maciuś Pierwszy” o przygodach chłopca, który jeszcze nie umie pisać, a już musi rządzić. Janusz Korczak w latach 1912-42 założył i prowadził w Warszawie Dom Sierot dla dzieci żydowskich. Działał tam parlament i sąd, gdzie dzieci mogły sądzić inne dzieci i opiekunów. Przestrzeń „U króla Maciusia” opiera się na idei wychowania w duchu korczakowskim. I tu znajduje się np. parlament, czyli osobne pomieszczenie z niedużą sceną, z której można przemawiać. W tej przestrzeni wprowadza się dzieci w świat żydowskiej kultury i tradycji, rozmawia się o różnorodności, uczy empatii i współpracy. Można tu zorganizować urodziny.

We wrześniu „U Króla Maciusia” rozpoczął się nowy cykl zajęć dla dzieci w semestrze zimowym 2017/18, które opierają się na połączeniu nauki z zabawą w rodzinnej atmosferze. Podczas sobotnich dzieci poszukają własnych form ekspresji, korzystając z nowych technik i materiałów.

Niedzielne warsztaty rodzinne to cykl spotkań w atmosferze pikniku połączonych z oglądaniem wystawy stałej i poczęstunkiem. Jak możecie spędzić czas

„U Króla Maciusia”

Soboty i niedziele, godz. 11-13. Muzeum Polin, ul. Anielewicza 6. Bilety: 30 zł (dziecko i opiekunowie, każde następne dziecko to dodatkowe 10 zł). Zapisy: www.bilety.polin.pl.

SOBOTNIE ZAJĘCIA

Stolarka dla „dzikich dzieci”

„U Króla Maciusia” pojawiła się sterta drewna prosto z lasu: deski, pniaki, kłody, z których dzieci będą budować instrumenty, jakich używali klezmerzy, pojazdy, układanki, grające obrazki inspirowane motywami z synagogi w Gwoźdźcu, tradycyjne skrzynie czy ramy do obrazów. Uczestnicy będą piłować, wiercić, szlifować i wbijać gwoździe, poznają różne gatunki drzew. Zajęcia prowadzą projektanci ze studia Dzikie Dzieci, które tworzy zabawki ze ścinków, z kory, patyków, gałązek i korzeni. Do prac stolarskich warto założyć wygodne, ale niezbyt luźne ubrania oraz kryte buty. Terminy: 9 września, 8 listopada, 16 grudnia i 20 stycznia.

Mistrzowie kodowania

Twórcza praca z nowymi technologiami. Dzieci nauczą się programować offline i korzystać z aplikacji mobilnych. Poznają też, czym jest robotyk. Warsztaty organizowane są w ramach programu „Mistrzowie kodowania” firmy Samsung. Terminy: 7 października, 4 listopada, 2 grudnia i 6 stycznia.

Partytury z architektury

Cykl autorskich zajęć, które poprowadzi artystka i kompozytorka Aleksandra Chciuk. Uczestnicy wybiorą się na poszukiwanie najbardziej dźwięczącego zaułka MuzeumPolin,ainspiracjądo stworzenia kompozycji muzycznych stanie się architektura. Wybrany fragment wystawy dzieci narysują i odegrają, korzystając z różnych dziwnych instrumentów, takich jak np. kazoo. Terminy: 14 października, 11 listopada, 9 grudnia i 13 stycznia.

Do rymu w praktyce

Podczas autorskich zajęć, które poprowadzą Szymon Gotowski i Aleksandra Karkowska-Rogińska, dzieci stworzą piórniki, zegarki czy lampy inspirowane wierszami ulubionych dziecięcych poetów – Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Terminy: 28 października, 25 listopada, 23 grudnia i 27 stycznia.

Co rośnie na łące?

Plenerowe warsztaty zielarskie w parku przy Muzeum, w którym powstała instalacja inspirowana wierszem „Łąka” Bolesława Leśmiana, gdzie słychać świergot ptaków i szemranie strumyka. Termin: 10 września

Kino Dzieci „U Króla Maciusia” Projekcja filmu krótkometrażowego „Pan Patyk” w reżyserii Jeroena Jaspaerta i Daniela Snaddona, której towarzyszyć będą warsztaty plastyczne prowadzone przez Mysie Harce. Warsztaty w ramach Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Termin: 17 września. Trzeba zarezerwować bezpłatne wejściówki.

Jak się robi wystawy?

Co trzeba wiedzieć, by przygotować wystawę? Z kuratorką Tamarą Sztymą i konserwatorką Anną Sembiring uczestnicy spróbują własnych sił w tworzeniu wystawy. Warsztaty w Ramach Festiwalu Nauki. 23 września

Rosz ha-Szana

– stworzenie świata

Uczestnicy poznają święto żydowskiego nowego roku dzięki „Wielkim opowieściom Starego Testamentu”, literacko-graficznej opowieści autorstwa Frédérica Boyera i Serge’a Blocha wydanej przez Wydawnictwo Dwie Siostry. 24 września.

Gdy nadchodzi Sukot Sukot to Święto Szałasów. Upamiętnia opisaną w Biblii historię, w której po ucieczce z Egiptu Żydzi mieszkali na pustyni w szałasach. Warsztat dla rodzin z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną w ramach Tygodnia Kultury Bez Barier. 8 października.

Co mówi o nas krew?

Uczestnicy przekonają się, czym jest krew, z czego się składa i do czego służy. Powstanie prawdziwe laboratorium dla małych odkrywców. Inspiracją będzie wystawa czasowa „Krew. Łączy i dzieli”. 15 października.

Skąd pochodzę? Kim jestem? Warsztaty rodzinne z tworzenia drzewa genealogicznego w formie cyfrowej. 5 listopada.

Czy jest tu ktoś, kto nie lubi filmów? Punktem działań plastycznych, eksperymentów z ruchem czy pracy z obiektywem aparatu będą dobre filmy. Warsztaty w ramach 15. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej. 26 listopada.

Światło Chanuki

Stanowiska warsztatowe, zabawy, muzyka i poczęstunek. To świętowanie Chanuki, święta świateł. Będą też performance Teatru 21 i finałowy koncert. 10 grudnia.

Kolor czerwony

Bohaterem tych warsztatów będzie kolor czerwony, a inspiracją – wystawa „Krew. Łączy i dzieli”. Uczestnicy stworzą własne kolory. 17 grudnia.

Warsztaty z kryminalistyki Wystawa „Krew. Łączy i dzieli” będzie punktem wyjścia warsztatów kryminalistycznych. Duże zasługi dla polskiej kryminalistyki wykorzystującej badanie grupy krwi miał Ludwik Hirszfeld. 14 stycznia.

Wiercenie w drewnie, zajęcia z kodowania, komponowanie muzyki? W Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” zaczął się nowy cykl zajęć weekendowych dla rodzin z dziećmi. Odbywać się będą w przestrzeni edukacyjnej dla najmłodszych „U króla Maciusia”. Można już kupić bilet.

„U Króla Maciusia” odbywają się też cykle spotkań dla rodziców z dziećmi w wieku 1-3 lata. Cena to 240 zł za 10 zajęć.

Są też warsztaty dla grup zorganizowanych (m.in. przedszkoli) – codziennie (oprócz wtorków) o godz. 10.15. Bilety: 150 zł za grupę.

Przez cały czas obecny jest edukator, który pomaga, wyjaśnia i proponuje zabawy dostosowane do zainteresowań i wieku dzieci

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.