SPRAWDŹ, ILE JEST PLACU W PLACU

Gazeta Wyborcza - CJG - - ZRÓB TO W WARSZAWIE -

PLAC DEFILAD OD LAT BUDZI EMOCJE, DYSKUSJE, NAWET KŁÓTNIE. JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ, JAKA POWINNA BYĆ JEGO FUNKCJA, JAK POWINIEN SIĘ WPISYWAĆ W PRZESTRZEŃ STOLICY? ZACZYNAJĄCY SIĘ WŁAŚNIE FESTIWAL WARSZAWA W BUDOWIE POSTARA SIĘ NA TE PYTANIA ODPOWIEDZIEĆ

POD PATRONATEM staną też maszty z kolorowymi chorągwiami, markujące wysokość przyszłych budynków. To standardowe działanie np. w Szwajcarii, gdzie w ten sposób prezentuje się mieszkańcom planowane inwestycje – tłumaczy Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Oprócz tej artystycznej interwencji na placu staną też dwa tymczasowe pawilony: Kiosk Lustrzany i Stanowisko ,,Plac Defilad”, w których aż do listopada organizowane będa liczne festiwalowe wydarzenia.

KROK DO PRZODU

Projekt „Place w placu” otworzy tegoroczną, dziewiątą edycję Warszawy w Budowie. Będzie można poznać przeszłość tego miejsca, historię budowy i historię problemów z placem, który już po październiku ‘56 został uznany za zbyt wielki jak na potrzeby miasta. Ale najważniejsze będą nadchodzące zmiany – w ramach spacerów, wykładów, w których udział wezmą zarówno architekci, urbaniści, artyści i aktywiści miejscy, jak i mieszkańcy. prezentowane będą doświadczenia innych miast i analizowane będą możliwości wykorzystania potencjału teo miejsca w zwiazku z planowanymi inwestycjami. Festiwal będzie też doskonałą okazją do zaprezentowania warszawiakom obecnych i przyszłych gospodarzy nowego placu: Pałacu Kultury i Nauki, Teatru Studio, barStudio, Teatru Dramatycznego, Cafe Kulturalnej, teatru TR Warszawa oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

DRZWI NA PLAC

– Tegoroczna edycja Warszawy w Budowie jest powrotem do początków, ten festiwal miał łączyć wszystkich, którzy chcieli aktywnie zmieniać nasze miasta. W tym roku oprócz Muzeum Warszawy, z którym współpracujemy po raz piąty, zaangażowani są wszyscy, których drzwi otwierają się na plac, lub, tak jak TR i my, niedługo się tam wprowadzą. – mówi Marcel Andino Velez. „Place w Placu” to pierwsza odsłona festiwalu. Od 8 października do 26 listopada będzie można obejrzeć w Teatrzegalerii Studio wystawę poświęconą różnym obliczom placu Defilad. Z kolei na początku listopada w Sali Kruczkowskiego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie pokazana zostanie wystawa prezentująca wyniki międzynarodowego konkursu na zagospodarowanie centralnej części placu Defilad.

Wystawa „Place w placu”, SOBOTA I NIEDZIELA,

16 i 17 września. Plac Defilad. Wstęp wolny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.