SPOTKAJ SIĘ Z JANEM HIMILSBACHEM

Gazeta Wyborcza - CJG - - /ZRÓB TO W MIŃSKU/ - ŁUKASZ KAMIŃSKI

„Miasto, w którym przyszedłem na świat (...), było miastem pobytowym, a po zakończeniu wojny (...) bazą wypadową wszelkiego rodzaju asortymentu ludzi spod ciemnej gwiazdy, obieżyświatów i rozmaitego kalibru wykolejeńców” – tak o swoim Mińsku Mazowieckim pisał Himilsbach. On sam był trochę nie z tego świata i bardzo z tej polskiej rzeczywistości jednocześnie. Był i wciąż jest postacią mityczną, owianą legendami, historiami, które nawet jeśli nie są do końca prawdziwe, to brzmią bardziej wiarygodnie niż niejedna inna opowieść z życia ludzi o bardziej szarej kondycji.

„ Picie wódki to jest wprowadzanie elementu baśniowego do rzeczywistości” powiedział kiedyś Himilsbach. Z wódką czy bez jest w jego życiu, twórczości coś wyjątkowo baśniowego, nawet jeśli to baśni chwilami mroczna.

Himilsbach wciąż żyje w masowej wyobraźni, kolejne pokolenia cytują go w codziennych rozmowach, filmy z jego udziałem, od „Rejsu”, przez „Jak to się robi”, po „Wniebowziętych”, wciąż fascynują.

Krótkie opowiadania zebrane w tomach „Monidło” i „Przepychanka” są lekturą, po którą sięgają kolejne pokolenia.

Legendę Himilsbacha podtrzymuje i napędza odbywający się od 2009 roku festiwal ku jego czci.

Tegoroczny program festiwalu wypełniony jest niezwykłymi atrakcjami, oto co czeka jeszcze fanów weekend w Mińsku Mazowieckim:

„ POPularny i KULTowy bohater” – PIĄTEK, 8 września. MDK, ul. Warszawska 173. Godz. 20. Wstęp wolny. – Grupa Niemy Movie przedstawi muzykę i dubbing na żywo do filmu,

Mińsk Mazowiecki to rodzinne miasto jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiej kultury. Podczas trwającego właśnie Festiwalu Himilsbacha będzie można w weekend obejrzeć m.in. film „Smażalnia story” czy posłuchać koncertu grupy Jazzombie.

,,Młody Sherlock Holmes”. Ten obraz „jest sam w sobie wystarczająco śmieszny, więc to jest największe wyzwanie, żeby zrobić śmieszny dubbing do śmiesznego filmu. Śmiesznie... – mówi Maciek Więckowski z Niemy Movie. Wcześniej tego samego dnia, o godz. 10 odbędą się warsztaty dubbingu dla młodzieży.

„Finał na Urraa!” – SOBOTA, 9 września. MDK, ul. Warszawska 173. Wstęp wolny. Najpierw o godz. 19 pokaz filmu „Smażalnia story” z 1984 roku, w którym Himilsbach zagrał rolę kierownika gorzelni. Godzinę później o 20 wystąpią Jazzombie, czyli połączone siły Pink Freud i Lao Che oraz Krzysztof Zalewski z gościnnym udziałem Natalii Przybysz. Po koncertach, o godz. 23 w Sanatorium, na ul. Piłsudskiego 39 a wystąpią didżeje Burn Reynolds i Papa Zura z kolektywu Soul Service, specjalizującego się w funku, soulu, jazzie.

„KULTowy bohater z dzieciństwa” – NIEDZIELA, 10 września. Kino Muza, ul. Jana Pawła 23. Wstęp wolny. Pokaz filmu „Pan Kleks w Kosmosie” z 1988 roku, w którym Himilsbach wcielił się w rolę – ostatnią kinową w swoim życiu – portiera kosmicznego hotelu.

„KULTowy Rejs” – PIĄTEK I SOBOTA, 8 i 9 września. Parking przy ul. Kościuszki. Wstęp wolny. Plenerowa wystawa zdjęć Marka Nowickiego przedstawiająca niewykorzystane w ostatecznej wersji sceny z filmu „Rejs”.

Festiwal Himilsbacha,

8-10 września. Mińsk Mazowiecki. Więcej szczegółów na www.festiwalhimilsbacha.pl

Jan Himilsbach

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.