ZNANE TYTUŁY W NOWYCH INSCENIZACJACH

Gazeta Wyborcza - CJG - - /TO JEST GRANE -

Reżyserka Magdalena Miklasz (autorka oryginalnych przedstawień „Avenue Q”, Teatr Muzyczny w Gdyni, czy „Tutaj jest wszystko”, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu) w Poznaniu sięga po „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza.

Teatr zapowiada: „Dziś mamy wszystko pod kontrolą. Wiemy, co jest dla nas najlepsze. Wybraliśmy najzdrowszą dietę, ładnie położone mieszkanie, wygodne i modne ciuchy. Żyjemy sobie jak księżniczki i jesteśmy bardzo szczęśliwi. Najszczęśliwsi.

Anna Augustynowicz to jedna z tych reżyserek, które przez lata nie zmieniły swojego bardzo wyrazistego charakteru pisma. Konsekwentna jest też w prowadzeniu Teatru Współczesnego w Szczecinie (dyrektorką artystyczną jest tu od 1992 roku), sięgając głównie po dramaturgię współczesną, polską i zagraniczną, tytuły ważne i mocne. Laureatka tegorocznej Nagrody im. Konrada Swinarskiego (za inscenizację „Ślubu” Gombrowicza) przyznawanej przez miesięcznik „Teatr”, teraz w Krakowie przygotowuje autorski spektakl według „Zemsty” Aleksandra Fredry.

Teatr zapowiada: „Komedia Fredry dzieje się w momencie budowaniu muru. Dzisiaj „Zemsta” mogłaby być jednak o przerzynaniu stołu. Stołu, przy którym wszyscy siedzimy. I który już za chwilę…”

Jeden z recenzentów napisał kiedyś, że aktorzy z Teatru Montownia mogliby z powodzeniem zagrać nawet książkę telefoniczną i byłoby to zabawne, wzruszające i oryginalne. Trudno się z tym nie zgodzić.

Reżyser Piotr Cieplak mówił, że to grupa do zadań specjalnych.

Montownia, która obchodzi właśnie swój jubileusz 20-lecia, podchodzi do kolejnego ryzykownego projektu. W warszawskim Teatrze Polonia aktorzy: Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski i Maciej Wierzbicki, zagrają w nowej premierze – „Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej wersji)”. Ten sprawdzony tytuł z West Endu, grany również w Polsce, reżyseruje John Weisgerber.

Takiej koprodukcji jeszcze nie było. Cztery warszawskie sceny: Nowy, Powszechny, TR Warszawa i Studio, przy wsparciu miejskiego biura kultury, zdecydowały się doprowadzić

Dokończenie na s. 6

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.