MUZYCZNA MODLITWA NA MIARĘ XXI WIEKU

Gazeta Wyborcza - CJG - - /MUZYKA - ŁUKASZ KAMIŃSKI.

Od muzyki korzeni Osjana, przez łacińskie pieśni i motety Bastardy, „Księgi aniołów” Johna Zorna w wykonaniu Bester Quartet, po ponadwyznaniowy spektakl Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek. Pod koniec października odbędzie się niezwykły festiwal Muzyka Wiary Muzyka Pokoju.

Sztuka, a w szczególności muzyka jest językiem najbardziej uniwersalnym. To banał, ale w czasach łamiących serca i dusze konf liktów, moralnej zawieruchy, coraz częstszych i coraz częściej pozostających bez odpowiedzi pytań o to, czym jest człowieczeństwo, banał jest godny ciągłego przypominania.

Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu: „Transowe afrykańskie bębny i wirujące tybetańskie młynki modlitewne, wielogłosowe pieśni prawosławia czy magiczne wręcz skale judaizmu, melodyczne recytacje Koranu, a obok nich chorał gregoriański ze średniowiecznych katedr. To był i jest najważniejszy w dziejach ludzkości dźwiękowy komunikat wysyłany do Istoty Najwyższej – chcemy Cię nazwać, chcemy, abyś nas usłyszał i wysłuchał.”

W muzyce artystów, których Zajfert zaprosił na zorganizowany prze z Centrum Myśli Jana Pawła II festiwal, od zawsze można znaleźć było nie tylko niezwykłe, często magiczne brzmienie, ale też coś nieuchwytnie głębokiego, prawdziwego wzruszającą szczerością. I tak bohaterami festiwalu Muzyka Wiary Muzyka Pokoju będą: Nowy projekt niespokojnego twórczym duchem klarnecisty Pawła Szamburskiego, znanego m.in. z Sza/Zy, Irchy, Cukunftu, Horny Trees. Tym razem Szamburski odkrywa dla siebie i publiczności wątki sakralne łacińskich pieśni i motetów Petrusa Wilhelmiego z Grudziądza (13921480), jednego z pierwszych polskich twórców muzyki średniowiecznej. Wspólnie z wiolonczelistą Tomaszem Pokrzywińskim i klarnecistą kontrabasowym Michałem Górczyńskim ,posiłkując się metodą „viola bastarda”, czyli swobodnych skoków między kolejnymi głosami pieśni, improwizują wokół średniowiecznych melodii. Gościem ich premierowego koncertu będzie pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki.

NIEDZIELA, 22 października. Godz. 20. Studio Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana ul. Modzelewskiego 59. Tworzony przez wybitnych muzyków (Jacka Ostaszewskiego, Wojciecha Waglewskiego, Radosława Nowakowskiego, Milo Kurtisa) zespół od samych początków, czyli lat 70., był inny niż wszystkie – koncertami o wysokim stopniu intensywności wyczarowywał własny świat. W latach 80. podczas jednego z występów, w Aachen niedaleko Kolonii, Wojciech Waglewski grał akurat na wielkiej blasze. Tłukł w nią tak mocno, że pękła pałka. Zaczął więc wybijać rytm pięścią. W pewnym momencie trafił dłonią w krawędź blachy i polała się krew. – Była wszędzie, na nas, instrumentach, matach. My, poza Wojtkiem, byliśmy przerażeni. Publiczność natomiast szalała. Zresztą on ma tak do dziś, kiedy gra, to odjeżdża w inne światy – wspominał Milo Kuris. I to „odjeżdżanie” jest aktualne i dziś.

WTOREK, 24 października. Godz. 20. Kościół ewangelicko– –augsburski św. Trójcy, pl. Małachowskiego 1 Kiedy gramy, łączy nas coś więcej niż tylko muzyka. Jedną ręką jesteśmy prowadzeni przez pięć instrumentów. Być może jest to intuicja, a może doświadczenie – mówił kilkanaście lat temu o swoim zespole Tangata Quintet, kontrabasista Sebastian Wypych. Choć opowiadał wtedy o zespole grającym tango, to sposób podejścia do muzyki, zrozumienie jej siły i wspólnotowości doskonale pasuje do jego nowego przedsięwzięcia, czyli do „Directions”. Tym razem do współpracy zaprosił jemeńską śpiewaczkę Rasm al-Mashan oraz mistrza afrykańskiej kory Bubę Kuyateha z Gambii oraz artystę wideo Sylwestra Łuczaka. Koncertowi towarzyszyć będzie też premiera albumu „Directions” wydanego nakładem oficyny Requiem Records.

ŚRODA, 25 października.

Godz. 20. Bazylika katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, ul. Floriańska 3 Spotkanie artystek nie tylko potężnie utalentowanych, ale też obdarzonych godną odkrywców wrażliwością i ciekawością. „Jeden/Wiele” to projekt Karoliny Cichej, wokalistki, kompozytorki i multiinstrumentalistki, oraz Elżbiety Rojek, aktorki Teatru Gardzienice. Wspólnie postanowiły połączyć pieśni sakralne różnych świątyń i czasów, sięgając po język starocerkiewny, hebrajski, łacinę, arabski i polski. „Jeden/Wiele” wykracza jednak poza formułę koncertową, ma charakter duchowego spektaklu, przedstawienia bliskiego rytuałowi. Na scenie Cichej i Rojek towarzyszyć będzie grający na etnicznych instrumentach smyczkowych wokalista Bart Pałyga.

CZWARTEK, 26 października. Godz. 20. Dziedziniec Kamienicy Artystycznej, ul. Foksal 11 Lam to zjawisko, trio, które własnym brzmieniem przekroczyło granice geograficzne, stylistyczne, estetyczne. To również jeden z najważniejszych eksportowych zespołów, którymi może (i znacznie częściej, mocniej) powinna się chwalić polska muzyka. Lam tworzą klarnecista Wacław Zimpel, pianista Krzysztof Dys oraz perkusista Hubert Zemler, a ich muzykę wydaje jedna z najważniejszych w kraju wytwórni Instant Classic. Z precyzją zegarmistrzowską, ale nie wyzutą z emocji, tworzą niezwykłe pejzaże, dźwiękowe malunki, które są na granicy konkretu i abstrakcji. Na koncert podczas festiwalu Lam zaprosili specjalnego gościa, mistrza hinduskiego instrumentu perkusyjnego ghatanu, Giridhara Udupę.

PIĄTEK, 27 października.

Godz. 20. Studio S2 Polskiego Radia ul. Modzelewskiego 59 Mistrzowie absolutni. Niezależnie, do czego się przymierzają, co interpretują, robią to w sposób całkowicie oryginalny, pełen szacunku, ale też nieskrępowanej wyobraźni – wystarczy posłuchać ich ostatnich dokonań, m.in. zrealizowanej z Arturem Rojkiem „Industrial Symphony No. 1” Angelo Badalamentiego i Davida Lyncha czy nagranego z Adamem Strugiem „Requiem Ludowego”. Podczas festiwalu Emilia Sitarz, Magda Kordylasińska, Miłosz Pękala i Bartek Wąsik wykonają „Echa pojednania”, program z kompozycjami wybitnego amerykańskiego kompozytora muzyki współczesnej Georga Crumba oraz polskiego twórcy Tomasza Sikorskiego.

SOBOTA, 28 października. Godz. 20. Studio S2 Polskiego Radia, ul. Modzelewskiego 59 Kwartet kontynuuje genialne dzieło The Cracow Klezmer Band, gra muzykę, w której w prawdziwie magiczny sposób przeplatają się ze sobą klasyka, jazz, awangarda i tradycja żydowska. Podobnie jak TCKB, tak Bester Quartet związany jest z wytwórnią Tzadik, prowadzoną przez jedną z najważniejszych postaci współczesnej awangardy, muzyka i kompozytora Johna Zorna. Podczas koncertu kwartetowi (Jarosław Bester na akordeonie, Oleg Dyyak na instrumentach perkusyjnych i klarnecie, Dawid Lubowicz na skrzypcach i Maciej Adamczyk na kontrabasie) towarzyszyć będą Jorgos Skolias (śpiew), Magda Pluta (wiolonczela), Tomasz Ziętek (trąbka). Wspólnie muzycy wykonają autorski, subiektywny wybór kompozycji z cyklu „Księgi aniołów” Johna Zorna.

NIEDZIELA, 29 października. Godz. 20. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6

Bester Quartet

Kwadrofonik

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.