MASZTY POKAZUJĄ PRZYSZŁY PLAC CENTRALNY

Gazeta Wyborcza - CJG - - /W MIEŚCIE - MAGDALENA DUBROWSKA

Głównym bohaterem nowej wystawy festiwalu Warszawa w Budowie jest plac Defilad. Zobaczymy nie tylko projekty artystyczne, poznamy też wyniki prac zespołów badawczych, które zanalizowały fenomen miejskich placów.

POD PATRONATEM Na placu Defilad pojawiły się 26-metrowe stalowe tyczki z kolorowymi chorągiewkami. Wyznaczają zarys przyszłego placu Centralnego z nowymi siedzibami Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, a także zabudową po południowej stronie. Dzięki masztom, które markują wysokość budynków, możemy łatwiej wyobrazić sobie skalę przyszłego placu. To narzędzie planistyczne fachowo nazywa się „Baugespann” i jest wykorzystywane w Szwajcarii. W czasie procedury wydawania pozwoleń na budowę inwestor musi wybudować tymczasową ażurową strukturę przestrzenną odpowiadającą planowanej budowli, jej rozmiarom, skali, formie. Przez miesiąc każdy obywatel może naocznie przekonać się, jak inwestycja wpłynie na krajobraz, i zgłosić swoje uwagi. W Polsce takie rozwiązanie wykorzystuje się po raz pierwszy. Gigantyczna makieta jest częścią festiwalu Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

– Tegoroczna edycja Warszawy w Budowie jest powrotem do początków – mówi Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Ten festiwal miał łączyć wszystkich, którzy chcieli aktywnie zmieniać nasze miasta. W tym roku oprócz Muzeum Warszawy, z którym współpracujemy po raz piąty, zaangażowani są wszyscy, których drzwi otwierają się na plac, lub, tak jak TR i my, niedługo się tam wprowadzą.

Chodnik na placu Defilad pokrywają też różnokolorowe linie, które częściowo wyznaczają obszar przyszłego placu Centralnego, a częściowo obrazują inne znane na świecie place, takie jak Place des Vosges w Paryżu, Trafalgar Square w Londynie, Piazza del Campo w Sienie czy Times Square w Nowym Jorku.

A w niedzielę o godz. 13 w Galerii Studio w Pałacu Kultury otwarta zostanie wystawa „Plac Defilad: krok do przodu”, która przygląda się placowi Defilad oczami aktywistów, urbanistów oraz architektów, opisuje kilka dekad planowania i gorących dyskusji wokół tej przestrzeni. Poznamy tu wyniki prac zespołów badawczych, które przeanalizowały różne aspekty funkcjonowania miejskich przestrzeni publicznych. Grupa Futuwawa, Fundacja Bęc Zmiana i Fundacja Puszka, które podjęły wyzwanie opisania fenomenu „placu warszawskiego”, zaprezentują analizę trzydziestu różnych placów w stolicy, a Kuba Snopek i Tomasz Świetlik, autorzy projektu badawczego poświęconego historiom postradzieckich placów, pokażą, jakim zmianom ulegały po upadku totalitarnych systemów przestrzenie budowane na potrzeby komunistycznych spektakli ludycznych. Swój punkt widzenia zaprezentują także artyści, m.in. Rafał Dominik, Grzegorz Laszuk, Mariola Przyjemska, Tomasz Saciłowski czy Jan Smaga.

Wystawę oglądać można do 26 listopada, WT.-ND. w godz. 11-19, Galeria Studio, pl. Defilad 1.

Bilety: 5 zł.

Tak będą wyglądały tyczki przed Pałacem Kultury. Ilustracja: Piotr Chuchla

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.