REZERWUJ CZAS NA...

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - Wcześniej (od 22 września) Natalia Kukulska wystąpi w Teatrze Starym w Lublinie w projekcie „Szukaj w snach” – spektaklu-koncercie dla dzieci, przygotowywanym wspólnie z Markiem Napiórkowskim.

BJÖRK DIGITAL

3-31 października, Stary Browar, Poznań Björk to artystka totalna, której sztuka od zawsze posplatana była z wielu wymiarów, wątków, sztuk oraz technologii. Teraz, dzięki nowoczesnym technikom filmowania, jak nigdy przedtem zaprasza fanów do swojego baśniowego, chwilami eterycznie pięknego, kiedy indziej lekko przerażającego świata. Na wystawę składają się filmy i teledyski z płyty „Vulnicura”. Jest m.in. zrealizowany w formacie 360 stopni film „Black Lake” w reżyserii Andrew Thomasa Huanga pokazujący hipnotyzujący krajobraz Islandii, na tle którego artystka wyśpiewuje piosenkę „Stonemilker” czy teledysk do piosenki „Mouth Mantra”, w którym dzięki goglom VR można wybrać się w fascynującą i niepokojącą podróż w głąb samej Björk... Po pokazach, m.in. w Sydney, Los Angeles, Reykjaviku, Londynie, Houston, wystawę „Björk Digital” będzie można zwiedzać (choć odpowiedniejszy wydaje się termin: doświadczać) od 3 do 31 października w Starym Browarze w Poznaniu. łuk

Niedawno skończyłam czytaną z przerwami książkę Michała Rusinka „Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. Ona jest jak jej poezja, lubię jej dystans i nienormalność w normalności. To, parafrazując, coś nadzwyczajnego w niczym zwyczajnym. Podziwiam, że Michał Rusinek potrafił tak skrupulatnie zgromadzić i odtworzyć te lata wspólnej pracy i przyjaźni.

Do przeczytania czekają na mnie m.in. „Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari, czyli książka o historii i ewolucji człowieka, którą mój mąż określił jako lekturę dla każdego homo sapiens i homo ledwo sapiens oraz lektura z pogranicza psychologii „Siła czy moc” Dawida Hawkinsa, która ponoć bardzo porządkuje człowieka. Choć nie lubię poradników, podobno ta książka jest czymś więcej.8

Gabriela Cagiel

Premiera najnowszej płyty Natalii Kukulskiej „Halo tu Ziemia” (wyd. Agora) – 29 września. Trasę koncertową artystka rozpocznie 9 października.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.