OD „RASPUTINA” DO KACZYŃSKIEGO NOWE TEKSTY NA SCENIE

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE - DOROTA WYŻYŃSKA

Tematów politycznych i społecznych w spektaklach nowego sezonu nie zabraknie. Jedną z najbardziej oczekiwanych premier jest oczywiście „Proces” Kaf ki w reżyserii Krystiana Lupy – koprodukcja czterech warszawskich scen Nowego, Powszechnego, Studio i TR Warszawa.

Oto nasz przewodnik po wybranych premierach jesieni.

Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin, którzy w Teatrze im. Żeromskiego przygotowali kilka lat temu swoje dwa głośne spektakle: „Joanna Szalona; Królowa” i „Caryca Katarzyna”, wracają do Kielc. Teatralny duet uhonorowany m.in. Paszportem „Polityki” i Nagrodą Główną na tegorocznej edycji festiwalu R@port w Gdyni (za „Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy” z Teatru Polskiego w Bydgoszczy), teraz zajął się postacią Rasputina. Ambitna próba zmierzenia się zcyklempowieściowymKarla Ove Knausgårda. Zafascynowany „Moją walką” reżyser Michał Borczuch nie zamierza przygotowywać wiernej adaptacji wielotomowego dzieła skandynawskiego pisarza, ale chce fragmenty powieści zderzyć z prywatnymi doświadczeniami aktorów i widzów. O pracy nad scenariuszem mówi: „Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu”.

Występują: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Maria Maj, Sebastian Pawlak, Agnieszka Podsiadlik, Halina Rasiakówna, Paweł Smagała, Tomasz Tyndyk, Justyna Wasilewska. Przedstawienie grane będzie w TR Warszawa/ATM Studio.

Bohaterem nowego spektaklu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego będzie Jarosław Kaczyński. Anna Smolar chce opowiedzieć o ludziach, którzy podczas szalejącej burzy politycznej odwracają wzrok, udając, że nic się nie dzieje. Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin zajęli się postacią Rasputina, a Przemysław Wojcieszek – Wojciecha Korfantego, ale po to, by spojrzeć na dzisiejszą Polskę.

27 PAŹDZIERNIKA

Przemysław Wojcieszek reżyseruje w Teatrze Śląskim swoją nową sztukę pt. „Korfanty”. Nie będzie to jednak historyczna opowieść o konf likcie Wojciecha Korfantego z Józefem Piłsudskim, ale „historia młodych ludzi tu i teraz, wkurzonych na otaczającą ich rzeczywistość, a jednocześnie wierzących, że mogą coś zmienić”. Teatr Śląski zapowiada spektakl o „zapomnianych bohaterach, wartościach, narastającej przemocy, a także o agresji i wzajemnej nienawiści. I o tym, jaką rolę w tym wszystkim odgrywa Śląsk, na którym mieszkają bohaterowie sztuki”.

– Opowiadam o kolonizacji i destrukcji Górnego Śląska przez polski autorytaryzm. O niedotrzymanych obietnicach, kłamstwach i przemocy wobec tej społeczności i jej elit – dodaje Przemysław Wojcieszek. 4 LISTOPADA

W Teatrze Wybrzeże na Scenie Kameralnej w Sopocie trwają próby do spektaklu „Do komina Murzyna! Murzyna!” według scenariusza i w reżyserii Zbigniewa Brzozy.

Akcja rozgrywa się w latach 30. ubiegłego wieku w Niemczech, kiedy do władzy dochodzi NSDAP. Ośmioletni syn księcia liberyjskiego plemienia Vai i hamburskiej pielęgniarki, zafascynowany przemówieniami Hitlera, pragnie przyłączyć się do ruchu przemian... Scenariusz bazuje m.in. na Dziennikach i „Języku Trzeciej Rzeszy” Victora Klemperera, wspomnieniach „Neger, Neger...” Hansa-Jürgena Massaquoi, „Berlin Alexanderplatz” Alfreda Döblina i „Palaczu zwłok” Ladislava Fuksa.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.