NIE MA TEGO ZŁEGO

Gazeta Wyborcza - CJG - - /KINO -

Francja/Belgia 2017 (MarieFrancine) Reż. Valerie Lemercier. Aktorzy: Valerie Lemercier, Patrick Timsit, Helene Vincent, Philippe Laudenbach.

Nieszkodliwa komedia romantyczna dla widzów w średnim wieku.

Pięćdziesięcioletnia Marie ma fatalny okres: właśnie porzucił ją mąż (oczywiście dla młodszej), straciła pracę w naukowym laboratorium i jest zmuszona przeprowadzić się do rodziców. Wygląda to marnie, nim nie pozna sympatycznego portugalskiego kucharza Miguela.

Nic specjalnego, rzecz raczej banalna i schematyczna, ale lekka, bezpretensjonalna i wolna od agresywnej głupoty, co cechuje większość hollywoodzkich filmów tego gatunku. Są zabawne momenty i niezłe dialogi, a generalnie najlepsza jest w pierwszej części, gdy biedna Marie ląduje na kanapie w salonie rodziców traktujących ją, jakby nadal miała 18 lat.

Gdy pojawia się Miguel, to dla samej Marie lepiej, ale dla filmu gorzej, gdyż wszystkie przeszkody, jakie stają na drodze ich szczęścia – np. Miguel jest w analogicznej co Marie sytuacji życiowej, ale wstydzi się przyznać – są łatwe do usunięcia i film szybko gubi rytm. Dla większej komplikacji wprowadza się siostrę-bliźniaczkę naszej bohaterki, ale z tego, raczej desperackiego pomysłu wynika tylko jedno drobne nieporozumienie.

Główną siłą filmu pozostaje aktorstwo: Lemercier potwierdza swój niepośledni talent komediowy, zaś partnerujący jej Timsit jest po prostu uroczy. Jego Miguel to człowiek bez wad – oprócz braku niekrępującego mieszkania – co jest o tyle wadą, że od początku wiemy, jak się to wszystko skończy.

Paweł Mossakowski

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.