SZTUKA EUROPY WSCHODNIEJ

Gazeta Wyborcza - CJG - - /SZTUKA -

w ciągu ostatnich 70 lat, demokratycznych przemian i procesu budowania nowej tożsamości narodowej. Widać to np. w „Urnie wyborczej” bośniackiej artystki Šejli Kamerić czy „Rozetach” Ioany Nemes, cyklu obiektów przypominających taborety z rzeźbionym motywem ludowym, które nawiązują do wyparcia w Rumunii lokalnej tradycyjnej architektury przez estetykę budownictwa socjalistycznego.

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z instalacji bułgarskiego twórcy Pravdoliuba Ivanova, którą zainicjował w 1999 r. w Sofii i od tamtej pory powtarza w różnych miastach na świecie. Artysta napisał po bułgarsku słowo „Półprawda” na wielkiej płachcie i uciął ją w poziomie, a następnie niósł transparent przez całe miasto, wzbudzając kontrowersje wśród przechodniów. Drugą część napisu można było oglądać w galerii. W Królikarni jeden fragment napisu pojawił się na fasadzie budynku, a drugi w środku.

Na wystawie zobaczymy prace starszego pokolenia artystów, m.in. akwarele Gety Bratescu, rumuńskiej artystki urodzonej w 1926 r., słynny cykl Zofii Kulik pt. „Zamiast rzeźby: Pani Halina i stożki” czy przestrzenny obraz „Algebra przyimków” Stanisława Dróżdża, polskiego twórcy i poety konkretnego zmarłego w 2009 r. Dominują jednak dzieła artystów urodzonych w latach 70. i 80. XX w. Ukraiński artysta Stepan Ryabchenko pokazuje swoją wizualizację groźnego wirusa komputerowego Melissa, a Mi Kafchin z Rumunii przedstawia pracę poświęconą DNA i obwodom elektrycznym w kosmosie. Zobaczymy też dwa obiekty kolektywu Little Warsaw powołanego w 1999 r. na Węgrzech: „Glob” z 2000 r., czyli model kuli ziemskiej z zardzewiałych łańcuchów i „Ogrodzenie” z 2012 r. – czerwony neon, którego falista linia układa się w kształty dłoni. W jednej z sal z sufitu zwisa żółty sznur korali. Można się na nim pohuśtać, choć tak naprawdę praca „PraySway” euroazjatyckiego kolektywu Slavs and Tatars nawiązuje do korali modlitewnych.

Wszystkie prace pochodzą ze zbiorów Art Collection Telekom, kolekcji sztuki współczesnej z obszaru Europy Wschodniej, zainicjowanej w 2010 r. przez Deutsche Telekom, która zyskała międzynarodową renomę.

Wystawę oglądać można do 22 października, wt.-nd. w godz. 11-18, czw. w godz. 11-20. Wstęp wolny. Kuratorzy: Nathalie Hoyos, Rainald Schumacher i Ewa Kozik. W najbliższą niedzielę o godz. 12 rozpocznie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie. Wstęp wolny.

Huśtawka PraySway kolektywu Slavs and Tatars to jednocześnie gigantyczny sznur modlitewny

Rumuńska artystka Ioana Nemes stworzyła serię rzeźb „Rozet” łączących tradycję ze współczesnością

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.